Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teplice plánují nevídaný krok. Zveřejní platy hráčů

Sport

  15:17
TEPLICE - FK Teplice chtějí začít zveřejňovat příjmy svých fotbalistů. To by znamenalo nezvyklý krok, neboť v českém sportu se dosud o platech profesionálů spíš jen spekuluje. Ředitel klubu František Hrdlička se o svém plánu zmínil a mimo jiné tím chce napomoci, aby hráči odváděli výkony, které po nich vedení chce.

Nový trenér fotbalistů Teplic Zdeněk Ščasný (vpravo) a ředitel klubu František Hrdlička foto: ČTK

"Zveřejníme tarif, který mají jednotlivé kategorie hráčů. Myslím, že to bude už teď v zimě. A nebudeme mít problém ani s tím, kolik si ten který hráč za rok vydělal," řekl Hrdlička. Informace se podle něj nejspíš objeví na klubovém webu. FK Teplice vlastní sklářský koncern AGC a s rozpočtem okolo 70 až 80 milionů korun je klub považován za velmi solidně zabezpečený tým.

K TÉMATU

Letos ale Severočeši zažívají nejhorší začátek sezony v novodobé historii Od zveřejnění platů si Hrdlička slibuje, že se zamezí spekulacím, kolik kdo vydělává, a zároveň donutí hráče zodpovědněji pracovat. "Každý z hráčů, a to nejen v Teplicích, by měl být, rád, že i vzhledem ke stavu společnosti je královsky placený," řekl. Právě nezodpovědnost hráčů klub podle něj přivedla do současné situace, kdy je po devíti kolech druhý od konce.

Razantní řešení: klub dal fotbalistům výjimečně pokutu

Všichni hráči dostali tento týden pokutu ve výši 20 procent platu. "To byl první kolektivní trest za dobu, co jsem v klubu. Doteď se dávaly jen individuální pokuty," uvedl Hrdlička. Podle neoficiálních částek první fotbalová liga skýtá hráčům solidní zabezpečení s platem vysoko nad celostátním průměrem, i když výrazně zaostává za hokejovou extraligou.

Hráči jsou vesměs vedeni jako osoby samostatně výdělečně činné a daní platy jinak než běžní zaměstnanci, navíc si mohou řadu věcí z daňového základu odečíst. U největších hvězd se platy podle médií pohybují v řádu milionů korun ročně. Teplice se poprvé dotkly tématu mezd letos v létě, když od nich ve zlém odešel útočník Richard Veverka.

Po nuceném odchodu v médiích kritizoval trenéra, což klub rozhněvalo. Manažer Pavel Verbíř uvedl, že Veverka bral skoro trojnásobek průměrné mzdy v Česku a přitom s nimi nebyl schopný hospodařit tak, aby se dokázal alespoň pořádně najíst. Veverka, jenž v Teplicích patřil k náhradníkům, tedy mohl brát okolo 60 tisíc korun měsíčně.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...