Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

OBRAZEM: Zázračný zákrok Vaclíka, český pomocník VAR a nezničitelný tank jménem Holeš

Osmifinále Euro 2020 Nizozemsko vs. Česko: Donyell Malen si na Vaclíka nepřišel. foto: ČTK

Obrazem
UVNITŘ VIDEO Mohli dát gól. Nedali. A vzápětí nizozemské fotbalisty v osmifinále mistrovství Evropy proti Česku stihl červený trest. A pak ještě dva gólové. Dvě události, které krátce po půli dělilo pár vteřin, určily ráz vyrovnané boje o postup mezi nejlepších osm týmu kontinentu. Česko vyhrálo 2:0.
  21:36

Nizozemský útočník Memphis Depay, který do té doby snad každou akci zadrbal, zrychlil hru patičkou.

Osmifinále Euro 2020 Nizozemsko vs. Česko: Tomáš Vaclík zasahuje před Donyellem...
Osmifinále Euro 2020 Nizozemsko vs. Česko: Holeš slaví.

Jeho parťák Donyell Malen si obhodil Tomáše Kalase, oběhl ho a ve velké rychlosti se řítil sám na českého brankáře Tomáše Vaclíka.

Kalas se snažil na ruském rozhodčím Karasevovi vymodlit faul, tak padl k zemi. Neuspěl.

Uspěl však Vaclík, který Malenovi vystihl kličku. Bylo to o kousek, jinak by protivník střílel do prázdné brány.

Hned z protiakce, uběhlo sotva pár vteřin, se na druhé straně probíjel Patrik Schick. Nedostal se před protihráče, ale Matthijs de Ligt podklouzl a když se přes něj český útočník dostával, po míči hrábl rukou.

Žlutá karta. Český kapitán Tomáš Souček protestoval. „Zmaření vyložené brankové příležitosti, to je červená, ne?“ máchal rukama směrem k rozhodčímu.

„Ne,“ zakroutil hlavou ruský sudí.

V televizním studiu ve švýcarském Nyonu, sídle Evropské fotbalové unie (UEFA), se však v záběrech začal „hrabat“ anglický videoasistent rozhodčího (VAR) Stuart Attwell.

Osmifinále Euro 2020 Nizozemsko vs. Česko: Sergej Karasev vylučuje De Ligta.

Osmifinále Euro 2020 Nizozemsko vs. Česko: Sergej Karasev si prohlíží situaci, za kterou vyloučil De Ligta.

Prohlédl si je zprava, zleva, zpoza brány, zepředu. Zjistil, že stoper Juventusu Turín byl posledním nizozemským hráčem. Kdyby rukou nezahrál, Schick by běžel z rohu pokutového území sám na veterána Maartena Stekelenburga.

Hlavní sudí Karasev si ve sluchátku vyslechl doporučení, odebral se k monitoru, zhlédl záznam. Když kráčel směrem do míst, kde byla přerušena hra, z pravé náprsní kapsičky už tahal červenou kartu.

Matthijs de Ligt se tak stal prvním nizozemským hráčem, který na mistrovství Evropy obdržel červenou kartu od vyloučení Johna Heitingy v památném vzájemném utkání Nizozemců a Čechů na Euru 2004 v Portugalsku.

I tenkrát to přispělo k porážce Nizozemska a výhře Česka 3:2, Heitinga šel ze hřiště za stavu 2:2 v 76. minutě.

Osmifinále Euro 2020 Nizozemsko vs. Česko: oranžová armáda fanoušků.

Osmifinále Euro 2020 Nizozemsko vs. Česko: čeští fanoušci.

Čechům tehdy trvalo dvanáct třináct minut, než hru v přesile využili. V neděli v rozžhavené Budapešti oslabení Nizozemci dokázali vzdorovat stejnou dobu, než v 68. minutě skóroval Tomáš Holeš. A ten v závěru nabil Schickovi na druhý gól.

Klíčový okamžik se zrodil však v 52. minutě. Vaclík chytil tutovku, vzápětí přišlo vyloučení De Ligta a české góly.

Mimochodem, Nizozemci v historii evropských šampionátů obdrželi čtyři červené karty: Neeskens a Van Hanegem v semifinále 1976 proti Československu, pak Heitinga v roce 2004 proti Česku a naposled De Ligt.