Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Na Euru jsem selhal. Mbappé odhodil masku, ale perfektní příběh scházel

Francouz Kylian Mbappé opouští hřiště po porážce v semifinále se Španělskem. foto: Reuters

Když ho poprvé kameraman z pořádné blízkosti zabral, jak před zápasem prochází uličkou v útrobách, mnozí zbystřili a začali tušit. Že by to byl konečně moment, kdy Francie rozkvete? Že by se ten příběh psal skutečně tak snadno? Kapitán Kylian Mbappé totiž vykročil do semifinále se Španělskem po patnácti dnech bez ochranné obličejové masky. A vskutku ožil.
  7:16

Nejdřív si soustavně stěžoval, že ho její nošení otravuje. Že je kvůli ní slabší, protože jednak pořádně nevidí a jednak mu oči pořád dráždí nepříjemně štiplavý pot.

V úterý se mohl konečně pořádně rozběhnout a hrát uvolněně tak, jak je zvyklý. Porážce 1:2 a smutnému konci na fotbalovém Euru ale přesto nezabránil.

„Chtěl jsem být mistrem Evropy...“ povzdechl si před novináři z deníku L’ Equipe těsně po vyřazení, než přišla ostřejší slova.

„Na tomhle turnaji jsem selhal.“

Jeho bilance hovoří jasně: dvacet čtyři střel, jediný gól z penalty a jediná asistence. V kontrastu s jeho individuálně veleúspěšným mistrovstvím světa 2022, kde pálil osmkrát, je to velký skok dolů.

Jak se na turnaji dařilo francouzskému kapitánovi Kylianu Mbappému? Ze čtyřiadvaceti střel skóroval jedinkrát, z penalty.

Přitom to ještě v úvodu úterního zápasu vypadalo, že do zápasu nastoupila úplně jiná Francie. Už po devíti minutách si Mbappé na kraji zpracoval dlouhý balon a přesným centrem vybídl na zadní tyč nabíhajícího Kola Muaniho. Snadná hlavička. 1:0.

Velké problémy měl s hvězdnou posilou Realu Madrid na začátku hlavně osmatřicetiletý Navas, jenž zaskakoval za vykartovaného Carvajala. Do čtvrt hodiny už koukal na vztyčenou paži rozhodčího Vinčiče, v níž třímal žlutou kartu. Kdyby Navas nezasáhl kličkujícího Rabiota, Mbappé by pravděpodobně uháněl na bránu úplně sám.

Jenže tam francouzský nápor skončil. Původní vysněná očekávání totiž zařízl jiný, daleko silnější příběh. Po nádherné ráně z dálky srovnal šestnáctiletý křídelník Yamal, který Španěly nakopnul a na sebe strhnul veškerou pozornost. Stal se nejmladším střelcem v dějinách turnaje.

A během pětadvaceti minut bylo hotovo, když obrat dokonal s pomocí Koundého teče zblízka pálící Olmo.

A Mbappé? Místo povstání jen sledoval, jak šestnáctiletý zázrak klouže po kolenou a všem s úsměvem ukazuje svá blyštivá rovnátka. Francouzský kapitán strnule stál s rukou na bradě a uznale kýval. Z výrazu byste možná vyčetli: „Hm, tak to bylo něco.“

Gól nového nejmladšího střelce Eura. Jak padl? Z velké dálky! Střela Lamineho Yamala zapadla o do brány o tyč.

Ne, takhle rychlou smršť Francouzi nečekali. Vždyť ve dvou předchozích vyřazovacích utkáních dosud pokaždé udrželi nulu. Navíc poprvé na šampionátu inkasovali dvakrát. A ze šoku už se nevzpamatovali. V semifinále skončili poprvé od roku 1996, kdy je z nejlepší čtyřky vyřadilo později stříbrné Česko.

„Teď si dopřeju dovolenou, hodně si odpočinu, což mi udělá dobře,“ líčil. „A pak už budu připravený na nový život. Je toho přede mnou ještě dost.“

Třeba vysněné angažmá v Realu Madrid, kam Mbappé před turnajem zamířil z Paříže. A mnoho fandů – a věřte, že i on sám, už se toho představení nemůže dočkat.

Své příznivce ale Mbappé současně namíchl gestem o poločasové přestávce, při níž si měl podle některých záběrů vyměnit se soupeřem dres. Na schodech do šaten v rukou drží červený, patrně španělský trikot, což mu pak diváci na sociálních sítích pořádně vyčetli.

Hlavně proto, že (nejen) u něj postrádali zápal, energii, snahu. Francouzi se nakonec nezmohli ani na závěrečný nápor. A to dodejme, že Španělé v závěru vydrželi přes pětatřicet minut nevystřelit. Přesto zaslouženě postoupili.

Navzdory tomu, že byl Mbappé v očích mnohých opět v plné síle.

Černý kus zpevňujícího krytu, který měl jeho čerstvě zlomený nos chránit před dalším zraněním, se totiž snadno stal symbolem francouzské útočné bezmoci. Bylo snadné si říct, že za všechny nedostatky může právě Mbappého diskomfort. A možná to tak skutečně bylo.

Tristní gólová bilance pokračovala a svěřenci kouče Didiera Deschampse, který kritické otázky novinářů odrážel jízlivými poznámkami, postupovali hlavně díky pevné defenzivě a gólmanovi Maignanovi, který do úterního semifinále inkasoval jen jednou.

Ale ani tam to prostě nešlo. A nic na tom nemění ani povedená dvacetiminutovka, od které se Francie, ani Mbappé, zkrátka odrazit nedokázali.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!