Slovensko je v kvalifikaci stále stoprocentní, vyhrálo i v Makedonii

20:36aktualizováno  23:12
LONDÝN/PRAHA - Fotbalisté Slovenska potvrdili výborný vstup do evropské kvalifikace a její letošní část zakončili čtvrtým vítězstvím. Svěřenci Jána Kozáka vyhráli 2:0 v Makedonii a bez ztráty bodu přezimují v čele skupiny C.

Vladimir Weis (vlevo) a Adam Nemec. foto: Reuters

Slovensko si ve Skopje vytvořilo dvoubrankový náskok už v prvním poločase, kdy se prosadili exsparťan Kucka a Nemec.

Celý zápas odchytal za hosty plzeňský gólman Kozáčik, útočník Mladé Boleslavi Ďuriš odehrál závěrečných dvanáct minut a na lavičce zůstal další hráč Viktorie Hrošovský. Slováci uzavřou úspěšný kalendářní rok v úterní přípravě s Finskem.

Alexandr Trajkovski (uprostřed) se probíjí skrz dva protihráče.
Adam Nemec (vlevo) vs. Vance Sikov.
Slovák Adam Nemec se raduje ze vstřelené branky.
Vladimir Weis (vlevo) a Adam Nemec.

Úřadující evropští šampioni ze Španělska si poradili s Běloruskem a v Huelvě vyhráli 3:0. První dvě branky dali v rozmezí dvou minut prvního poločasu Isco a Busquets, třetí přesnou trefu zaznamenal v 55. minutě Pedro. Tým kouče Vicenteho del Bosqueho ztrácí tři body na vedoucí Slovensko.

Třetí výhru ve skupině C zaznamenala i Ukrajina. Ta si díky Jarmolenkově hattricku veze z Lucemburska podobně hladké vítězství 3:0.

Anglie otočila domácí utkání se Slovinskem, zvítězila 3:1 a také počtvrté ve skupině E naplno bodovala. Kapitán Wayne Rooney oslavil stý start za Albion gólem z penalty. Dvakrát se v Londýně trefil Danny Welbeck.

Diváci ve Wembley viděli první branku až v 58. minutě, když Henderson po standardní situaci překonal hlavou vlastního brankáře. Anglie na první inkasovaný gól v bojích o Euro 2016 bleskově odpověděla.

Cesar v šestnáctce fauloval Rooneyho, jenž nařízenou penaltu bezpečně proměnil. Útočník Manchesteru United si připsal 44. zásah v reprezentaci a ztrácí pět na anglický rekord Bobbyho Charltona. Závěr už patřil domácím. V 66. minutě otočil skóre dorážkou Welbeck a ofenzivní hráč Arsenalu za dalších šest minut přidal svůj druhý gól po spolupráci se Sterlingem.

San Marino bere historicky první bod

Rusko prohrálo v Rakousku 0:1 a po čtyřech utkáních má ve skupině G jen čtyři body. Mužstvo trenéra Fabia Capella vyhrálo jediný z posledních sedmi soutěžních zápasů. Utkání ve Vídni rozhodl v 73. minutě střídající Okotie. Rakušané v první půli přečkali tyčku Kokorina, připsali si třetí vítězství a s deseti body vedou.

San Marino doma remizovalo 0:0 s Estonskem a získalo historicky první bod v evropské kvalifikaci. Outsider skupiny E ukončil šňůru 61 porážek trvající od roku 2004. Premiérového vítězství na hřištích soupeřů v evropské kvalifikaci zase dosáhl další „fotbalový trpaslík“ Lichtenštejnsko, které triumfovalo 1:0 v Moldavsku.