Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Korupční kauza Olomouce definitivně končí, soud potvrdil zproštění

Bývalý brankář Olomouce Petr Drobisz (vlevo) a přpředseda představenstva FK Bohemians Praha Karel Kapr u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý brankář Olomouce Petr Drobisz (vlevo) a přpředseda představenstva FK Bohemians Praha Karel Kapr u soudu | foto: ČTK

OLOMOUC Korupční kauza mezi fotbalovými celky Sigmou Olomouc a Bohemians Praha definitivně skončila. Olomoucký krajský soud dnes potvrdil zprošťující rozsudek okresního soudu, proti kterému se odvolal státní zástupce. Před soudem se z podplácení zodpovídal olomoucký brankář Petr Drobisz, někdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer a David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr podle obžaloby úplatek přijali.

Podobný názor měl dnes i krajský soud, podle soudců však objektivní důkazy scházejí. "Nepodařilo se provést důkazy, které by přispěly k prokázání viny. Soud nemohl postupovat jinak," uvedl soudce Anton Bucheň. Sám přitom podotkl, že počínání jednotlivých aktérů kauzy bylo podivné. Poukázal například na likvidaci důkazů. "Vše je celé podivné. Může tady být podezření, ale to nestačí. Objektivní důkazy scházejí," dodal soudce.

Aféru rozpoutal Kapr v březnu 2010. Prohlásil, že v květnu 2009 před prvoligovým zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300 tisíc korun. Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v Evropské lize.

Bývalý brankář Olomouce Petr Drobisz u soudu

Bývalý brankář Olomouce Petr Drobisz u soudu

Podle žalobce Mojmíra Plevy však zproštění není na místě, státní zastupitelství již dříve požadovalo, aby aktéři byli potrestáni podmíněnými a peněžitými tresty. Podle něj okresní soud uznal, že ke korupčnímu jednání došlo, ale aktéry přesto zprostil obžaloby. "Znovu opakuji, že takový výrok považuji za naprosto nelogický. Ze strany Sigmy Olomouc byly peníze fyzicky předány," uvedl žalobce. Po vynesení rozsudku řekl, že ještě zváží případné dovolání.

Naopak Drobiszův obhájce Petr Konečný uvedl, že pro jejich odsouzení nejsou žádné důkazy. Znovu zopakoval, že na obálce například nejsou otisky, nejsou SMS a brněnský policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který na případu začal pracovat, nyní čelí obžalobě. "Stálo mě to ukončení sportovní kariéry, uvidíme, jestli bude nějaký restart," řekl Drobisz, který nastoupil do přípravy prvoligového nováčka ze Znojma

Pelta nevyloučil , že poškozené strany by mohly na FAČR podat trestní oznámení

Další obhájce naopak tvrdili, že jejich klienti převzetím peněz trestný čin nespáchali. "Měli v úmyslu to oznámit na policii," uvedl obhájce Obermajera. Kvůli údajné korupci potrestala oba kluby fotbalová disciplinární komise. Bohemians Praha dostali pokutu šest milionů korun a přišli o 15 bodů, Olomouc ztratila v ligové tabulce devět bodů a musela zaplatit čtyři miliony. Brankář Drobisz dostal pokutu 200tisíc korun a zákaz činnosti na 18 měsíců.

Bývalý sportovní ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček dostal dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale. Kubíčkovi, který už z fotbalového prostředí odešel, poté odvolací a revizní komise FAČR trest zrušila. Předseda asociace Miroslav Pelta nevyloučil možnost, že poškozené strany by mohly na FAČR podat trestní oznámení. "Jak už avizoval kolega Josef Lébr (člen výkonného výboru FAČR a předseda představenstva Olomouce) na výkonném výboru, může se stát, že někdo z poškozených může žalovat fotbalovou asociaci. Uvidíme, jaký bude další vývoj," řekl Pelta.

Zdejší soudy se fotbalovou kauzu zabývaly dva roky. Krajský soud ji měl na stole podruhé za sebou, na podnět žalobce již případ jednou vrátil okresnímu soudu. Zdejší soudy se fotbalovou kauzu zabývaly dva roky. Krajský soud ji měl na stole podruhé za sebou, na podnět žalobce již případ jednou vrátil okresnímu soudu.

Časová osa korupční kauzy

20. března 2010 - Prezident střížkovských Bohemians Praha Karel Kapr uvedl pro deník Aha!, že v souvislosti s prvoligovým zápasem Olomouc - Bohemians Praha, který se hrál 30. května 2009, domácí uplatili střížkovské hráče částkou 300 tisíc korun, aby vyhráli a dostali se do Evropské ligy. Olomouc zvítězila 3:0. Podle Kapra peníze předal fotbalistům Bohemians olomoucký brankář Petr Drobisz.

29. března 2010 - Olomoucký funkcionář Jiří Kubíček podal návrh na zahájení disciplinárního řízení s Kaprem.

30. března 2010 - Kapr u disciplinární komise ČMFS důkazy o korupci na doporučení policie opět nedodal. Bývalý kapitán Bohemians Praha Miroslav Obermajer před komisí prohlásil, že od Drobisze převzal obálku s 300.000 korun, Drobisz opět řekl, že s nabídkou úplatku nikdy nikoho neoslovil.

15. dubna 2010 - Disciplinární komise udělila klubu Bohemians Praha pokutu šest milionů korun a odečetla mu 20 bodů v prvoligové tabulce za to, že nenastoupil k utkání proti Bohemians 1905 a ani na třetí pokus nedodal komisi důkazy k údajné korupční aféře. Kapr navíc od komise obdržel pokutu 300.000 korun a dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale.

10. června 2010 - Kapr vypovídal na disciplinární komisi. Důkazy nepředložil s tím, že se spoléhá na vyšetřování policie.

21. října 2010 - Policie obvinila Drobisze z podplácení, Kapra, Obermajera a Zoubka z přijímání úplatku.

27. ledna 2011 - Policie uzavřela vyšetřování a předala případ státnímu zástupci s návrhem na jejich obžalobu. K rozšíření trestního stíhání nepřistoupila, přestože v tisku se psalo, že do aféry jsou zapleteni i další představitelé olomouckého klubu.

21. února 2011 - Disciplinární komise se na svém zasedání rozhodla, že do doby, než bude jednoznačný důkaz nebo dojde k pravomocnému rozhodnutí soudu, nebude znovu otevírat údajnou korupční kauzu mezi Olomoucí a Bohemians Praha.

22. února 2011 - Státní zástupce obžaloval všechny čtyři aktéry aféry: Drobisze z podplácení, Kapra, Obermajera a Zoubka z přijímání úplatku.

31. května 2011 - Bývalý sportovní šéf fotbalistů Sigmy Olomouc Jiří Kubíček obvinil před olomouckým okresním soudem ze zosnování úplatkářské aféry trenéra Zdeňka Psotku a ředitele klubu Jaromíra Gajdu.

2. června 2011 - Disciplinární komise znovu otevřela údajnou korupční kauzu mezi Olomoucí a Bohemians Praha.

18. srpna 2011 - Disciplinární komise potrestala olomoucký klub pokutou ve výši čtyř milionů korun a odečtem devíti bodů v aktuální prvoligové tabulce. Brankář Sigmy Petr Drobisz byl navíc potrestán zákazem činnosti na rok a půl.

15. září 2011 - Olomoucký okresní soud již poněkolikáté případ odročil, tentokrát na říjen.

26. září 2011 - Odvolací a revizní komise FAČR označila kvůli závažným procesním nedostatkům trest disciplinární komise pro Olomouc za údajnou korupční aféru za neplatný.

25. října 2011 - Olomoucký okresní soud zprostil obžaloby všechny aktéry fotbalové korupční kauzy kvůli nedostatku důkazů.

24. ledna 2012 - Žalobce podal odvolání proti rozsudku olomouckého okresního soudu z října 2011.

9. listopadu 2012 - Olomoucký okresní soud znovu zprostil obžaloby všechny aktéry fotbalové korupční kauzy. Podle něj ke korupci došlo, vina aktérů se však neprokázala.

20. června 2013 - Olomoucký krajský soud potvrdil zprošťující rozsudek okresního soudu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....