Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbalisté bez výplat? Pojistka jim pomůže

Sport

  18:00
PRAHA - Loni na jaře si musel Bassirou Dembélé přivydělat po trénincích Slavie rozdáváním letáků na Václavském náměstí. Když mu jeho klub několik měsíců nevyplatil ani korunu, nic jiného fotbalistovi z Mali ani nezbývalo. Nyní hráči působící v první či druhé lize už nemusí v případě tíživé finanční situace hledat brigádu mimo stadion.

Karel Poborský a Miroslav Pelta. foto: ČTK

Česká asociace fotbalových hráčů (ČAFH) představila pojištění, které jejím členům zajistí náhradní příjem v případě, že nedostanou od svého zaměstnavatele zaplaceno. Na pokrytí životních potřeb mohou čerpat maximálně tři čtvrtě roku až 20 tisíc korun měsíčně.

"Drtivá většina hráčů si myslí, že je něco podobného nikdy nemůže potkat. A pak jsou tu také ti, kteří už na výplaty čekali, dívají se na to reálněji," popisuje dva rozdílné ohlasy na nový produkt bývalý reprezentant a prezident ČAFH Karel Poborský.

Reakce klubů jsou různé

Mzdové výpadky nejsou v českém fotbale od vypuknutí ekonomické krize vzácným jevem, v nedávné minulosti se o nich mluvilo v souvislosti s několika renomovanými kluby. Kromě Slavie řešili stejný problém před příchodem nového majitele v ostravském Baníku. Tehdy ještě hráči pojistku využít nemohli.

Hráči nemusí při vstupu platit žádné členské příspěvky, také pojištění je pro ně zdarma. Organizace je totiž kromě sponzorů financována ze zdrojů světové organizace FIFPro zastupující 60 tisíc fotbalových profesionálů po celém světě, ta zase získává dotace od Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Asociace však ještě nemá členy ve všech šestnácti prvoligových klubech. "Ve většině ale ano. Reakce jsou velmi individuální. Některé kluby nám pomáhají, některé nás stále vidí jako negativní element," popisuje místopředsedkyně ČAFH Markéta Haindlová, která jinak ve fotbale působí jako šéfka odvolací a revizní komise ve Fotbalové asociaci ČR.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!