Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalová Plzeň má problémy, soud s ní zahájil insolveční řízení

Plzeň - Ústí (radost plzeňských). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň - Ústí (radost plzeňských). | foto: ČTK

PLZEŇ Krajský soud v Plzni zahájil insolvenční řízení s vedoucím týmem fotbalové ligy Viktorií Plzeň. Návrh podala někdejší právní zástupkyně klubu, pražská advokátka Kateřina Radostová, které údajně Viktoria dluží za právní služby 511 tisíc korun. Vedení klubu údajný dluh neuznává, s advokátkou prý ukončilo spolupráci pro ztrátu důvěry.

"Jedná se o čistě šikanózní návrh, kterých se v poslední době objevila celá řada a který nelze vysvětlit jinak než snahou poškodit naši společnost. Majitel klubu a naši právníci analyzují další kroky, přičemž klub je rozhodnut využít veškerých právních kroků k ochraně svých zájmů," uvedl generální manažer Viktorie Adolf Šádek v tiskovém prohlášení.

O návrhu Radostové bude soud teprve rozhodovat. "I přes přetíženost soudů se budeme snažit učinit první úkon do zákonných sedmi dnů," řekl Střeštík. Vzhledem k tomu, že jde o návrh věřitele, musí se k němu ještě vyjádřit dlužník. Soudci dále prozkoumají, zda má návrh nějaké vady. Poté by teprve mohli rozhodnout o případné insolvenci klubu. Insolvenční řízení zahajují soudy podle zákona nejdéle do dvou hodin po podání insolvenčního návrhu.

PLZEŇ MÁ DOST MAJETKU NA VYROVNÁNÍ DLUHU

Tato skutečnost pak musí být okamžitě zveřejněna na internetovém insolvenčním rejstříku. Podle právníka blízkého plzeňskému fotbalu má klub dostatek majetku na to, aby půlmilionovou pohledávku okamžitě vypořádal. Problém se zahájením insolvenčního řízení je podle něj v tom, že klub do jeho vyřešení nemůže prodávat svůj majetek. Není také jisté, zda se k návrhu nepřidají další věřitelé.

Soud bude také zkoumat, zda nejsou pasiva klubu větší než aktiva, tedy zda není v úpadku. Město, kterému patří stadion ve Štruncových sadech, nebylo o návrhu informováno. "Velmi mě to překvapuje," uvedl primátor Pavel Rödl. Podle vedení radnice není vyloučen konkurenční boj kvůli tomu, že klub vede ligu. Viktorii tři týdny nově vlastní skupina kolem olomouckého podnikatele Tomáš Paclíka.

V OHROŽENÍ JE NAPŘÍKLAD I SPARTA ČI BANÍK

V návrhu na zahájení insolvenčního řízení jmenuje právnička údajné další věřitele, který mají být AC Sparta Praha, FC Baník Ostrava a pražské firmy Perinvest a Lun Servis, Chovanec Sport Agency, Tomáš Poštulka, Ondřej Chovanec a právník Julius Kramarič. "JUDr. Radostová používá v návrhu informace, které získala při spolupráci s klubem, což nám přijde přinejmenším neobvyklé," uvedl Šádek.

Podle klubu nemá advokátka na požadovanou sumu nárok. "Údajně dlužná částka byla klubem opakovaně rozporována. Vzhledem k tomu, že JUDr. Radostová nebyla schopna doložit podrobný rozpis údajně poskytovaných služeb, za něž si požadované částky účtovala, je klub toho názoru, že nemá vůči ní žádné závazky," konstatoval generální manažer Viktorie. Kvůli fotbalu se dnes na náměstí v Plzni sešli fanoušci klubu.

KLUB CHCE NOVÝ STADION

Před radnicí se jich shromáždilo zhruba 250 a požadovali co nejrychlejší rekonstrukci stadionu ve Štruncových sadech. Vedení města předali petici s 1911 podpisy, jejichž počet se shoduje s rokem založení klubu. "Nechceme radnici nechat v klidu. Proto jsme jim předali symbolický kamenný prst, že na ně budeme dohlížet, dokud se nezačne kopat," řekl zástupce fan klubu Roman Bakala.

Fanoušci nabídli, že pomohou městu s výstavbou, podobně jako to udělali před několika lety v Berlíně. Podle Rödla budou projekt přestavby stadionu ve Štruncových sadech ve čtvrtek schvalovat zastupitelé, kteří projednají také modely financování stavby. "Nedovedu si představit, že byl nebyl přijat. Věřím, že i nové zastupitelstvo bude pokračovat dál," uvedl primátor.

Územní rozhodnutí by mohlo být vydáno v listopadu, stavební povolení do června 2011 a kopnout by se mohlo po prázdninách, dodal. Stavba bude trvat zhruba tři až čtyři roky a bude probíhat hlavně o přestávkách, kdy se nebude hrát fotbal. Příští rok město přemístí atlety, poté se bude rekonstruovat hlavní tribuna a přiblíží hřiště, a poté další tribuny, všechny pro 12.500 lidí.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

David Pastrňák slaví ocenění pro nejlepšího střelce NHL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

David Pastrňák slaví ocenění pro nejlepšího střelce NHL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

David Pastrňák slaví ocenění pro nejlepšího střelce NHL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!