Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Asociace chce vzít disciplinárce korupční kauzu. Případ možná vyšumí

Sport

  13:30
PRAHA - Korupční kauza, která zmítá českým fotbalem, možná vyšumí do ztracena. Asociace chce totiž případ vzít disciplinární komisi. Zřejmě tak dojde k odložení aféry, což v současné situaci v podstatě znamená její téměř beztrestné uzavření. "Bez komentáře," řekl předseda disciplinárky Jiří Golda, který čeká na středu.

Předseda disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Jiří Golda

Na ten den svolalo vedení asociace mimořádné jednání výkonného výboru, který bude schvalovat, jak v korupčních kauzách do budoucna postupovat. "Jde o zprůhlednění a upřesnění, aby se při korupčních kauzách postupovalo jednotně," říká mluvčí asociace Jaroslav Kolář. Z toho lze dovodit, že postup by byl následující: pokud se ve fotbale objeví podezření z korupčního jednání, případ se předá policii.

A dokud orgány činné v trestním řízení něco nevyšetří, fotbalová disciplinárka konat nebude. "Těžko se k tomu můžu vyjadřovat, když přesně nevím, co se bude projednávat," poznamenal teplický ředitel František Hrdlička, jeden z členů výkonného výboru. "Jsem pro to, aby korupci šetřila policie, která má mnohem lepší prostředky a možnosti. A na základě jejího vyšetřování a zjištění rozhodla disciplinárka. Ale pokud má disciplinárka pádné důkazy, tak proč jí případ brát."

Jenže disciplinárka pádné důkazy nemá, kauza se táhne od září a dosud žádný verdikt nezazněl. "Neposunuli jsme se ani o krok," přiznal před týdnem předseda disciplinárky Golda. Fotbalové generalitě v čele s předsedou Miroslavem Peltou vadí, jak se současná aféra vyvíjí, resp. nevyvíjí. Sparťanský majitel Daniel Křetínský loni na konci kalendářního léta veřejně mluvil o nestandardním způsobu řízení v profesionálním fotbale a o tom předal informace Peltovi.

Ten je obratem poskytl protikorupční policii. Jenže ta dosud nic nezjistila, vyšetřování korupce ve fotbale nepatří mezi její priority... Křetínského tvrzení podpořil bývalý rozhodčí Tomáš Adámek, který si u notáře nechal ověřit prohlášení, v němž se přiznal k přijetí dvousettisícového úplatku, aby loni na jaře ovlivnil zápas Jablonec - Plzeň (0:2) ve prospěch hostí. Peníze mu měl nabídnout Martin Svoboda, bývalý fotbalový funkcionář Čáslavi či Táborska. Adámkovu verzi potvrdil jiný bývalý sudí Pavel Býma.

Golda vyzval Křetínského, aby do 7. února předal důkazy

Jenže oba odmítli před disciplinárkou vypovídat, vystoupili z asociace, proto jejich svědectví nemá velkou váhu. Minulý týden Golda vyzval Křetínského, aby do 7. února předal věrohodné důkazy o svých tvrzeních, ač to měl udělat už dřív. Pokud tak Křetínský neučiní, zahájí disciplinární řízení s ním a Spartou. Křetínský i klub pak mohou být potrestání za znevážení dobrého jména fotbalu a nerespektování orgánů asociace. Za to hrozí až desetimilionová pokuta pro klub a půlmilionová pro jednotlivce.

"Rozhodnutí disciplinární komise vítám, prodloužení lhůty je velmi podstatné a přínosné. Naopak komentář o možném potrestání je naprosto bezpředmětný. Dále to nebudu detailně komentovat," vzkázal Křetínský. Celá aféra, spekulace kolem ní, dohady, válka mezi Spartou a Plzní, proti níž kauza míří. To všechno vrhá špatné světlo na český fotbal.

Jsou dvě možnosti, proč výkonný výbor chce schválit jednotný postup, který by se už týkal i současného případu. Buď chce od trestu uchránit Křetínského, váženého byznysmena, i jeho Spartu, která je neslavnějším domácím klubem. A nebo chce chránit Plzeň, která je momentálně českou jedničkou a úspěšně reprezentuje v evropských pohárech.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....