Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Asociace chce vzít disciplinárce korupční kauzu. Případ možná vyšumí

Předseda disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Jiří Golda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Jiří Golda |

PRAHA Korupční kauza, která zmítá českým fotbalem, možná vyšumí do ztracena. Asociace chce totiž případ vzít disciplinární komisi. Zřejmě tak dojde k odložení aféry, což v současné situaci v podstatě znamená její téměř beztrestné uzavření. "Bez komentáře," řekl předseda disciplinárky Jiří Golda, který čeká na středu.

Na ten den svolalo vedení asociace mimořádné jednání výkonného výboru, který bude schvalovat, jak v korupčních kauzách do budoucna postupovat. "Jde o zprůhlednění a upřesnění, aby se při korupčních kauzách postupovalo jednotně," říká mluvčí asociace Jaroslav Kolář. Z toho lze dovodit, že postup by byl následující: pokud se ve fotbale objeví podezření z korupčního jednání, případ se předá policii.

A dokud orgány činné v trestním řízení něco nevyšetří, fotbalová disciplinárka konat nebude. "Těžko se k tomu můžu vyjadřovat, když přesně nevím, co se bude projednávat," poznamenal teplický ředitel František Hrdlička, jeden z členů výkonného výboru. "Jsem pro to, aby korupci šetřila policie, která má mnohem lepší prostředky a možnosti. A na základě jejího vyšetřování a zjištění rozhodla disciplinárka. Ale pokud má disciplinárka pádné důkazy, tak proč jí případ brát."

Jenže disciplinárka pádné důkazy nemá, kauza se táhne od září a dosud žádný verdikt nezazněl. "Neposunuli jsme se ani o krok," přiznal před týdnem předseda disciplinárky Golda. Fotbalové generalitě v čele s předsedou Miroslavem Peltou vadí, jak se současná aféra vyvíjí, resp. nevyvíjí. Sparťanský majitel Daniel Křetínský loni na konci kalendářního léta veřejně mluvil o nestandardním způsobu řízení v profesionálním fotbale a o tom předal informace Peltovi.

Ten je obratem poskytl protikorupční policii. Jenže ta dosud nic nezjistila, vyšetřování korupce ve fotbale nepatří mezi její priority... Křetínského tvrzení podpořil bývalý rozhodčí Tomáš Adámek, který si u notáře nechal ověřit prohlášení, v němž se přiznal k přijetí dvousettisícového úplatku, aby loni na jaře ovlivnil zápas Jablonec - Plzeň (0:2) ve prospěch hostí. Peníze mu měl nabídnout Martin Svoboda, bývalý fotbalový funkcionář Čáslavi či Táborska. Adámkovu verzi potvrdil jiný bývalý sudí Pavel Býma.

Golda vyzval Křetínského, aby do 7. února předal důkazy

Jenže oba odmítli před disciplinárkou vypovídat, vystoupili z asociace, proto jejich svědectví nemá velkou váhu. Minulý týden Golda vyzval Křetínského, aby do 7. února předal věrohodné důkazy o svých tvrzeních, ač to měl udělat už dřív. Pokud tak Křetínský neučiní, zahájí disciplinární řízení s ním a Spartou. Křetínský i klub pak mohou být potrestání za znevážení dobrého jména fotbalu a nerespektování orgánů asociace. Za to hrozí až desetimilionová pokuta pro klub a půlmilionová pro jednotlivce.

"Rozhodnutí disciplinární komise vítám, prodloužení lhůty je velmi podstatné a přínosné. Naopak komentář o možném potrestání je naprosto bezpředmětný. Dále to nebudu detailně komentovat," vzkázal Křetínský. Celá aféra, spekulace kolem ní, dohady, válka mezi Spartou a Plzní, proti níž kauza míří. To všechno vrhá špatné světlo na český fotbal.

Jsou dvě možnosti, proč výkonný výbor chce schválit jednotný postup, který by se už týkal i současného případu. Buď chce od trestu uchránit Křetínského, váženého byznysmena, i jeho Spartu, která je neslavnějším domácím klubem. A nebo chce chránit Plzeň, která je momentálně českou jedničkou a úspěšně reprezentuje v evropských pohárech.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...