Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbalové šílenství pohltilo Ostravu. Jako v mistrovské sezóně...

Sport

  8:57
OSTRAVA - Ostravu šest let od posledního titulu znovu zasáhla fotbalová horečka. Přišla nečekaně, ale fanoušci Baníku věří, že tentokrát hned tak nezmizí.

Baník Ostrava - fanoušci foto: ČTK

Před jednou z kaváren v centru Ostravy přešlapuje elegantně oblečený muž s vizáží italského seladona a nervózně se rozhlíží. "Pivo mám jen v lahvích, sem nepůjdou," prohodí Horymír Kotala směrem k davu fanoušků Baníku.

Do začátku velké fotbalové bitvy mezi Ostravou a Spartou zbývaly ještě tři hodiny a na Masarykově náměstí se už míhaly stovky postav v modrobílých dresech Baníku. Vzduchem se nesly tradiční pokřiky, jejichž přepis by novinový papír neunesl, ale překvapivě silně i polština.

SPARTA MÁ BLÍZKO K TITULU, BANÍK ZŮSTÁVÁ PO REMÍZE DRUHÝ - ČTĚTE ZDE. 

Ta patřila fanouškům Katovic, kteří při takovém šlágru nemohou na Bazalech chybět. "Tak kolik dneska vyhrajeme, hoši?" oslovoval Kotala kolemjdoucí hromotluky s vyholenými hlavami. "Cože, 1:0? Tak málo?" kroutil nad odpovědí hlavou.

FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha

Pyšně pak vyprávěl, jak do jeho podniku chodí na kávičku bývalí fotbalisté Baníku a každý čtvrtek dokonce i sám trenér Koubek, takže má informace z první ruky.

Euforie je stejná jako před časem
"Vyhrajeme 3:1, ale nebude to žádný krásný fotbal. Sparta vyhrává o  gól a v televizi se na to skoro nedá dívat," říkal znalecky Kotala. I on je důkazem, že se po dlouhé době v Ostravě zase všechno točí kolem míče stejně jako před šesti lety, kdy Baník mašíroval za titulem.

Fotbal je opět v módě a každý u toho chce být. Hlavně proto, aby pak mohl říkat: Jo, to bylo tenkrát, když jsme zametli se Spartou. Ve čtyři odpoledne už bylo náměstí slušně zaplněné, v jeho středu se tísnily zhruba dva tisíce lidí.

Fronta na lístky na zápas Baník-Sparta.

"Baníčku, my jsme s tebou," burácela náměstím hymna Baníku, proložená urážkami Sparty. V ten moment ale o odvěkého rivala tolik nešlo. Ostravští fanoušci se sešli, aby společným pochodem na stadion protestovali proti možnému stěhování Baníku do Vítkovic.

Žádné rvačky nebo výtržnosti. Věděli, že Ostravu sleduje celá země a ostuda by jim nepomohla. "Euforie z mistrovské sezony? Já myslím, že je to teď zhruba stejné," pokyvoval hlavou starší fanoušek, který raději zpovzdálí sledoval své drsně vyhlížející kolegy.

FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha

Mohutný dav se po chvíli dal do pohybu a za zvuků burácejících chorálů zamířil k Bazalům. Kotala ještě chvíli pozoroval vyprazdňující se náměstí a pak svoji kavárnu zavřel. Co jiného? Nikdo by stejně nepřišel, a pak – sám chtěl na Bazalech být. "Lístek nemám, ale určitě nějaký před stadionem seženu," culil se Kotala.

Ani on u toho velkého svátku nemohl chybět. Ostravu totiž pohltila fotbalová horečka. Nikdo neví, kdy zase zmizí, ale jedno je jisté. Přes noc to tentokrát určitě nebude.

Autor:

Mohlo by vás zajímat