Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Teplice zveřejnily platy. Největší hvězda si vydělá 2,6 milionu ročně

Fotbalista Teplic Francis Litsingi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalista Teplic Francis Litsingi | foto: Mafra - Ondřej Bičiště

TEPLICE Fotbalové Teplice jako první český klub zveřejnily systém odměňování hráčů. Má celkem šest úrovní od dorostenecké kategorie až k oporám A-týmu a je z velké části postaven na motivační složce. Maximální měsíční plat bez bonusů činí 90 tisíc korun, nejlépe placený fotbalista severočeského klubu si vloni vydělal 2,6 milionu.

Přehled platových kategorií v Teplicích

Kategorie 1 - dorostenec 15 až 18 let
až 10 tisíc korun měsíčně
2 - neamatérský hráč v juniorce
8300 korun (několik položek)
3 - talent v kádru A-týmu
12 tisíc korun
4 - stabilní člen A-týmu
35 tisíc korun
5 - hráč základní sestavy A-týmu
70 tisíc korun
6 - klíčový hráč A-týmu
90 tisíc korun

Z toho ale musí platit sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu. Celkové náklady za odměny všech hráčů teplického klubu včetně realizačních týmů byly v loňském roce přes 36 milionů korun, což je asi 40 procent rozpočtu. Tepličtí si od revolučního kroku slibují, že zamezí spekulacím a také donutí hráče zodpovědněji pracovat.

"Chceme být naprosto průhledný klub bez věcí, které by skýtaly důvody pro určité spekulace. Kvůli ochraně osobních dat samozřejmě nemůžeme jmenovitě zveřejnit, kdo kolik bere, nicméně je to z toho naprosto zřejmé," řekl na předseda představenstva Pavel Šedlbauer, který je viceprezidentem evropské pobočky sklářské firmy AGC, vlastníka klubu. Severočeský celek, který je považován za jeden z nejlépe zabezpečených klubů v Čechách, by se rád zároveň stal jakýmsi průkopníkem při zveřejňování platů, což je v zahraničí běžné.

"Považujeme to za hodně důležitou věc. Doufám, že to bude určitou výzvou pro další kluby. Ve světě je normální, že se ví, kolik berou Jágr nebo Messi. Česká republika přece není něco zcela odlišného od celého světa," podotkl Šedlbauer. Platový systém v Teplicích tvoří šest různých kategorií. V té nejvyšší je pouze několik klíčových hráčů, kteří tvoří hru mužstva.

Opora týmu si měsíčně vydělá až 90 tisíc korun

Taková opora může brát v Teplicích měsíčně bez bonusů nejvýš 90 tisíc korun, pátá úroveň, člen základní sestavy A-týmu, o dvacet tisíc méně. Stabilní člen áčka si přijde maximálně na 35 tisíc bez bonusů, talent zařazený do A-týmu pak na dvanáct tisíc. V druhé nejnižší kategorii jsou zařazeni hráči juniorky, v nejnižší úrovni pak dorostenci ve věku mezi patnácti až osmnácti lety, kteří mohou vydělat měsíčně maximálně deset tisíc korun.

Podle kategorií jsou odstupňovány následné bonusy. Motivační složka obsahuje bonusy za určitý počet odehraných zápasů, za uhrané body v lize, nebo případně za umístění do určitého místa v lize nebo triumf v domácím poháru.  Další částku by si hráči vydělali v případě postupu do evropských soutěží, hlavní opory až do výše milionu korun za účast v Lize mistrů. Klíčový hráč prvního týmu si může za získaný bod přijít maximálně na dalších dvacet tisíc, pokud nastoupí v daném utkání aspoň na 45 minut. Jeden vyhraný zápas tak může teplické opoře vynést až dalších 60 tisíc.

Hráč základní sestavy může k základnímu platu za uhraný bod přičíst nejvýš deset tisíc, stabilní člen A-týmu pět tisíc. Zápasový bonus se na Stínadlech vyplácí za určitý počet odehraných utkání v ligové sezoně. Hráč v nich musí nastoupit aspoň na poločas a tým získat 50 procent bodů.

Opory mohou za sehrané zápasy inkasovat maximálně 300 tisíc, hráči základní sestavy o 50 tisíc méně. "Dá se určitě říct, že to v současné ekonomické situaci ve všech klubech, nejen v našem, směřuje k těm motivačním programům. Když si chce hráč u nás vydělat zajímavé peníze, musí mít mužstvo úspěch," podotkl teplický ředitel František Hrdlička. Hráči jsou v klubech vedeni jako osoby samostatně výdělečně činné a daní platy jinak než běžní zaměstnanci. Navíc si mohou řadu věcí z daňového základu odečíst.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...