19. listopadu 2018 18:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalová Slavia má nového vlastníka. Stala se jím čínská společnost Sinobo

Společnost Sinobo se stává novým majoritním vlastníkem Slavie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Sinobo se stává novým majoritním vlastníkem Slavie. | foto: ČTK

PRAHA Čínská společnost Sinobo se stala novým majoritním vlastníkem fotbalové Slavie Praha. Jméno nového většinového majitele nese i stadion v Edenu. Vršovický klub o tom informoval na pondělní tiskové konferenci.

Developerská skupina Sinobo přebírá nadpoloviční většinu akcií od čínské státní společnosti CITIC Group, která převzala vlastnictví klubu od původního čínského vlastníka klubu společnosti CEFC. Společnost CITIC zůstává menšinovým majitelem Slavie, procentuální rozdělení akcií Pražané nezveřejnili.

Předseda představenstva firmy Sinobo Čou Ťin-chuej je zároveň většinovým akcionářem čínského klubu Kuoan Peking, se kterým Slavia uzavřela v dubnu strategické partnerství.

Sinobo. Nový vlastník Slavie, podle něhož se jmenuje i stadion v Edenu.

Sinobo. Nový vlastník Slavie, podle něhož se jmenuje i stadion v Edenu.

„Už když zástupci obou dvou dnešních akcionářů klubu navštívili v dubnu Slavii, slíbili, že udělají co nejrychlejší kroky pro převzetí akciového podílu v našem klubu,“ řekl předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.

„Budou se podílet na jeho rozvoji, financování a budoucnosti. Jsem nesmírně rád, že se tento sen stává skutečností. Vstup těchto dvou akcionářů, kterými jsou přední čínské firmy, znamená pro Slavii zejména budoucnost,“ uvedl.

„V panu předsedovi Čou Ťin-chuej získáváme zkušeného manažera, ale také velkého fotbalového odborníka a fanouška. Fotbal miluje, dává mu mnoho času.“ 

„Klub z Pekingu řídí s velkou láskou, věnuje mu mnoho osobního času. Klub pod jeho vedením bude hrát asijskou Ligu mistrů příští rok a já věřím, že nebude dlouho trvat, aby oba naše kluby hrály Ligu mistrů,“ dodal Tvrdík.

Společnost Sinobo byla založena v roce 2005 v Pekingu, zaměřuje se na výstavbu exkluzivních nemovitostí. Věnuje se také financím a vedle sportu investuje i do kultury.

Koláž: Jaroslav Tvrdík a fotbalisté Slavie.
Jan Matoušek při zápase s Duklou.

Do světa vrcholového fotbalu vstoupila společnost Sinobo loni v lednu, když ohlásila investici do klubu Kuoan Peking. V něm koupila 64 procent akcií, zbylých 36 procent klubu zůstalo ve vlastnictví státní společnosti CITIC.

Transakce ocenila celý klub, který se může chlubit jednou z největších fanouškovských základen v čínské nejvyšší soutěži, na více než 740 milionů eur (19,5 miliardy korun). 

To je podle agentury Bloomberg více, než činí hodnota například španělského velkoklubu Atlético Madrid.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz