15. ledna 2015 7:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalista z nižší soutěže: Každý pátý zápas smrdí korupcí, je to zlo

Konec remíz. O vítězi odteď budou rozhodovat penalty (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konec remíz. O vítězi odteď budou rozhodovat penalty (ilustrační foto) | foto: MAFRA - František Panec

PRAHA Ve středočeských nižších fotbalových soutěžích se pohybuje už roky a slovo korupce tam prý není zcela neznámý pojem. „Řekl bych, že dvacet procent zápasů je v tomhle směru podchycených,“ říká jeden z fotbalistů, který si přál zůstat v anonymitě.

Co říkáte na to, že policie obvinila kvůli korupci ve středočeských nižších soutěžích 25 lidí?
Už na začátku podzimu jsem od jednoho rozhodčího slyšel, že policie něco vyšetřuje a pár lidí na to pěkně dojede. To se obecně vědělo.

Takže výrok sportovního ředitele Středočeského fotbalové svazu Krajle, že o ničem neví, je nesmyslný?
Když o tom věděli hráči i rozhodčí, pochybuji, že by to nevěděli na svazu. Všichni tušili, že se něco děje. A dost rozhodčích mělo strach. Fotbalu to ale pomohlo.

ČTĚTE TAKÉ

Jak to myslíte?
Od té doby se situace hodně uklidnila. Až na výjimky byla většina zápasů čistých, což mě mile překvapilo. Nechci říct, že se to úplně vyčistilo, ale rozhodčí si dávali bacha.

Takže korupce ve Středočeském kraji existuje?
Stoprocentně. Každý pátý zápas smrdí. To už člověk vidí, když podává rozhodčímu ruku. Jakmile vám dá leklou pajdu, je to jasné. V kraji jsou známé kluby, které si takhle pomáhají. Nikdo s nimi nechce hrát. Dokonce se mluví o tom, že se peníze nevyplácejí na místě, ale až po sezoně podle toho, kolik týmy získají bodů. Jejich počet se vynásobí předem stanovenou částkou, pak se to dá někomu, kdo peníze dělí dál.

Kolik se běžně nabízí rozhodčím za zápas?
Za výhru klidně pět tisíc korun. Je to zlo. Ale zase bych neřekl, že je to úplná džungle. Vidím tady posun, čím dál víc klubů jde čistou cestou a rozhodčím nedávají ani korunu. Problém je v tom, že se do vedoucích funkcí, a neplatí to jen pro Středočeský kraj, dostávají bývalí rozhodčí, kteří to kryjí. I proto se s tím dá těžko bojovat.

Radim Trusina

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.