Sparta smetla Duklu, vyhrála už pošesté v řadě a suverénně vede ligu

21:02
PRAHA - Fotbalisté pražské Sparty v 11. ligovém kole porazili pražskou Duklu přesvědčivě 3:0 a v čele tabulky si hýčkají už šestibodový náskok na mistrovskou Plzeň, která v sobotu remizovala se Slavií. Sparta dnes zaznamenala šestou výhru v nejvyšší soutěži za sebou a potvrdila i stoprocentní bilanci z domácího hřiště v sezoně. Střelecky se prosadili tři záložníci: Bořek Dočkal, Josef Hušbauer a Ladislav Krejčí.

Sparta Praha - Dukla Praha. Záložník Sparty Bořek Dočkal (vpravo) se raduje se spoluhráči z gólu foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Vítězslav Lavička (Sparta)
"Kluci zaslouží ocenění a poděkování, hráli velmi dobře. Bylo tam hodně dobrých věcí z naší strany. Chtěli jsme hrát aktivně, což bylo vidět od první minuty. Měli jsme často míč v držení, ukázali jsme kvalitu v rychlé kombinaci a dobrém pohybu. Mohli jsme přidat i víc branek. Těší mě i to, jak jsme pracovali po ztrátě míče. Všichni fungovali velmi dobře, to je také potěšující. Šestibodový náskok v čele soutěže je povzbuzující. Sobotní ligové výsledky pro nás byly určitým impulzem. První třetina sezony se povedla, ale pořád to jsou jen dílčí úspěchy, které by nám měly dodat sebevědomí. Přeceňovat to nechceme. Musíme zůstat pracovití a pokorní."

Luboš Kozel (Dukla)
"Z naší strany není moc co hodnotit. Sparta byla výborná, my jsme se neměli o co opřít. Těžko jsme chytali tempo zápasu a neplnili naše záměry. Soupeř nás přehrával a jeho vedení bylo logickým vyústěním dění na hřišti. Měli jsme problém všude: v defenzivě, při rozehrávce po zisku míče i v přechodové fázi. Chtěli jsme něco změnit do druhé půle, ale dostali jsme dva rychlé góly a bylo po zápase. Pak už jsme byli jen do počtu. Jsme zklamaní, po předchozí dobré sérii jsme se vrátili zpátky na zem. Zápas si musíme analyzovat tak, abychom hráče nesestřelili dolů, ale aby podali diametrálně odlišný výkon v pátek proti Ostravě."

"Šestibodový náskok v čele soutěže je povzbuzující. Sobotní ligové výsledky pro nás byly určitým impulzem. První třetina sezony se povedla, ale pořád to jsou jen dílčí úspěchy, které by nám měly dodat sebevědomí," uvedl kouč domácích Vítězslav Lavička. řítýdenní ligová pauza Spartu zjevně nijak nerozhodila a soupeř z Julisky si mohl jen nechat zdát o tom, že na Letné natáhne svoji šestizápasovou šňůru neporazitelnosti. Domácí drželi Duklu pořád pod tlakem, vycházel jim vysoko postavený presink, z nějž rychle získávali většinu míčů.

"Z naší strany není moc co hodnotit. Sparta byla výborná, my jsme se neměli o co opřít. Těžko jsme chytali tempo zápasu a neplnili naše záměry," konstatoval trenér Dukly Luboš Kozel. Dukla nepřipomínala mužstvo, které si za poslední roky získalo respekt za odvážný herní styl. Proti Spartě se prakticky nedostala k ohrožení branky, naopak ligoví lídři se často hnali na zteč. Akce Kadeřábka z 16. minuty a následná rána Lafaty těsně nad břevno ještě gól nepřinesly, stejěn jako Váchova rána po půl hodině.

Vzápětí se ale záložník Dočkal blýskl narážečkou s Hušbauerem a skvělým průnikem v pokutovém území, který zakončil přesnou střelou. Ukázal, že si udržel střeleckou formu poté, co v úterý jedinou trefou rozhodl kvalifikační duel reprezentace v Bulharsku. Skóre mohl zvýšit bek Costa, kdyby hlavičkoval přesněji po pasu Krejčího.

Osud zápasu byl zpečetěn těsně po poločase. Aktivitou hýřící Dočkal nejprve mířil do tyče, po následném rohu se k odraženému míči prodral Hušbauer a i s pomocí teče bránícího hráče vstřelil svůj sedmý letošní gól. Sparta i pak vypadala nenasytně a Duklu před její brankou mačkala dál. Třetí gól znovu nesl Dočkalův podpis. Jeho centr z pravé strany propadl až ke Krejčímu, který se trefil i v posledním domácím duelu proti Slovácku. "Kluci zaslouží ocenění a poděkování, hráli velmi dobře. A možná jsme mohli přidat i další góly," uvedl Lavička.

Fandové Sparty si viditelně užívali bezstarostnou jízdu za jasným vítězstvím, důkazem byl i častý aplaus, když se blížil konec zápasu. Samotný závěr si domácí vyloženě vychutnali. Sparťany už ani nemrzelo, že nepřidali čtvrtý gól, což se jim povedlo v minulých domácích duelech se Slováckem, Ostravou a Příbramí. Dukla naopak odjela z Letné nalomená, série šesti zápasů bez prohry je pryč. "Zápas si musíme analyzovat tak, abychom hráče nesestřelili dolů, ale aby podali diametrálně odlišný výkon v pátek proti Ostravě," uvedl Kozel.

Sparta Praha - Dukla Praha 3:0 (1:0)

Branky: 31. Dočkal, 50. Hušbauer, 57. Krejčí. Rozhodčí: Příhoda - Hájek, Hrabovský. ŽK: Kadeřábek, Lafata, Dočkal - Vrzal, Mareš. Diváci: 7792.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal (83. Přikryl), Hušbauer, Matějovský (79. Mareček), Krejčí - Lafata (66. Bednář). Trenér: Lavička.
Dukla: Rada - Romera, Štetina, Vorel, Vrzal - Néstor (54. Pázler), Malý, Hanousek, Gedeon, Mareš (66. Kalouda) - Pospěch (82. Marek). Trenér: Kozel.