Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ano, trenére! Nebudu sprostý jako Pohlreich, říká o své show Franz Straka

Sport

  12:09
PRAHA - Prostohubého kuchaře nahradí řízný trenér. Místo samolepek s hvězdami odměna v podobě poháru Franze. Fotbalový kouč František Straka se na podzim představí v televizi Prima s pořadem Ano, trenére! inspirovaným populární show Zdeňka Pohlreicha Ano, šéfe! „Máte se opravdu, opravdu nač těšit,“ slibuje Franz.

František Straka bude mí vlastní televizní pořad. foto: FTV Prima

Na co konkrétně?
Můžou se těšit na jednu věc, a to je jak se dělá fotbal v těch nejnižších soutěžích. Ať už je to čtvrtá, nebo třetí třída, kde nejen hráči, ale i všichni ostatní tomu věnují veškerý volný čas na úkor mnoha věcí. Jedná se o osm dílů, osm příběhů, ve kterých chceme ukázat, že i tito borci, kteří jsou absolutní amatéři, v sobě něco mají, že by se mohli třeba i zlepšovat. Chceme ukázat stadiony, jejich sociální zázemí. Navštívili jsme rodiny hráčů, starosty obcí, ve kterých jsme natáčeli. Jsou to pravdivé skutečnosti. Viděli jsme seriál Okresní přebor, což bylo hodně sledované a opravdu výborné, ale hrané. Tohle je bezprostřední, včetně reakcí, ať už pozitivních, či negativních. Myslím, že to bude zajímavé, hlavně pro všechny ty, kteří mají rádi fotbal. Nechte se překvapit.

Takže hlavním poselstvím nemá být pouze zábava, ale zároveň i nějaký edukativní přesah, podobně jako třeba v pořadu Ano, šéfe!?
Přesně tak. Je to ukázka především pro trenéry, jak pracovat s hráči, jak by měl být složen trénink. Samozřejmě, že vše se nedalo udělat až úplně ideálně, na to bychom potřebovali daleko více času. Ale snažili jsme se zprostředkovat hráčům i trenérům, jak by měli k fotbalu přistoupit. To obnáší i mít tu vítěznou mentalitu, být motivovaný, naštvaný, nesmířit se s porážkou.

Pohár za postup i nesestup

„Hrálo se o Franzův pohár. Ten obdržely týmy, které splnily úkoly, jež jsem jim dal. To znamená - týmy, které byly mezi prvními pěti, tak aby postoupily, ty, které byly na posledním místě, aby se dokázaly zachránit. A když to nesplnily, ukázala se ta flegmatičnost, nechuť, tak přišlo i na ostrá slova a pustil jsem se do nich. V tomhle úplně stejně jako Zdeněk Pohlreich.“

Má váš pořad ještě nějaký spojující prvek s pořadem Ano, šéfe!? Zajímá mě, do jaké míry jste se jím inspiroval, nebo zda vás jen televize navlékla na zaběhnutou značku.
Oba projekty mají společný prvek v tom, že já i Zdeněk (Pohlreich) se snažíme ukázat lidem tu správnou cestu, i skrze individuální pohovory. Na druhou stranu rozdíl je v tom, že na jedné straně jsou profíci, kteří pracují v kuchyni, kdežto tady jsou amatéři, kteří danou činnost provozují ve volném čase. Princip je ale v zásadě stejný - nakopnout ty kluky správným směrem.

Sledoval jste Pohlreichův pořad pravidelně?
Viděl jsem všechny díly a perfektní, moc se mi to líbilo. Zdeněk je neskutečně charismatický člověk. Nejenže je tvrdý, ale zároveň ukáže i obrovské srdce, díky kterému má pochopení.

Chcete se jím tedy do jisté míry inspirovat? I třeba v používání vulgarit?
Ne, ne, ne. Podívejte, jedna věc je Zdeněk Pohlreich, druhá věc je tady František Straka. V tomto směru ho určitě nechci napodobovat. Vnímám to od Zdeňka jako takové klišé, je zkrátka takový typ člověka. Já s hráči mluvím třeba úplně jinak, jinou formou, ale také tvrdě.

Měl jste přehled o prostředí vesnického fotbalu, nebo vás něco hodně překvapilo?
Když mi byla producentem Pavlem Andělem nabídnuta možnost se na tomto projektu podílet, vůbec netušil, že to pro mě není nic neznámého. Jednak proto, že sám třetí pralesní ligu ještě hraji. Znám to prostředí, znám ty kluby, vím, v jakých podmínkách se takový fotbal dělá. To pro mě byla obrovská výhoda.

Straka se dostal do opravdu nezáviděníhodné situace. Vedle nenávisti slávistů...
Trenér František Straka.

Obohatilo vás tedy natáčení vůbec něčím novým?
Víte, jak je úžasné sledovat tu obrovskou snahu a píli všech těch lidí, kteří dělají fotbal právě na této úrovni? To není jen o tom, že tam kluci jdou a něco odkopou. Je to o tom kolektivu, který spolu tráví víkendy, utrhává se od rodin. Je to také o těch vztazích, obrovské motivaci chtít vyhrát a když se to se povede, tak nad to fakt nic není. Vítězný pokřik, dát si pivo, klobásu - to je přesně ono, co dělá tyto třetí, čtvrté třídy a okresní přebory tím, čím jsou. Z tohoto pohledu je velice zajímavé a všem, kteří takový fotbal dělají, patří obrovský dík, protože to u nás není jednoduché.

Hovoříte o tom všem až poeticky, přitom jste známý jako velký bouřlivák. Rozpálil jste se vůbec někdy během natáčení do nepříčetna, tak jako už tolikrát na ligové lavičce?
Jistě, byly tam výbuchy, protože nesnáším flegmatičnost a lhostejnost. S tím jsem se bohužel setkal, proto exploze proběhly.

A uvidíme je také ve výsledné verzi na obrazovce?
Opakuji, nechte se překvapit.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...