Plzeň využila zaváhání Sparty, po výhře v Jablonci vede o 2 body

18:49aktualizováno  21:12
JABLONEC - Fotbalisté Plzně využili páteční remízy pražské Sparty s Jihlavou a po výhře 3:1 ve šlágru v Jablonci odskočili na první místě tabulky Letenským na rozdíl dvou bodů. Viktoria v duelu 25. kola na hřišti Baumitu prohrávala po trefě Tomáše Čížka, do pauzy ale srovnal Daniel Kolář a po změně stran otočili stav Václav Procházka a Marek Bakoš.

Baumit Jablonec - Viktoria Plzeň. Autor prvního gólu Plzně Daniel Kolář foto: ČTK

Jablonec - Viktoria Plzeň 1:3 (1:1)

Branky: 27. Čížek - 34. Kolář, 51. Procházka, 79. Bakoš. Rozhodčí: Jech - Filípek, Štěrba. ŽK: Čížek, Piták, Loučka (všichni Jablonec). Diváci: 4025.
Jablonec: Špit - Kysela, Beneš, Eliáš - Rossi, Loučka - Kopic, Vaněk, Zoubele, Čížek (75. Třešňák) - Piták (64. Hubník). Trenér: Kotal.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth (89. Hejda) - Rajtoral, Kolář (78. Ďuriš), Kovařík - Tecl (66. Bakoš). Trenér: Vrba.

Plzeň vyhrála v lize počtvrté za sebou, na půdě Jablonce triumfovala v nejvyšší soutěži také ve čtvrtém utkání v řadě a oplatila tak soupeři nedávné vyřazení ve čtvrtfinále domácího poháru. Severočeši si na třetím místě nepolepšili, bodově se na ne dotáhla Olomouc. Plzeň jako by páteční zaváhání Sparty s Plzní nejprve spíše svázalo. Západočeši v úvodu působili nervózním dojmem, a i když častěji drželi míč, k žádným výrazným šancím to nevedlo.

Také domácí začali opatrně, a tak se na větší vzruch čekalo až do poloviny úvodní půle. Jako první se osmělil Jablonec. Loučka si potáhl míč na střed, Čišovský mu ale do střely v poslední chvíli vložil nohu a zblokoval ji. Severočeši přesto z dobré pětiminutovky vytěžili vedoucí trefu. Rajtoral v 27. minutě prohrál na půlce souboj, domácí vyrazili do přečíslení dva na jednoho a Čížek ho po Vaňkově přihrávce zakončil přesnou střelou. Nejlepší jablonecký střelec dal svůj sedmý gól v sezoně.

Domácím ale vydrželo vedení jen sedm minut. Daridova nepovedená střela doputovala až ke Kolářovi a ten zblízka pod břevno srovnal. Reprezentační záložník skóroval ve třech z posledních čtyř ligových zápasů proti Jablonci. Plzeň výrazně ožila a zatlačila soupeře před jeho vápno. Jen za první poločas hosté zahrávali deset rohových kopů, nerozhodný stav už ale do pauzy vydržel. Po návratu z kabin pokračovali Západočeši v náporu a brzy se dočkali druhé trefy.

Darida ještě v 50. minutě mířil s přispěním teče těsně nad, následný roh už však znamenal otočení skóre. Po velkém závaru doklepl balon do sítě Procházka. Vzápětí mohlo být s Jabloncem ještě hůř, Horváth však napálil jen Špita. Hosté pak v dalším průběhu v klidu drželi náskok a v 79. minutě si tři body pojistili, když střídající Bakoš po brejku dorazil do prázdné branky svou první střelu do tyče. Domácí nerezignovali, ale zdramatizovat závěr se jim nepovedlo. Tři velké šance totiž neproměnili.

Další sobotní výsledky 25. kola fotbalové ligy

1. FK Příbram - Slavia Praha 2:0 (1:0)
Branky: 15. a 90. Wágner. Rozhodčí: Bílek - Pospíšil, Kříž. ŽK: Vošahlík, Nitrianský, Mičola (všichni Slavia). Diváci: 2587.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Pilík (83. Šlapák), Tarczal, Mašán (78. Trapp), Koukal - Střihavka (73. Krbeček), Wágner. Trenér: Straka.
Slavia: Čontofalský - Nitrianský (46. Dostál), Petrák, Hubáček (77. Škutka), Čonka - Gecov, Zmrhal - Vošahlík, Kisel, Mičola - Fenin (66. Škoda). Trenér: Rada.

Slovácko - České Budějovice 2:0 (0:0)
Branky: 58. Došek, 74 Haša. Rozhodčí: Kocourek - Mencl, Blažej. ŽK: Kubáň, Daníček, Haša, Trousil - Klesa, Malakjan, Lengyel. Diváci: 4156.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Košút, Kubáň - Hlúpik (80. Kovář), Šumulikoski, Daníček, Kerbr (90.+1 Hála) - Došek, Haša (85. Skalák). Trenér: Habanec.
Č. Budějovice: Křížek - Klesa, Lengyel (76. Linhart), Machovec, Hanzlík (80. Wermke) - Malakjan, Rýdel (60. Javorek), Benát, Sandro - Táborský, Řezníček. Trenér: Švantner.