7. října 2008 19:55 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalová korupce již také na Slovensku

Fotbal a policie. Tohle spojení platí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbal a policie. Tohle spojení platí. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenská policie obvinila devět osob z korupce ve fotbale. Funkcionáři nejmenovaného menšího klubu na západním Slovensku údajně upláceli letos na jaře rozhodčí a delegáty a ovlivnili zápasy čtvrté ligy. Novinářům to dnes řekl policejní prezident Ján Packa.

Mezi obviněnými jsou dva představitelé klubu, dále rozhodčí a delegáti Západoslovenského fotbalového svazu. "Šlo o dva zápasy stejného klubu," prohlásil Packa. Při prvním z nich podle něj klub porazil v březnu svého soupeře pomocí úplatku 25 tisíc slovenských korun, v dalším zápase o dva měsíce později mužstvo díky až třicetitisícovému úplatku získalo bod za remízu.

Podle deníku Šport se úplatky objevily při zápasech klubu Ludanice. Ten v uplynulé sezoně vyhrál svou skupinu a postoupil do třetí ligy. Klub loni krátce trénoval bývalý československý reprezentant Ľubomír Moravčík.

Obviněným funkcionářům hrozí v případe prokázání viny až tříletý trest odnětí svobody, rozhodčí mohou dostat až osmiletý trest.

Šéf Úřadu boje proti korupci Tibor Gašpar řekl, že policie do konce měsíce zřejmě obviní dalších 11 osob pro podezření z korupce. Mělo by jít o činovníky ze čtvrté ligy, ale možná i z vyšších pater slovenského fotbalu.

"Možná by to chtělo ze strany fotbalových svazů vypracovat si lepší systém kontroly vlastních funkcionářů i delegátů," řekl o možných protikorupčních opatřeních Packa.

ČTK