Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbalová mašina z Plzně: ještě pět výher a pokoří rekord

Sport

  13:01
PRAHA - Říká se, že česká liga je na tom tak špatně, že v ní každý může porazit každého. Na tom se v aktuální sezoně příliš nezměnilo. Ale pozor - u vedoucí Plzně je nutné udělat výjimku. V jejím případě je na první pohled zřejmé, jak radikálně se vymyká z tuzemských fotbalových poměrů. Jako by Západočeši spadli na české stadiony z jiné galaxie.

Plzeň - Brno. foto: ČTK

Ještě na podzim může Plzeň vyrovnat rekord, který drží od jara 2000 Sparta. Vyhrát patnáctkrát v řadě od té doby nikdo nedokázal. "Teď se poprvé bojím, že to náš zápis nevydrží," tvrdí Horst Siegl. Dlouho nemusel mít strach. Někdejší obávaný útočník se podílel svými góly na obdivuhodné sérii, která vynesla Spartu k titulu.

(Grafiku otevřete kliknutím na obrázek)
Grafika - fotbalová Plzeň

"Zároveň teď klukům z Plzně přeju, aby jim to šlapalo dál. Hodně z nich jsem trénoval ve Spartě. Vím, jak vysoká je jejich kvalita." Umějí vyhrát, když se nedaří Co dodat... Strhující tempo lídra sleduje zbývajících patnáct týmů z uctivého povzdálí. Stačí čtyři vítězství. Pokud Plzeň porazí Mladou Boleslav, Teplice, Ostravu a Liberec, dokáže vyrovnat ještě letos dosavadní sparťanské maximum. V prvním jarním kole proti Bohemians 1905 ho může Plzeň překonat a pak se pomalu připravovat na mistrovskou korunovaci.

V minulé sezoně vyneslo Spartu k titulu umění vyhýbat se porážkám. Během sezony nenašla jediného přemožitele, ve 30 zápasech ale nasbírala 14 remíz a její nejdelší vítězná série trvala pouhé tři zápasy. Také proto se o titul bojovalo až do posledního kola, tentokrát podle všeho žádné drama nehrozí.

Plzeň volí pro fanoušky atraktivnější styl. Dohromady vstřelila téměř dvakrát tolik gólů než třetí Sparta s čtvrtými Teplicemi, na hřištích soupeřů dokonce zůstává stoprocentní. "To je pro mě hodně důležitý ukazatel, který vypovídá o kvalitě," připomíná bývalý kanonýr Horst Siegl.

Podle něj se Plzeň také naučila vyrovnávat s rolí velkého favorita a zvládá se prosadit přes týmy spoléhající jen na obranu. Plzeňský rejstřík je daleko pestřejší. Naplno bodovat umí také v zápasech, ve kterých je soupeř evidentně lepší. To se jí zase přihodilo před reprezentační přestávkou na Slavii. "V takových chvílích pomáhá sebevědomí, které je u Plzně zápas od zápasu silnější," všiml si Levý.

Ještě nikdy se nedal napsat scénář pro zbytek ligy tak brzy. I kdyby plzeňskou jízdu přibrzdila první porážka, nedá se očekávat, že by se kvůli ní vládce ligy sesypal. "Nic závažného by se nestalo. V Plzni si uvědomují, že ostatní nepodávají vyrovnané výkony," odhadl bývalý trenér Plzně Stanislav Levý.

Každá série jednou skončí. Kdo ze soupeřů má největší šanci pochlubit se tím, že porazil Plzeň? K tomu se nikdo konkrétně nehlásí a v Plzni to vědí. "Respektujeme každého soupeře, ale obavy nemáme z nikoho," řekl kapitán Pavel Horváth.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat