Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Baník Ostrava mění v krizi trenéra. Látala střídá Pulpit

Sport

  9:32aktualizováno  14:28
OSTRAVA - Novým trenérem fotbalistů Ostravy byl jmenován Martin Pulpit. Pětačtyřicetiletý kouč střídá odvolaného Radka Látala a podepsal smlouvu do 30. června 2013. Látalovi se stala osudnou série devíti zápasů bez výhry, po níž Baník klesl na poslední místo v tabulce první ligy. Představenstvo ostravského klubu se rozhodlo pro trenérskou změnu na pondělním zasedání. Podle předsedy Petra Šafarčíka bylo hlavní příčinou nelichotivé umístění; Baník spadl na poslední příčku po sobotní prohře v Příbrami.

Trenér fotbalistů baníku Ostrava Radoslav Látal foto: ČTK

"Dalším důvodem je vysoký počet inkasovaných branek a celková atmosféra v týmu. Martin Pulpit nás přesvědčil profesionálně zpracovanou analýzou současného týmu, jednotlivých hráčů a jejich potenciálu, jednoduchým a srozumitelným plánem, co se dá teď s mužstvem narychlo provést, aby se konečně začaly sbírat body," řekl Šafarčík.

Pulpit byl pouze jedním z vybraných adeptů. Slezský klub oslovil například opavského a bývalého příbramského trenéra Davida Vavrušku, údajně měl reálně zvažovat také příchod Petra Uličného či někdejšího trenéra Bohemians Praha Luboše Urbana. Pulpitovi předložil Baník konkrétní návrh až v pondělí večer v průběhu zasedání představenstva.S Látalem končí i asistent Jiří Neček, Pulpitovým spolupracovníkem bude Milan Matejka. Ten rovněž uzavřel smlouvu do konce června příštího roku.

"Přicházím s obrovskou pokorou ke jménu Baníku. Vážím si téhle nabídky a udělám vše pro to, aby se dostal z pásma sestupu do klidných vod středu tabulky," řekl Pulpit. Pětačtyřicetiletý Pulpit momentálně působil na lavičce divizních Svitav, s nimiž hodlá spolupracovat ještě do konce podzimu. Nejvyšší soutěž si vyzkoušel už v Olomouci a na Žižkově, ale obě angažmá ukončil ještě před vypršením kontraktu.

"Už jsem absolvoval pohovory s nejzkušenějšími hráči a mám z toho dobrý pocit. I z prvního tréninku, mužstvo není mrtvé a má chuť pracovat," řekl Pulpit. Podle něj je hlavním problémem Ostravy nekvalitní obrana. S třiadvaceti obdrženými góly je nejhorší v lize. "Baník musí zapracovat na defenzivní činnosti, na tom stojí současný problém. Dostává příliš mnoho branek," řekl Pulpit, jehož nový tým v sezoně ještě ani jednou neuhájil čisté konto.

Na posilování týmu musí Pulpit zapomenout

Na posilování kádru však musí zapomenout. Vedení zadluženého klubu, který prochází tvrdým šetřením, mu dopředu dalo najevo, že musí pracovat se současným kádrem. "Bylo mi řečeno, že Baník nemůže přivést žádné další hráče. Ale já jsem i tak přesvědčen, že to není tým na šestnácté místo ligy. Když bude tým kompletní, má na střed tabulky," uvedl Pulpit.

Baník čekají na závěr podzimu ještě čtyři zápasy proti Teplicím, Dukle, Slovácku a Slavii - šéfové klubu dali Pulpitovi za úkol nasbírat v nich sedm bodů. "Pro závěr podzimu chceme v prvé řadě stabilizovat sestavu. Mám pocit, že těch změn v ní bylo příliš. A pak určit brankáře číslo jedna. A můžu říct, že v tuto chvíli nevím, jestli to bude Buček, nebo Bárta," dodal Pulpit s vědomím, že v posledních dvou utkáních mužstvo fatálními kiksy srazil brankář Buček.

Pro jeho předchůdce Látala končí ostravská epizoda po půl roce. Týmu se chopil v dubnu po Pavlu Malurovi, a i když se s ním dokázal zachránit mezi elitou a na podzim s Baníkem předváděl poměrně atraktivní fotbal, vaz mu zlomila série devíti zápasů bez výhry a jen osm získaných bodů.

Ostrava je šestým klubem, který sáhl v probíhajícím ročníku ke změně na trenérské lavičce. Slovácko nahradilo Miroslava Soukupa Svatoplukem Habancem, aby pak Soukup v Českých Budějovicích nahradil Františka Cipra. Do Příbrami přišel místo Davida Vavrušky Karol Marko, Mladá Boleslav dosadila na post Miroslava Koubka sportovního ředitele Ladislava Mináře a Teplice přebral po odvolaném Lukáši Přerostovi Zdeněk Ščasný.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...