16. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalové úspěchy pomáhají migrantům, lépe se pak začlení do společnosti

O francouzský titul z MS se zasloužili hráči s různými kořeny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O francouzský titul z MS se zasloužili hráči s různými kořeny | foto: Reuters

PRAHA Výhry týmů majících v kádru také přistěhovalce přispívají k otupení rasismu ve společnosti. Tvrdí to i Lilian Thuram, bývalý skvělý francouzský fotbalista afrického původu.

V poslední době, a nejen ve fotbale, nastupují v národních týmech evropských států reprezentanti, kteří mají předky a příbuzné z jiných zemí či dokonce světadílů. Často jsou afrického nebo asijského původu. Už na přelomu 80. a 90. let zářili v Nizozemsku hráči se surinamskými kořeny, následovaly Francie, Anglie či v posledních letech i Německo.

„Díky fotbalu mohou lidé vidět nejlepší hráče planety. Řada z nich vyrůstala v chudobě, někteří dokonce pocházejí z rodin imigrantů. Francouzské výhry jsou velmi podstatné pro obraz naší země a obraz imigrantů,“ upozorňuje bývalý hráč Barcelony či Juventusu Lilian Thuram.

Země galského kohouta v minulosti spravovala část Afriky ve formě kolonií. To se jí nyní vrací v podobě přistěhovalců, kteří umějí francouzsky a mají alespoň nějakou představu o tom, jaké to je být Francouzem, případně chtějí prožít svůj francouzský sen.

To se některým z nich podařilo díky fotbalu. Právě Thuram byl v minulosti členem tzv. Duhového týmu, který ovládl mistrovství světa 1998 i evropský šampionát o dva roky později. On sám pochází z Guadeloupe, jeho tehdejší spoluhráč Zinedine Zidane je alžírského původu, Patrick Vieira je ze Senegalu. 

Lilian Thuram na mistrovství světa v roce 1998.

Lilian Thuram na mistrovství světa v roce 1998.

„Je daleko snazší diskutovat o migraci, když váš tým vyhrává,“ usmívá se dnes šestačtyřicetiletý Thuram. „Samozřejmě, že jedno vítězství nezmění všechno, a nezpůsobí ani to, že špatné věci přestanou existovat. Ale rok 1998 nám pomohl legitimizovat imigrantství. Je daleko jednodušší o tom mluvit.“

I současný tým, který ovládl letošní šampionát v Rusku, má ve svém základu hráče s kořeny mimo Francii. Kupříkladu otec Kyliana Mbappého je z Kamerunu, Paul Pogba má po rodičích guinejský původ.

Jenže pestrost reprezentace ostře kontrastuje se zjištěním serveru Mediapart, že si nejlepší francouzský klub Paris Saint-Germain vybíral hráče podle původu, protože podle jeho funkcionářů je „v Paříži příliš mnoho západních Indů a Afričanů“. Západní Indie je historické označení oblasti středoamerických Antil a Baham. Navíc nechtěli přijímat ani hráče afrického původu z obavy, že uvádějí jiný věk, než ten skutečný.

Özil se vymkl z rukou

V Německu je svým způsobem situace podobná, jen se mění země, odkud hráči pocházejí. Ze zjištění Německého statistického úřadu vyplývá, že z populace čítající 82 milionů je 19,3 mil. osob s původem jiným než německým.

To se odráží i ve fotbalové reprezentaci. Nejlepším střelcem je dodnes Miroslav Klose narozený v Polsku. Obránce Antonio Rüdiger má matku ze Sierry Leone, další defenzivní hráč Thilo Kehrer má burundské kořeny.

Vítězná jízda francouzských fotbalistů.
Hugo Lloris s vítěznou trofejí

Donedávna jedněmi z hlavních postav byli i Mesut Özil a Ilkay Gündogan. Oba mají turecký původ, nicméně německá veřejnost dobře nenesla jejich setkání s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem, kterému na jaře předali své dresy.

Po neúspěšném vystoupení německé reprezentace na ruském šampionátu kritika ještě zesílila, fanoušci si našli obětní beránky v obou fotbalistech tureckého původu. Gündogan vydržel, ale třicetiletý Özil řekl dost.

„V očích Grindela (šéfa svazu) a řady fanoušků jsem Němec, jen když se vyhrává. Když se prohrává, jsem imigrant. Narodil jsem se a vyrostl v Německu, tak proč pro lidi nejsem Němec?“ ptal se v emotivním vzkazu na Twitteru Özil.

Německý svaz všechna obvinění odmítl. Našli se ale i tací, kteří vnímali nefotbalový rozměr kauzy. „Je to těžký úder pro integraci,“ myslel si bývalý předseda svazu Theo Zwanziger. Podle něj byl Özil vzorem pro řadu mladých fotbalistů s tureckými kořeny.

Jak s trendem (ne)zamává současná napjatá situace kolem migrace, se projeví až za pár let.

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.