Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fraška v Liverpoolu: majitelé klub zadlužili, nyní blokují prodej

Sport

  8:50
LONDÝN - Málem jeden z nejslavnějších fotbalových klubů zničili. Zadlužili jej, vzali si na něj půjčky, ačkoliv se zavázali, že to neudělají. Nyní majitelé Liverpoolu Tom Hicks a George Gillett Jr. dělají vše pro to, aby se klub neprodal, což je jeho jediná záchrana před nucenou správou. Navíc po vedení klubu, který dostali na pokraj krachu, chtějí odškodnění 1,6 miliardy dolarů.

George Gillett a Tom Hicks. foto: Reprofoto

Tahanice kolem prodeje fotbalového Liverpoolu ještě podle všeho neskončily. Ačkoli středeční rozhodnutí londýnského soudu vydláždilo cestu k tomu, aby zadlužený klub koupila americká společnost NESV, spolumajitelé Tom Hicks a George Gillett Jr. získali u soudu v Texasu předběžné opatření, které prodej blokuje.

O prodeji Liverpoolu za 300 milionů liber firmě, která vlastní například slavný baseballový klub Boston Red Sox, rozhodlo minulý týden tříčlenné vedení klubu v čele s ředitelem Martinem Broughtonem. U fanoušků nepopulární američtí majitelé Hicks a Gillett se ovšem snaží obchodu zabránit, protože se jim částka zdá příliš malá.

Proto se minulý týden snažili marně odvolat vedení klubu, aby zabránili v dokončení transakce. Londýnský soud nicméně ve středu jejich právo na zablokování prodeje neuznal, a klub tak mohl ve středu večer oznámit, že spolu s majitelem Red Sox Johnem Henrym, jenž narychlo přiletěl ze Spojených států, dokončili prodej Liverpoolu.

Krátce poté však vydali prohlášení Hicks s Gillettem, kteří se cítí být oběťmi podvodu, že díky rozhodnutí soudu v Dallasu zablokovali prodej klubu. Zároveň zažalovali NESV, hlavního věřitele Royal Bank of Scotland (RBS) a trio vedení klubu - předsedu Martina Broughtona, výkonného ředitele Christiana Purslowa a obchodního ředitele Iana Ayrea - o náhradu škody ve výši 1,6 miliardy dolarů.

Vedení klubu tlačí čas
Podle agentury AP zatím není jasné, zda může být rozhodnutí amerického soudu uplatněno v Británii. Vedení Liverpoolu se ho podle prohlášení na oficiálním webu bude snažit zrušit.

Jeden z nejslavnějších fotbalových klubů na světě tlačí čas, neboť má do pátku 15. října lhůtu, aby zaplatil 200 milionů liber z dluhu RBS. Pokud by se tak nestalo, mohl by přejít pod nucenou správu, což je forma bankovní ochrany, po níž by podle pravidel Premier League následoval automatický odpočet devíti bodů.

Osmnáctinásobní angličtí mistři a pětinásobní vítězové Ligy mistrů jsou už i tak po sportovní stránce v nepříjemné situaci. Týmu s hvězdami Fernandem Torresem nebo Stevenem Gerrardem patří v tabulce Premier League sestupová pozice a mužstvo zažívá nejhorší vstup do sezony od roku 1953.

O koupi Liverpoolu se kromě společnosti NESV zajímá singapurský obchodník Peter Lim, jehož už jednou vedení klubu odmítlo. Nyní zvýšil svou nabídku na 320 milionů liber a dalších 40 milionů by byl ochoten přidat na nákup posil. Americká společnost Mill Financial zase přislíbila splatit liverpoolské dluhy a za 100 milionů liber postavit nový stadion. Ve středu navíc zhruba 400 milionů liber nabídla investiční banka FBR Capital Markets.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!