Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hráči v Anglii propadají hazardu. Prohrají i 1,5 milionu za odpoledne

Sport

  16:00
LONDÝN/PRAHA - Stále více profesionálních fotbalistů v Anglii propadá hazardu. Přiznala to klinika Sporting Chance, která spolupracuje s hlavními britskými fotbalovými orgány a pomáhá hráčům vyrovnat se s alkoholismem, gamblerstvím, poruchami přijímání potravy či závislostí na drogách. "A stále častěji se stává, že se fotbalisté kvůli sázení zapletou do sítě krátkodobých půjček," přiznává v rozhovoru pro BBC Colin Brand, výkonný ředitel kliniky.
Kufr plný peněz (Ilustrační foto)

Kufr plný peněz (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Případy se nezřídka týkají nejvyšší anglické ligy Premier League. "Gamblerství se tam šíří jako epidemie," varuje před problémem někdejší opora Liverpoolu Dominic Matteo, který prosázel statisíce liber na dostizích. To obránce Stoke City Matthew Etherington rozházel na závodech chrtů a internetových pokerových turnajích 1,5 milionu liber (v přepočtu skoro 46 milionů korun). "Nejhorší to bylo, když jsem ještě hrával za West Ham. Každý den jsem chodil na závody a neustále navštěvoval sázkovky. Došlo to tak daleko, že jsem dokázal za týden nebo dva utratit měsíční výplatu. Pak jsem si půjčoval od pochybných lidí a společností. Nakonec to se mnou bylo hodně špatné," vypráví Etherington.

Někdejší hvězda Arsenalu Paul Merson zase přiznal, že ho vlastní závislost na hazardu tížila tolik, že kvůli ní přemýšlel nad sebevraždou. Proto dnes s podobnými problémy fotbalistům pomáhá charitativní organizace Sporting Chance, kterou založil bývalý reprezentant Albionu Tony Adams. Až 70 procent hráčů, kteří se na kliniku obrátí, protože propadli gamblerství, si kvůli dluhům z hazardu bere krátkodobé půjčky a úvěry. Často se dostávají do téměř bezvýchodných finančních situací. "Bludný kruh pokračuje. V minulosti jsme měli několik vážných případů, ale momentálně pracujeme s daleko větším počtem fotbalistů než dřív. Dokonce jsou i tací, kteří se zadlužují, aby si mohli hned zase vsadit," odhaluje Bland.

Gamblerství může nadělat stejný nepořádek jako drogy

Podobné problémy jako Etherington měl nedávno útočník Crystal Palace Cameron Jerome. V srpnu dostal od Anglické fotbalové asociace (FA) pokutu 50 tisíc liber, přestože nesázel na zápasy svého týmu. Záložník Glagow Rangers Ian Black slyšel v září jiný verdikt. Nesmí nastoupit do deseti utkání, protože během sedmi let vsadil na 160 duelů. "Gamblerství je záludné, protože se neprobouzíte s bolestí hlavy, která vám naznačí, že je něco špatně. Je to závislost, která ovlivňuje kariéru hráče a může zničit i jeho život. Může nadělat stejný nepořádek jako drogy," varuje Bland.

Fotbalista Anglie Andros Townsend

"Možná mluvíme o fotbalistech, ale problém se týká celé společnosti. A je větší, než si myslíme," dodává. Například nynější kanonýr Blackpoolu Michael Chopra v minulosti přiznal, že přestoupil v roce 2007 do Sunderlandu jen proto, aby mohl z bonusů za podpis smlouvy zaplatit dluhy. "Také jsem často hrával zraněný, abych dostal prémie za odehraná utkání," vzpomíná. Křídelník Tottenhamu a nově také anglický reprezentant Andros Townsend měl kvůli sázení na konci minulé sezony pozastavenou činnost na čtyři měsíce. "Nudil jsem se, tak jsem si stáhnul aplikaci do mobilu a občas si vsadil. Byl jsem naivní a netušil jsem, že dělám něco špatně," popsal později dvaadvacetiletý mladík, co ho k hazardu vedlo.

Bývalý záložník Manchesteru United Keith Gillespie dokonce popsal, jak prosázel 47 tisíc liber (asi 1,5 milionu korun) za jedno odpoledne. "Dovedly mě k tomu reklamy. Když jsem se díval v televizi na nějaký zápas, tak mi to pořád nabízelo, abych si vsadil. Bylo to agresivní. Někdo by s tím měl něco dělat," zlobí se muž, který v hazard utopil všechny životní úspory. Britské sázkové kanceláře se ale brání. "Reklamy na sázení už teď podléhají velmi přísným pravidlům. Navíc máme vlastní morální kodex, podle kterého se řídíme," oponuje výkonný ředitel Asociace sázkových kanceláří Clive Hawkswood.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!