Plzeň přehrála Baník 3:2 a dotáhla se na Spartu

18:51aktualizováno  19:10
OSTRAVA - Fotbalisté Plzně zvítězili v dohrávce 23. kola první ligy v Ostravě 3:2 a druhé Spartě se přiblížili na čtyři body. Mistr vedl už 3:0, ale po slepených gólech Fantiše a Kukece v závěru trnul, aby výhru nakonec ubránil. Ligová premiéra domácího kouče Radoslava Látala tak skončila neúspěchem, Baník počtvrté za sebou nevyhrál a na čtrnácté Bohemians 1905 ztrácí pět bodů.

Plzeň (Petržela a Čišovský) foto: ČTK

Favorit dlouho zvládal utkání na hřišti sestupem ohroženého soupeře bez větších problémů. Domácí drželi krok jen v úvodní pětiminutovce, pak převzala otěže zápasu Plzeň.

Se zhuštěným středem pole se netrápila dlouho. Horváthův centr od levé lajny sklepl Kolář v 19. minutě mezi stopery a vysunutý plzeňský zadák Čišovský prostřelil Pietrzkiewicze.

Ostrava - Plzeň 2:3

Branky: 82. Fantiš, 84. Kukec - 19. a 36. Čišovský, 73. Kolář. Rozhodčí: Drábek - Košec, Makovička. ŽK: Adámik, Marek, Kukec - Petržela, Darida, Řezník, Pavlík. Diváci: 7234.

Ostrava: Pietrzkiewicz - Frydrych, Adámik, Vomáčka, Marek - Vašenda, Droppa (76. Kraut) - Vrťo (58. Kukec), Greguš, Fantiš - Magera. Trenér: Látal.
Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský - Darida, Horváth - Petržela (80. Řezník), Kolář, Pilař (85. Wágner) - Bakoš (70. Ďuriš).

Baník hrál s obrovským respektem a ustrašeně, jakoby se hráči báli zaútočit. Při ojedinělých výpadech přitom bylo vidět, že ani hostující defenziva není neprůchodná. Magera ve 24. minutě pálil zpoza šestnáctky volejem k tyči, Pavlík však zakročil.

Svou velkou zbraň vytáhl obhájce titulu v 36. minutě. Po rohovém kopu před jeho vlastní brankou střílel nebezpečně domácí Frydrych, Viktoria vyrazila do bleskového protiútoku, na jehož konci stoper Čišovský po přisunutí Petržely s přehledem přeloboval Pietrzkiewicze.

Zdálo se, že hosté hrají na půl plynu a jen to, co potřebují, ale rychlost, s jakou oba týmy přecházely do ofenzivy, bila do očí. Ještě před pauzou mohl přidat po další dynamickém výpadu třetí gól Darida, k ostravskému štěstí však mířil doprostřed branky. Domácí ve druhé půli odhodili bázeň a živo začalo být i v plzeňském vápně.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Hru Baníku oživil Kukec a přišly i situace, které mohly změnit vývoj zápasu. Po Gregušově uličce však Marek v 69. minutě vyhořel na Pavlíkovi, minutu poté hlavičkoval ve vyložené šanci vedle Magera a jarní střeleckou mizérii Ostravy podtrhl Kukec. Z přímého kopu rozvibroval břevno, Zatímco Baník se marně pachtil za gólem, soupeř s lehkostí do otevřené obrany udeřil potřetí. Byť šli hosté ve třech proti pěti, Petržela prostrčil balon na Koláře, který z penaltového bodu nezaváhal.

Výrazně aktivnější Ostrava se za snahu v závěru dočkala alespoň snížení. Po Frydrychově promarněné možnosti využil až pátou šanci Fantiš, který ve vápně udělal kličku na střed a podél Pavlíka rozvlnil síť.

Už za dvě minuty se hlavou prosadil i Kukec a Plzni bylo úzko. Ostrava však už třígólové manko v závěru při několika závarech srovnat nedokázala.