Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

SOUHRN: Plzeň musela proti Liberci otáčet, pražské derby pro Slavii

22:10aktualizováno  27. září 17:36
PRAHA - Fotbalová Synot liga má za sebou kompletní 8. kolo. Plzeň, jeden z favoritů na titul, měla s houževnatým Libercem plné ruce práce, ale nakonec triumfovala 2:1 a je v tabulce jen o skóre za Spartou, která prohrála v derby. Jablonec naopak už v páteční předehrávce padl doma s Mladou Boleslaví.

Plzeňští fotbalisté se radují ze vstřelené branky. foto: Petr EretMAFRA

Slavia porazila Spartu po třech letech

Slavia Praha - Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branka: 45.+1 Zmrhal. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, J. Paták. ŽK: Souček, Mikula, Milan Škoda, Zmrhal, Berkovec - Frýdek, Costa, Brabec. Diváci: 17.663.

Slávisté vybojovali v neděli na svém hřišti velké vítězství: po třech letech porazili svého největšího rivala 1:0 zásluhou gólu Jaromíra Zmrhala.

Tomu pomohl i kiks brankáře Bičíka, jenž jeho střelu jen ztlumil, ale balon mu prošel pod rukou. Triumf sešívaných je zasloužený, favorizovaná Sparta moc šancí neměla. Snad jen dorážku Fataie, kterou zastavila tyč.

Plzeň vystřídala Liberec na druhé příčce

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 2:1 (0:0)

Branky: 75. Ďuriš, 86. Mahmutovič - 55. Shala. Rozhodčí: Marek - Pospíšil, Pochylý. ŽK: Baránek, Mahmutovič - Shala, Bartošák, Pavelka, Bakoš, Sýkora. Diváci: 10.762.

„Nadprůměrný ligový zápas. Liberec hraje útočně, je na vítězné vlně. My jsme ukázali charakter a zápas otočili. Paradoxně nám pomohlo, když jsme jako první inkasovali. Nabudilo nás to směrem dopředu,“ hodnotil duel plzeňský kouč Karel Krejčí.

Viktorii nasměroval za výhrou především skvěle hrající Milan Petržela, který si připsal asistenci u obou branek.

Slovan v závěru úplně odpadl a víceméně jen odkopával balony. Plzeň z velkého tlaku nejprve vytěžila vyrovnání a čtyři minuty před koncem rozhodla.

Jablonci nepomohla ani sporná penalta

FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 1:2 (0:1)

Branky: 70. Tecl z pen. - 37. Čermák, 75. Magera z pen. Rozhodčí: Ardeleánu - Mencl, Antoníček. ŽK: Bořil, J. Rada, Šeda (všichni M. Boleslav). Diváci: 2236.

Severočeši potvrdili, že se v letošní sezoně doma trápí. V duelu s Boleslaví tahali prakticky celý zápas za kratší konec. Soupeř byl rychlejší, lépe si rozuměl s balonem a hrál aktivně.

Skóre otevřel v závěru úvodní půle hostující Čermák. Jablonec vyrovnal dvacet minut před koncem, kdy sudí pískl hodně přísnou penaltu po údajném faulu boleslavského gólmana Šedy, kterou proměnil Tecl. Poslední slovo ovšem měli z další nařízené penalty hosté a vyhráli 2:1.

Dukla poprvé od března doma nebodovala

Dukla Praha - Zbrojovka Brno 1:2 (1:0)

Branky: 39. Berger - 63. a 74. Řezníček. Rozhodčí: Orel - Hock, Peřina. ŽK: Jakub Mareš - Lacko. Diváci: 1852.

Útočník Brna Jakub Řezníček dvěma góly během jedenácti minut druhé půle otočil zápas s Duklou a výrazně tak přispěl k výhře 2:1.

Zbrojovka v nejvyšší soutěži ukončila sérii osmi venkovních utkání bez vítězství. Pražané, kteří vedli po brance Tomáše Bergera z první půle, doma nebodovali poprvé od března.

Zlín i v oslabení uhrál na hřišti Olomouce remízu

Sigma Olomouc - Fastav Zlín 1:1 (0:0)

Branky: 58. Ordoš - 67. Koreš. Rozhodčí: Příhoda - Vlasjuk, Hájek. ŽK: Hubník, Radakovič, Chorý - Hájek, Holý. ČK: 61. Hájek (Zlín). Diváci: 4078.

Duel nováčků na olomoucké půdě víteze nepoznal. Domácí, kteří poprvé nastoupili s Romanem Hubníkem v sestavě, sice po trefě Ordoše z 58. minuty vedli, ale soupeř dokázal vyrovnat i přesto, že hrál po vyloučení Hájka poslední půlhodinu v deseti.

Trefu na 1:1 zařídil Koreš a Zlín tím pádem přeskočil v tabulce Jablonec a je sedmý. Sigma okupuje třináctou příčku.

Bohemians stále čekají na vítězství, prohráli i na Slovácku

1. FC Slovácko - Bohemians Praha 1905 1:0 (1:0).

Branka: 36. Diviš. Rozhodčí: Kocourek - Blažek, Vysloužil. ŽK: Civič, Břečka - Šírl. Diváci: 3963.

„Klokani“ jsou spolu s trápícím se Baníkem jediným týmem, které ještě v sezoně nezvítězil. Pražanům se to nepovedlo ani na hřišti Slovácka, kde domácí vyhráli 1:0 a ukončili sérii dvou zápasů bez bodového zisku.

Jedinou branku zápasu vstřelil ve 36. minutě Jaroslav Diviš. Bohemians zůstali v tabulce na předposledním místě, Slovácko je páté.

Teplice přelstily ostravskou obranu až v závěru

FK Teplice - Baník Ostrava 1:0 (0:0)

Branka: 79. D. Jablonský. Rozhodčí: Houdek - Moláček, Hrabovský. ŽK: Breite, Lüftner - Ježdík, Narh, Pavlenka, Kukec. Diváci: 3228.

Severočeši byli v duelu proti Ostravě jasným favoritem, ale dlouho se jim nedařilo prosadit. Baník vsadil vše na obranu a ve druhé půli už prakticky neútočil.

Teplice nakonec v 79. minutě spasil David Jablonský, jenž se prosadil po rohovém kopu. Ostravané prohráli sedm z osmi zápasů a zůstávají s jedním bodem na dně tabulky.

Příbram odčinila dva předchozí debakly

Poslední dva duely – skóre 0:7. Středočeši ale vysoké porážky s Plzní a Libercem před vlastními fanoušky dokázali odčinit a v zápase s Jihlavou vyhráli hladce 4:1.

1. FK Příbram - Vysočina Jihlava 4:1 (3:0)

Branky: 20., 23. a 58. Pilík, 16. Hnaníček - 68. Mešanovič. Rozhodčí: Jílek - Kříž, Kubr. Bez karet.

V domácí sestavě chyběl kanonýr Bednář, i tak ale Příbrami vyšel úvod na jedničku: po dvou trefách Pilíka a jednom zásahu Hnaníčka vedla už ve 23. minutě o tři góly.

Zbytek duelu už se dohrával spíše z povinnosti. Domácí přidali ještě jeden zásah, soupeř stihl vysokou porážku jen zmírnit a prohloubil svoji krizi.