Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Fotbalisté Kazaně senzačně vyhráli v Barceloně

22:49
BARCELONA - Překvapivé ztráty dvou velkých favoritů přinesl úterní program třetího kola základních skupin Ligy mistrů. Především barcelonští obhájci vítězství šokovali vlastní fanoušky, protože doma prohráli s nováčkem soutěže z Kazaně 1:2. Ve stejné skupině selhal i Inter Milán, který se zase musel spokojit s domácí remízou 2:2 s Dynamem Kyjev.

Fotbalisté Kazaně se radují, porazili Barcelonu foto: ČTK/AP

V soutěži si udržely po třech odehraných zápasech stoprocentní bilanci Sevilla a Lyon, za dva týdny tak už v případě dalších úspěchů mohou slavit postup do osmifinále. Sevilla  lehce zvítězila ve Stuttgartu 3:1, v týmu domácích zůstal jen na lavičce český záložník Jan Šimák.

Lyon otočil zápas v Liverpoolu a díky dvěma trefám v závěrečné dvacetiminutovce si odvezl vítězství 2:1. Liverpool bez zraněných hvězd Gerrarda a Torrese nevybředl z krize, prohrál čtvrtý soutěžní zápas za sebou a hodně ohrožena už může být budoucnost kouče Rafaela Beníteze.

Liverpool ve čtyřech duelech za sebou nebodoval poprvé od roku 1987 a před víkendovým šlágrem na hřišti Manchesteru United je na dně.

Odpočívající středopolař Tomáš Rosický dnes nebyl u remízy Arsenalu v Alkmaaru v poměru 1:1. Český reprezentant zůstal v Londýně kvůli lehkému zranění kolena a na dálku sledoval, jak jeho spoluhráči inkasují vyrovnávací branku ve třetí minutě nastaveného času.

Není to ale nic proti šoku, který způsobila Kazaň. Ta letos poprvé postoupila do základní skupiny a své premiérové vítězství získala na slavném Nou Campu. Barcelonu už ve druhé minutě zaskočil vedoucí trefou Rjazancev, těsně po poločase sice hvězdný útočník Ibrahimovc odpověděl svojí první trefou za Barcelonu v Lize mistrů, ale poslední slovo patřilo ruským šampionům, protože Katalánce podruhé pokořil Gökdeniz Karadeniz.

Barcelona tak v Lize mistrů prohrála po devíti zápasech a její hráči si nejspíš dobře vzpomněli na loňský nezdar, kdy na jejich hřišti slavil nečekané vítězství i další východoevropský celek Šachtar Doněck.

Bez vítězství je ve skupině už jen Inter Milán, který i potřetí remizoval a jen dotahoval náskok Dynama Kyjev.

Divoký zápas sledovali diváci v Glasgow, kde Rangers podlehli rumunskému Urziceni vysoko 1:4, přestože rychle vedli díky vlastenci soupeře. Pak ale Unirea předvedla velký obrat. Skotové neproměnili penaltu, po změně stran si sami vstřelili dvě vlastní branky a na odpověď se už nezmohli. Urziceni také v LM triumfovalo poprvé v historii.

Sedm branek, hned šest v prvním poločase, padlo i v Budapešti, kde se Debrecín marně pokoušel o první body v soutěži v duelu s Fiorentinou. Hosté nakonec uhájili výhru 4:3.

Skupina E:

VSC Debrecín - AC Fiorentina 3:4 (2:4) Branky: 2. Czvitkovics, 28. Gergely, 88. Coulibaly - 6. a 20. Mutu, 10. Gilardino, 37. Santana. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

FC Liverpool - Olympique Lyon 1:2 (1:0) Branky: 41. Benajun - 72. Gonalons, 90.+1 Delgado. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.).

1. Olympique Lyon       3 3 0 0 7:1  9
2. AC Fiorentina           3 2 0 1 6:4  6
3. FC Liverpool            3 1 0 2 2:4   3
4. VSC Debrecín         3 0 0 3 3:9   0

Skupina F:

FC Barcelona - Rubin Kazaň 1:2 (0:1) Branky: 48. Ibrahimovic - 2. Rjazancev, 73. Gökdeniz Karadeniz. Rozhodčí: L. Duhamel (Fr.).

Inter Milán - Dynamo Kyjev 2:2 (1:2) Branky: 35. Stankovič, 47. Samuel - 5. Michalik, 40. Lúcio vlastní. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).

Tabulka:
1. FC Barcelona    3 1 1 1   3:2  4
2. Dynamo Kyjev   3 1 1 1   5:5  4
3. Rubin Kazaň     3 1 1 1   4:5  4
4. Inter Milán          3 0 3 0   3:3  3

Skupina G

Glasgow Rangers - Unirea Urziceni 1:4 (1:1). Branky: 2. Ricardo Vilana vlastní -  32. Bilasco, 47. Lafferty vlastní,  59. McCulloch vlastní, 65. Brandán. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).

VfB Stuttgart - FC Sevilla 1:3 (0:1) Branka: 74. Elson -  23. a
72. Squillaci,  55. Jesus Navas. Rozhodčí: Vink (Niz.).

1. FC Sevilla                  3 3 0 0   9:2  9
2. Unirea Urziceni          3 1 1 1   5:4  4
3. VfB Stuttgart              3 0 2 1   3:5  2
4. Glasgow Rangers     3 0 1 2   3:9  1

Skupina H

AZ Alkmaar - FC Arsenal 1:1 (0:1). Branky: 90.+3 Mendes -
36. Fabregas. Rozhodčí: Hansson (Švéd.).

Olympiakos Pireus - Standard Lutych 2:1 (1:1). Branky: 43. Mitroglu, 90.+3 Stoltidis -  37. De Camargo. Rozhodčí: Proenca (Portug.).

1. FC Arsenal                    3 2 1 0   6:3  7
2. Olympiakos Pireus       3 2 0 1   3:3  6
3. AZ Alkmaar                   3 0 2 1   2:3  2
4. Standard Lutych           3 0 1 2   4:6  1