Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie vs. Německo. Souboj gigantů jako předčasné finále

Sport

  16:00
PRAHA - Právě tohle mělo být velké finále. Jenže zápas Francie - Německo se odehraje už ve čtvrtek. Takové semifinále fotbalového Eura snad ani nemůže být nuda. Extrémní euforie a skvělá forma pořádající země vs. strojová preciznost a fotbalový kumšt. Finálový soupeř promine, ale vítěz se už bude dotýkat zlata...

Francie vs. Island (francouzská radost). foto: Reuters

„Miluju tyhle těžké zápasy. Jsme plní energie. Mám pocit, že turnaj teprve začíná,“ prohlásil Joachim Löw, kouč Německa.

Porážka v semifinále bolí, ale můžeme být hrdí. A tímhle to nekončí, řekli Velšané

Ač jde o souboj gigantů, Němci stojí o kus výš. Jsou posledními mistry světa, na Euru v pěti zápasech inkasovali pouze gól z penalty od Itálie v závěru čtvrtfinále. „Budeme čelit nejlepšímu týmu světa,“ uvedl Didier Deschamps, trenér Francie. „Jako jediní dokážou zápasy kontrolovat od začátku do konce.“

To sedí. Podle statistik měli Němci v dosavadních zápasech míč ve své moci 63 procent času. Vládnou také přihrávkám. Přes vše výše popsané chyběl jen kousek a mohli skončit už ve čtvrtfinále po bláznivém penaltovém rozstřelu.

Nestalo se a Německo sebejistě kráčí dál. Situace trochu připomíná dva roky staré události, kdy v semifinále mistrovství světa narazilo na domácí Brazílii, která dychtila po triumfu. Jenže odešla ponížená, v slzách - 1:7, pamatujete?

„Tenkrát jsme to zvládli skvěle a zvládneme to znovu,“ nepochybuje Löw, jemuž ale budou chybět vykartovaný stoper Hummels, zraněný záložník Khedira a útočník Gómez. Nejistý byl start Schweinsteigera. Kapitán už je však v pořádku a hrát bude. „Zranění kolena vyléčil a určitě začne,“ uvedl Löw.

Francie vs. Island (Payet a Deschamps).
Francie vs. Island (Payet leští kopačky Griezmannovi).

Tenkrát Němci sebrali naděje i Francii, a to už ve čtvrtfinále. Stejně jako v letech 1982 a 1986 v semifinále. Francouzi tohoto soupeře porazili v soutěžním utkání poprvé a naposledy v roce 1958!

Na druhou stranu: najděte tým, který má s Němci pozitivní bilanci. „Nikdo nemůže změnit historii, ale můžeme napsat nový příběh,“ řekl Deschamps trochu pateticky. „Hráči věří, celá Francie taky, ale soupeř má nejlepší tým.“

Deschamps moc dobře ví, co je třeba udělat pro úspěch. V roce 1998 byl kapitánem mistrů světa, stejně tak velel mužstvu mistrů Evropy z roku 2000. Od té doby Francie čeká. I proto má národní tým extrémní podporu.

Když měli kouč a brankář Lloris cestovat 60 kilometrů na předzápasovou tiskovou konferenci před čtvrtfinále s Islandem, poskytla jim policie místo požadované eskorty rovnou vrtulník.

„Veřejnost bude absolutně na naší straně, což budeme potřebovat, protože nás čekají těžké chvíle,“ tuší Deschamps.

Autor:

Mohlo by vás zajímat