Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Liberec sestřelil ostravský Baník a zase vede ligu

21:01
OSTRAVA - Fotbalisté Liberce se po týdnu vrátili do čela prvoligové tabulky díky vítězství 3:1 v Ostravě. Přestože Slovan v dohrávce 25. kola prohrával gólem Kukece, během jedenácti minut stihl brankami Bosančiče a Rabušice skóre otočit. První výhru na Bazalech po sedmi a půl letech pojistil v závěru z penalty Štajner.

Baník Ostrava - Slovan Liberec. Michal Frydrych (vlevo) z Baníku a Jiří Štajner z Liberce foto: ČTK

Liberecký kouč Jaroslav Šilhavý zářil radostí. "Jsme nesmírně šťastni, že se nám podařilo vyhrát. Tlak na nás byl po zaváhání Plzně a Sparty o to větší, ale jsem rád, že jsme to ustáli stejně jako na Dukle," usmíval se Šilhavý.

Severočeši na prvním místě vystřídali Spartu, která o bod zaostává. Na těžkém terénu podmáčeném dvoudenním deštěm se Ostrava favorita nezalekla a úvod byl v její režii. Štajner sice z brejku domácí ve čtvrté minutě vystrašil nepřesnou střelou z úhlu, ale za několik ztrát ve středu hřiště Slovan pykal v 11. minutě.

Baník Ostrava - Slovan Liberec 1:3 (1:2)

Branky: 11. Kukec - 13. Bosančič, 22. Rabušic, 68. Štajner z pen. Rozhodčí: Kovařík - Filípek, Mencl. ŽK: Vašenda, Marek, Kukec, Frydrych, Adámik, Vrťo - Janů. Diváci: 4387.

Brejk po ose Droppa - Fantiš zúročil Kukec, jehož střela proklouzla Bičíkovi na mokré trávě pod tělem za čáru. "Baník byl nepříjemný,
nažhavený a dal gól po naší chybě. Získávali jsme ale stále větší převahu a nakonec se ukázala kvalita," uvedl Šilhavý.

Jakoby úvodním gólem utkání Baník Severočechy spíše podráždil. Hosté najednou zvýšili obrátky a už za necelé dvě minuty bylo vyrovnáno: mezi dvěma beky vnikl do vápna Bosančič a jeho oblouček pravděpodobně s Vašendovou tečí zapadl pod břevno.

"Prvních patnáct minut bylo celkem dobrých. Dostávali jsme se do šancí a dali gól, bohužel jsme hned vzápětí inkasovali. Pak už to z naší strany nebylo ono. Dělali jsme individuální chyby a Liberec je využíval," zlobil se domácí trenér Radoslav Látal.

Hrál se otevřený fotbal, ve kterém byl evidentně silnější Liberec. Jeho smrtící kolmice středem ostravské defenzivy přinášely zkázu a šance. Po zaváhání Marka měl druhý gól na hlavě znovu Bosančič, domácí však zachránila tyč. I tak hosté brzy obrátili skóre. Po rohu zastavilo bombu Gebre Selassieho břevno, Nezmar však vrátil míč do skrumáže, kde byl nejdůraznější Rabušic.

Naštvaný Látal: S některými hráči si to vyřídím

Divoký ofenzivní zápas se pak zklidnil. Fantišovi sice po rychlém protiútoku chyběl krok k míči, hosté však byli díky nápadité finální fázi mnohem nebezpečnější. Ostravskou defenzivu prolamovali s neobyčejnou lehkostí a Štajnerově hlavičce ve 40. minutě scházely centimetry.

Z libereckých hráčů sálalo sebevědomí. Druhou půli měli pod kontrolou, na těžkém terénu byli pohyblivější, drželi míč na útočné polovině a bylo zřejmé, že se jen čeká na třetí branku. Přišla v 68. minutě a dal ji Štajner z penalty, kterou sudí nařídil za Markův faul na Šurala. "Někteří hráči si musí sáhnout do svědomí. S těmi si to vyřídím, protože takový přístup, jako někteří předvedli ve druhém poločase, nemíním akceptovat," prohlásil naštvaný Látal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Přes slibný začátek zápasu Baník na zvrat nemohl myslet a zůstává na sestupové příčce. Před pátečním utkáním na Dukle se mu navíc vykartovali Kukec s Markem. V závěru mu alespoň trochu mohl náladu vylepšit Adámik, jeho pokus však Bičík vyškrábl a Ostrava utrpěla devátou domácí prohru v sezoně.