Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalové šílenství pohltilo Ostravu. Jako v mistrovské sezóně...

Baník Ostrava - fanoušci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baník Ostrava - fanoušci | foto: ČTK

OSTRAVA Ostravu šest let od posledního titulu znovu zasáhla fotbalová horečka. Přišla nečekaně, ale fanoušci Baníku věří, že tentokrát hned tak nezmizí.

Před jednou z kaváren v centru Ostravy přešlapuje elegantně oblečený muž s vizáží italského seladona a nervózně se rozhlíží. "Pivo mám jen v lahvích, sem nepůjdou," prohodí Horymír Kotala směrem k davu fanoušků Baníku.

Do začátku velké fotbalové bitvy mezi Ostravou a Spartou zbývaly ještě tři hodiny a na Masarykově náměstí se už míhaly stovky postav v modrobílých dresech Baníku. Vzduchem se nesly tradiční pokřiky, jejichž přepis by novinový papír neunesl, ale překvapivě silně i polština.

SPARTA MÁ BLÍZKO K TITULU, BANÍK ZŮSTÁVÁ PO REMÍZE DRUHÝ - ČTĚTE ZDE. 

Ta patřila fanouškům Katovic, kteří při takovém šlágru nemohou na Bazalech chybět. "Tak kolik dneska vyhrajeme, hoši?" oslovoval Kotala kolemjdoucí hromotluky s vyholenými hlavami. "Cože, 1:0? Tak málo?" kroutil nad odpovědí hlavou.

FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha

Pyšně pak vyprávěl, jak do jeho podniku chodí na kávičku bývalí fotbalisté Baníku a každý čtvrtek dokonce i sám trenér Koubek, takže má informace z první ruky.

Euforie je stejná jako před časem
"Vyhrajeme 3:1, ale nebude to žádný krásný fotbal. Sparta vyhrává o  gól a v televizi se na to skoro nedá dívat," říkal znalecky Kotala. I on je důkazem, že se po dlouhé době v Ostravě zase všechno točí kolem míče stejně jako před šesti lety, kdy Baník mašíroval za titulem.

Fotbal je opět v módě a každý u toho chce být. Hlavně proto, aby pak mohl říkat: Jo, to bylo tenkrát, když jsme zametli se Spartou. Ve čtyři odpoledne už bylo náměstí slušně zaplněné, v jeho středu se tísnily zhruba dva tisíce lidí.

Fronta na lístky na zápas Baník-Sparta.

"Baníčku, my jsme s tebou," burácela náměstím hymna Baníku, proložená urážkami Sparty. V ten moment ale o odvěkého rivala tolik nešlo. Ostravští fanoušci se sešli, aby společným pochodem na stadion protestovali proti možnému stěhování Baníku do Vítkovic.

Žádné rvačky nebo výtržnosti. Věděli, že Ostravu sleduje celá země a ostuda by jim nepomohla. "Euforie z mistrovské sezony? Já myslím, že je to teď zhruba stejné," pokyvoval hlavou starší fanoušek, který raději zpovzdálí sledoval své drsně vyhlížející kolegy.

FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha

Mohutný dav se po chvíli dal do pohybu a za zvuků burácejících chorálů zamířil k Bazalům. Kotala ještě chvíli pozoroval vyprazdňující se náměstí a pak svoji kavárnu zavřel. Co jiného? Nikdo by stejně nepřišel, a pak – sám chtěl na Bazalech být. "Lístek nemám, ale určitě nějaký před stadionem seženu," culil se Kotala.

Ani on u toho velkého svátku nemohl chybět. Ostravu totiž pohltila fotbalová horečka. Nikdo neví, kdy zase zmizí, ale jedno je jisté. Přes noc to tentokrát určitě nebude.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!