Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Loňský rok si pamatujeme, teď to chceme zvládnout, řekl kouč Sparty

Sport

  9:30
ROTACH-EGERN (Od našeho zpravodaje) - V prvním ročníku Evropské ligy postoupili do jarní fáze. V minulé sezoně nastalo fiasko s Häckenem a ztráta evropských pohárů už v kvalifikaci. Teď by se trenér Vítězslav Lavička chtěl probít se sparťanskými fotbalisty až do Ligy mistrů. Do předkola vstoupí už příští týden.

Trenér Sparty Vítězslav Lavička zdraví fanoušky foto: ČTK

Generálku proti Basileji jste vyhráli 4:0. Jste spokojení?
Ano, ale zároveň to nechceme přeceňovat. Třeba proto, že Basilej nehrála v plné sestavě. Těší mě, že jsme navázali na věci, které dlouhou dobu fungují. A byly tam i dobré individuální výkony. Takže ano, ze soustředění jsme odjeli s dobrým pocitem, ale nepřeceňujme to.

Bylo znát, že kádr zůstal pohromadě a hráči se nemusejí sehrávat?
To je výhoda. Když jsme si vyhodnocovali loňskou přípravu, tak těch změn tam bylo poměrně dost. To jsme letos chtěli udělat jinak.

Takže noví hráči se budou zapojovat postupněji?
Jsme rádi, že noví hráči jsou v týmu. Jsou tady na základě svých schopností a kvality, kterou prokázali ve svých minulých klubech. Všichni respektují, že tým v minulé sezoně fungoval a zásadní změna v základní sestavě není nutná. Respektují, že přicházejí do kvalitního týmu, rozšiřují konkurenci a čekají na svou šanci. To, jestli přijde okamžitě, dřív nebo o něco později, ukáže čas.

Jsou to posily, které by třeba zítra mohly naskočit v základní sestavě?
U každého hráče je to trochu jiné.

Tak postupně... Co obránce Radoslav Kováč?
Přichází jako nejzkušenější z nových hráčů. Je otřískaný angažmá v zahraničí a velmi dobrou práci odváděl i v Liberci. Navíc v minulosti prošel Spartou, což je také plus.

Záložník Michal Breznaník?
Ten s námi trénoval už na jaře. Bylo to dobré řešení, aby se zapracoval do týmu, ale delší herní pauza zaviněná zraněním je na něm znát. Pracuje na tom, aby manko dohonil.

A co útočník Martin Nešpor?
V našem hledáčku byl už dříve, a to na základě způsobu hry a kvality. Vyhodnotili jsme si, že pro nás může být přínosný a jeho příchod rozšíří naše možnosti v útoku.

Pak už přišli jen dva noví brankáři - Marek Štěch a David Bičík.
David Bičík je z této dvojice zkušenější, prošel Spartou a má za sebou úspěšná angažmá, a to i v zahraničí. Marek Štěch také prošel Spartou, ale je i kvůli věku méně zkušený. Rozhodneme se v nejbližších dnech, kdo půjde do sezony jako jednička.

Takže rozhodnutý ještě nejste?
Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo.

V generálce nastoupil David Bičík.
Já to teď říkat nechci. Můj pohled na tento post je podobný, jak to vidí náš trenér brankářů Pavel Srníček. Ale ještě si s trenéry sedneme.

Z nových hráčů do pole má do sestavy nejblíž Radoslav Kováč?
V tuhle chvíli asi ano. Ale základní sestavu automaticky zaručenou nemá.

V úterý začnete cestu za Ligou mistrů. Do předkola proti Levadii Tallinn půjdete s tím, že nic jiného než postup neexistuje. Tím spíš, že všichni ještě mají v paměti loňské vyřazení s Häckenem.
To loňské osudové zaváhání máme v paměti všichni. Není zapotřebí to připomínat. Všichni to letos chceme zvládnout líp.

Je možné, že kvůli kvalifikaci Ligy mistrů obětujete nějaké zápasy domácí ligy? Že byste třeba nasadili náhradníky?
Možnost projít přes zrádné síto kvalifikace je pro nás velkou motivací. Čeká nás náročný program a může nastat, že některé změny v jednotlivých zápasech uděláme. Hráči vědí, že když vstoupíme do sezony, jak si přejeme, tak vytíženost všech hráčů bude dostatečná.

Takže v létě bude hlavním cílem Liga mistrů a případná menší ztráta v lize by nevadila?
Takhle přemýšlet nechceme a ani to tak necítím. Sparta v naší lize musí hrát tak, aby bojovala o nejvyšší příčky. Rozdíl je v tom, že liga je dlouhodobá soutěž, ale na cestě do Ligy mistrů zaváhat nesmíte. Už tam není opravný pokus. Chceme být úspěšný jak doma, tak v kvalifikaci o Ligu mistrů.

Autor: