3. října 2015 15:46, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalisté Bolívie se zbraní v ruce. Chystají se ‚položit život za vlast‘

Reprezentační tým Bolívie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reprezentační tým Bolívie. | foto: www.wikipedia.org

LA PAZ Jak upevnit disciplínu a motivovat hráče pro důležité zápasy? Udělat z nich vojáky! Přesně tak přemýšlel trenér fotbalistů Bolívie Julio Cesar Baldivieso, jenž své svěřence vzal na exkurzi do armády. Se zbraní v ruce se tam hráči učili, jak „položit život za svou vlast.“

Kvalifikace na Mistrovství světa v roce 2018 startuje pro jihoamerické týmy už 8. října a fotbalisté Bolívie budou muset skutečně bojovat na hranici svých možností, aby uspěli. Z deseti týmů se na šampionát do Ruska kvalifikují pouze čtyři, pátý jde do baráže. Mezi celky Brazílie, Argentiny, Uruguaye či loňského překvapení MS Kostariky nic jednoduchého.

Trenér Bolívie Baldivieso proto vzal reprezentanty na návštěvu do vojenské akademie, kde jim vedení armády důrazně vysvětlilo, jaké jsou jejich občanské povinnosti. „Stejně jako vojáci pokládají své životy na bojišti, chceme po hráčích, aby úspěchu na hřišti obětovali všechno. Na výsledku nezáleží,“ řekl mnohoznačně generál Roberto Ponce Espinoza.

Bolivijští fotbalisté nejsou jediní, kdo hledá inspiraci v armádě. Hokejista Jaromír Jágr nedávno zveřejnil video, v němž trénuje „střelbu“ s poloautomatickou zbraní v ruce.

Fotbalisté se mimo jiné účastnili simulovaného souboje se zbraněmi, vyzkoušeli si střelbu z pistole. „Byla to hezká zkušenost. Vojáci nás naplnili posláním bojovat za vlast, je to extra motivace,“ pochvaloval si netradiční teambuilding středopolař Rudy Cardozo.

Bolívie začíná kvalifikaci na MS hned ve čtvrtek 8. října, soupeřem jí na úvod bude silná Uruguay. Jihoamerický tým nyní posílený duchem armády se na závěrečný turnaj neprobojoval od roku 1994, kdy reprezentaci ze zálohy řídil právě nynější kouč Baldivieso.