28. října 2008 21:40 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalová Dukla slavila šedesátiny

Dukla Praha slaví 60. narozeniny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dukla Praha slaví 60. narozeniny. | foto: ČTK

PRAHA Pod heslem "Měníme se v čase" slavila dnes vpodvečer fotbalová Dukla Praha 60. výročí svého založení. Pro mnoho fotbalových generací byla symbolem tehdejšího totalitního systému, pro jiné zase úspěchem moderního československého sportu.

To všechno už je však pryč - dnes Dukla nikoho nedráždí, hraje druhou ligu, a dnešní oslava vyvrcholila soubojem jejích internacionálů proti internacionálům české reprezentace.

Stačilo se podívat na desítky osobností, které se ve sváteční den sešly na Julisce. Nechyběl český fotbalista století Josef Masopust, který velmi ocenil, že se našel čas na připomenutí výročí. "Jsem už ve věku, kdy mi taková setkání dělají velkou radost a dávají určitý smysl života. Pocházím z chudého severu Čech a fotbal jsme začal hrát s vírou, že něco dokážu. Jsem rád, že se to povedlo a že se na nás nezapomíná," liboval si nejlepší fotbalista Evropy z roku 1962.

Osobností přišly ale desítky - zatímco mistr Evropy a pětinásobný Fotbalista roku Ivo Viktor, stejně jako kapitán zlatých olympioniků Luděk Macela se už raději na trávnících neobjevují, například Václav Samek, který oblékl dres Dukly ve 355 ligových zápasech a je nepřekonatelným rekordmanem, stále rád vyběhne na zelený pažit.

Fotbalista roku Ján Geleta, stejně jako třeba stříbrný z MS Josef Jelínek, ale i Jiří Novotný, Luděk Zelenka nebo Michal Kolomazník ze současného kádru, nejdříve statečně bojovali s frontou zájemců o autogramy. "Lidi, kde se vás tolik vzalo, tolik jsme neměli fandů, ani když jsme hráli," vtipkoval dobře naladěný Geleta v připomínce toho, že kdysi chodívaly na Julisku také necelé dvě tisícovky fanoušků.

Na hřišti se snažili vzpomenout na dny slávy hráči Dukly především z let osmdesátých, kteří však v bojích s Barcelonou nebo Manchesterem United dokázali Julisku zaplnil i třiceti tisícovkami diváků. Proti nim nastoupili internacionálové České republiky - na jedné straně Vízek, Rott, Bittengel, Pelc a další, na druhé straně třeba Veselý, Ondra, Němec, ale i Bejbl, který ještě nedávno hrál ligu.

Dukla válela jako kdysi a zvítězila 2:0 - první gól dal střelou ze středového kruhu Suchopárek a přítomný Ivo Viktor si hned vzpomněl, že takový okamžik už někdy zažil. "Tak přesně takový kousek mi udělal v Mexiku na MS 1970 Brazilec Pelé. Ten se ale naštěstí pro mě netrefil," žertoval legendární gólman.

Druhý gól byl také symbolický: trefil se současný trenér Dukly Günter Bittengel, který dal úplně poslední z dlouhé řady branek Dukly v evropských pohárech. Trefil se v listopadu 1990 v PVP proti Dynamu Kyjev, címž skončila tehdejší slavná Dukla.

Teď se rodí nová, která si váží těch, kteří slavné jméno udělali. "Hráči několika generací navždy zapsali Duklu do historie. Myslíme si, že si zaslouží toto připomínat. Proto jsme uspořádali toto setkání a jsme rádi, že ho fotbalisté přivítali," komentoval vydařené odpoledne na Julisce generální ředitel klubu Petr Voženílek.

ČTK

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Švýcarsko
4 : 2
36:01
Kovář zkusil zpoza branky odrazit puk od gólmana Mayera, ten byl připraven.
35:31
Faksa je zpět na ledě a Češi hrají krátkou přesilovku.
35:05
Musil měl napřaženo, ale ještě nečekaně přihrál Frolíkovi, který na to nebyl připraven.