Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Svaz nadělil rekordní sumu klubu v Osvětimanech, za který ‚kope‘ Mynář

Člen výkonného výboru TJ Osvětimany a hradní kancléř Vratislav Mynář musí čelit podezření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen výkonného výboru TJ Osvětimany a hradní kancléř Vratislav Mynář musí čelit podezření. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Přes 100 milionů korun rozdělovala Fotbalová asociace ČR z loterií za rok 2016. Dle informací Radiožutnálu obdržel rekordní sumu klub z Osvětiman na Zlínsku, kde je členem výkonného výboru kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář. Radiožurnálu se navíc podařilo zjistit, že nejvíce financí putovalo v roce 2016 do Libereckého a Plzeňského kraje, kde vládnou tehdejší svazoví šéfové Miroslav Pelta a Roman Berbr.

Kancléř Mynář prý netuší, že klub z Osvětiman dostal nejvyšší částku oproti všem ostatním podarovaným klubům. Nejprve inkasoval půl milionu korun a pak dalších 300 tisíc korun. 

„Já nevím. To se musíte zeptat toho, kdo to rozděloval. Já se sem chodím poveselit za panem jednatelem za starostou,“ řekl Radiožurnálu Mynář, který je přitom členem výkonného výboru TJ Osvětimany.

Podle místopředsedy klubu a zároveň starosty obce Otakara Berky měly Osvětimany prostě jen štěstí.

„Nevím, kdo co dostává. Já to nesleduju jak vy. My jsme dali žádost a peníze musíme řádně vyúčtovat. A to děláme. Vy všichni hledáte pořád jen něco na Mynáře. Mynář je normální občan,“ zdůraznil Radiožurnálu Berka.

Miloš Zeman s Vratislavem Mynářem.

Miloš Zeman s Vratislavem Mynářem.

Zatímco „Mynářův“ klub inkasoval 800 tisíc korun, další klubu z šesté nejvyšší soutěže dostaly částky jen v řádu desetitisíců korun.

„Pro nás jsou to (800 tisíc korun) minimálně dva roční rozpočty, a to si myslíme, že máme docela slušný rozpočet,“ přiznal pro Český rozhlas Josef Jandouš z konkurenčních Nedachlebic, které hrají s Osvětimany v I.A třídě zlínského kraje.

V roce 2016 bylo přitom naposledy, kdy fotbalový svaz přímo rozhodoval o tom, kam peníze z loterií poputují. Od minulého roku už peníze putují do státního rozpočtu a přerozděluje je ministerstvo školství.

Současné vedení svazu však odmítlo rozkrýt, podle jakého klíče peníze tehdejší šéfové rozdělovali. 

„Pokud jde o konkrétní mechanismy rozdělování všech finančních prostředků, včetně těchto ‚loterijních peněz‘, je potřeba opětovně konstatovat, že FAČR je stále obviněná jako právnická osoba,“ uvedl mluvčí svazu Michal Jurman.

FOTBALOVÉ VEDENÍ NA TENISE.  Předseda FAČR Miroslav Pelta (vpravo) a její...

Miroslav Pelta (vpravo) a Roman Berbr na finále Fed Cupu v roce 2011.

„Orgány činné v trestním řízení prověřují mimo jiné i mechanismy rozdělování finančních prostředků v naší asociaci. Na doporučení našich právních zástupců FAČR, kteří nás obhajují v trestním řízení, nebudeme tuto konkrétní věc nijak detailněji komentovat,“ dodal.

Radiožurnálu se navíc podařilo zjistit, že nejvíce financí putovalo v roce 2016 do Libereckého a Plzeňského kraje.

Tedy tam, kde fotbalově vládne někdejší předseda FAČR Miroslav Pelta, resp. současný místopředseda FAČR a faktický vládce českého fotbalu Roman Berbr.

Majitel Jablonce a zároveň šéf Libereckého krajského svazu Pelta, jehož kraj dostal 2,09 milionu korun, se k celé kauze odmítl vyjádřit.

„Nezlobte se. Já jsem stíhaný a po dohodě s právníky nebudu nic komentovat do doby, než bude věc vyřešena,“ uvedl Pelta.

Všemu dění přihlížel Miroslav Pelta.
Roman Berbr

Netransparentní přerozdělení však namíchlo někdejšího ligového rozhodčího, Berbrova blízkého známého a současného šéfa jihočeského fotbalu Jana Jílka.

„Pro mě je to šokující informace. Já ty sumy od vás slyším poprvé. A řeknu to na rovinu: my tady obtočíme každou korunu a pak se dozvíte, že některé kraje mají takhle nafouknutej polštář,“ sdělil Jílek Radiožurnálu.

FORTUNA:LIGA - 30. kolo

FORTUNA:LIGA

Tým Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 30 22 6 2 58:10 72
2. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 60:22 66
3. AC Sparta Praha 30 14 8 8 55:35 50
4. FK Jablonec 30 14 7 9 46:41 49
5. FC Slovan Liberec 30 14 5 11 50:38 47
6. FC Baník Ostrava 30 12 9 9 42:34 45

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...