Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalové šílenství pohltilo Ostravu. Jako v mistrovské sezóně...

Baník Ostrava - fanoušci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baník Ostrava - fanoušci | foto: ČTK

OSTRAVA Ostravu šest let od posledního titulu znovu zasáhla fotbalová horečka. Přišla nečekaně, ale fanoušci Baníku věří, že tentokrát hned tak nezmizí.

Před jednou z kaváren v centru Ostravy přešlapuje elegantně oblečený muž s vizáží italského seladona a nervózně se rozhlíží. "Pivo mám jen v lahvích, sem nepůjdou," prohodí Horymír Kotala směrem k davu fanoušků Baníku.

Do začátku velké fotbalové bitvy mezi Ostravou a Spartou zbývaly ještě tři hodiny a na Masarykově náměstí se už míhaly stovky postav v modrobílých dresech Baníku. Vzduchem se nesly tradiční pokřiky, jejichž přepis by novinový papír neunesl, ale překvapivě silně i polština.

SPARTA MÁ BLÍZKO K TITULU, BANÍK ZŮSTÁVÁ PO REMÍZE DRUHÝ - ČTĚTE ZDE. 

Ta patřila fanouškům Katovic, kteří při takovém šlágru nemohou na Bazalech chybět. "Tak kolik dneska vyhrajeme, hoši?" oslovoval Kotala kolemjdoucí hromotluky s vyholenými hlavami. "Cože, 1:0? Tak málo?" kroutil nad odpovědí hlavou.

FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha

Pyšně pak vyprávěl, jak do jeho podniku chodí na kávičku bývalí fotbalisté Baníku a každý čtvrtek dokonce i sám trenér Koubek, takže má informace z první ruky.

Euforie je stejná jako před časem
"Vyhrajeme 3:1, ale nebude to žádný krásný fotbal. Sparta vyhrává o  gól a v televizi se na to skoro nedá dívat," říkal znalecky Kotala. I on je důkazem, že se po dlouhé době v Ostravě zase všechno točí kolem míče stejně jako před šesti lety, kdy Baník mašíroval za titulem.

Fotbal je opět v módě a každý u toho chce být. Hlavně proto, aby pak mohl říkat: Jo, to bylo tenkrát, když jsme zametli se Spartou. Ve čtyři odpoledne už bylo náměstí slušně zaplněné, v jeho středu se tísnily zhruba dva tisíce lidí.

Fronta na lístky na zápas Baník-Sparta.

"Baníčku, my jsme s tebou," burácela náměstím hymna Baníku, proložená urážkami Sparty. V ten moment ale o odvěkého rivala tolik nešlo. Ostravští fanoušci se sešli, aby společným pochodem na stadion protestovali proti možnému stěhování Baníku do Vítkovic.

Žádné rvačky nebo výtržnosti. Věděli, že Ostravu sleduje celá země a ostuda by jim nepomohla. "Euforie z mistrovské sezony? Já myslím, že je to teď zhruba stejné," pokyvoval hlavou starší fanoušek, který raději zpovzdálí sledoval své drsně vyhlížející kolegy.

FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha

Mohutný dav se po chvíli dal do pohybu a za zvuků burácejících chorálů zamířil k Bazalům. Kotala ještě chvíli pozoroval vyprazdňující se náměstí a pak svoji kavárnu zavřel. Co jiného? Nikdo by stejně nepřišel, a pak – sám chtěl na Bazalech být. "Lístek nemám, ale určitě nějaký před stadionem seženu," culil se Kotala.

Ani on u toho velkého svátku nemohl chybět. Ostravu totiž pohltila fotbalová horečka. Nikdo neví, kdy zase zmizí, ale jedno je jisté. Přes noc to tentokrát určitě nebude.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...