Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Fotbaloví permanentkáři v pozoru. Už o víkendu může na stadiony část fanoušků

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - Na zápasy fotbalové ligy se během nadcházejícího víkendu vrátí fanoušci. Po sedmi měsících. Počet je omezený na 10 procent kapacity, všichni návštěvníci musí mít alespoň negativní antigenní test, ne starší 48 hodin, a respirátor.
  10:52aktualizováno  18:52

Opatření se mění na základě pravidel z ministerstva zdravotnictví, kluby mohou do hlediště pustit osoby z řad dlouhodobých partnerů klubu, mezi které lze řadit i klubové permanentkáře.

„Několikrát v minulosti jsme deklarovali, že návrat fanoušků na stadiony je pro nás největší prioritou. Naše snažení nyní dospělo k pozitivnímu výsledku a v rámci pilotní studie dojde k alespoň částečné účasti diváků na tribunách. Jsem rád, že nás ministerstvo zdravotnictví vyslyšelo,“ prohlásil Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, která profesionální soutěže v Česku řídí.

Do celkového počtu osob na tribunách omezeného číslem deset procent z celkové kapacity každého stadionu, se kromě diváků budou počítat i členové pořadatelské služby, zástupci médií a další osoby zajišťující organizaci utkání.

„Věřím, že pro závěrečnou fázi sezóny půjde o příjemné zpestření v obou profesionálních soutěžích a že fanoušci budou ochotni za cenu dlouho vytouženého návratu na fotbal akceptovat i několik nutných podmínek, jako je povinné testování, respirátory nebo rozestupy,“ podotkl Svoboda.

Fanoušci, kteří se kvůli koronavirové pandemii nedostali na stadion, sledovali...
Pardubice - Sparta: Fanoušci Sparty sledují zápas z vysokozdvižné plošiny.

 V posledních sedmi měsících na fotbal mohli vždy jen vybraní VIP hosté, běžní fanoušci se zakoupenou vstupenkou se na tribuny podívali naposledy 4. října loňského roku.

O čtyři dny později vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci profesionální sport v zemi definitivně zastavila a výjimky udělovala jen významným mezinárodním akcím, například zápasům fotbalové Evropské ligy.

Nejvyšší ligová soutěž se rozběhla znovu až v listopadu - a až dosud se hrála bez diváků.

Pokud do konce týdne nedojde k nečekaným zádrhelům, necelé dvě tisícovky fanoušků uvidí na vlastní oči v pražském Edenu třeba nedělní šlágr Slavie s Plzní, v němž domácí mohou definitivně rozhodnout o zisku titulu.

Třicáté ligové dějství nabídne také například duel Jablonce s Olomoucí či reprízu loňského finále poháru mezi Libercem a Spartou.

Už v minulých dnech ministerstvo povolilo návštěvu fanoušků na hokejovém finále play off. Na první utkání v Třinci mohlo na základě platné výjimky 300 běžných fanoušků plus téměř 200 VIP hostů. Pondělní rozhodující duel finále už přímo v aréně sledovalo necelých 900 lidí; všichni s negativním PCR testem.

Zápas v pražském Ďolíčku skončil remízou. Slavia ještě neslaví, ale má rekord v neporazitelnosti

Fotbal bez fanoušků trpěl skoro sedm měsíců.

Slavia se během jara pokoušela zapojit do projektu Cesta ze tmy, na základě kterého dostala do hlediště šest stovek otestovaných fanoušků třeba při pohárovém utkání s Leicesterem. O pár dnů později klubový šéf Jaroslav Tvrdík vyhlásil, že má podporu ministerstva, aby během března a dubna mohla Slavia zaplnit tribuny až z patnácti procent.

„Na derby až tři tisíce fanoušků,“ těšil se Tvrdík.

Tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný to však ještě ve stejný den zpochybnil a odmítl.

Od té doby téma fanoušků alespoň na veřejnosti spalo.

Zvláštní výjimky ministerstvo udělovalo pro duely evropských pohárů, třeba na domácí zápas s Arsenalem přišlo na Slavii 750 lidí, podobně jako na hokeji však museli mít všichni osvědčení o negativním PCR testu, či potvrzení o tom, že v posledních 90 dnech prodělali onemocnění covid-19.

Teď se fotbal konečně otevře i širší veřejnosti. Brzy by mělo zřejmé, za jakých pravidel.

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...