Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Funguje Rosický jako strašák na soupeře? O tom, zda nastoupí, rozhoduje sám

Sport

  19:30
PRAHA - Od chvíle, co podepsal smlouvu s pražskou Spartou, je záložník Tomáš Rosický pod drobnohledem. Zatím za svůj staronový klub nastoupil na pouhých dvacet minut v domácím souboji s Mladou Boleslaví (2:2), od té chvíle dvakrát chyběl dokonce i na střídačce. A to přesto, že kouč Letenských Zdeněk Ščasný s jeho účastí jak v Evropské lize proti Southamptonu (0:3), tak v pondělí proti Zlínu (1:1) počítal. Tedy alespoň dle svých slov.

Rosický zatím za Spartu po svém návratu odehrál jen zhruba dvacet minut. foto: ČTK

Kouč Sparty Zdeněk Ščasný v posledních dvou týdnech působí jako kdyby pracoval coby tajný agent a ne fotbalový trenér.

Jeho slova před zápasem Evropské ligy se Southamptonem? „Upínám se k návratu Rosického a Dočkala.“ Po návratu z ostrovní mise zpět do Česka? „Mužstvo by se nemělo na Tomášův návrat tolik upínat. Nejsme týmem dvou hráčů, oba (vedle Rosického i Bořek Dočkal) jsou pro nás klíčoví. Doufám, že na Zlín budou oba dva.“

V pondělí večer po remízové dohrávce na valašské Letné? „Že Rosický nepřijel? To byl náš plán,“ vyprávěl na pozápasové tiskovce. V tu chvíli začali mnozí spekulovat o jeho duševní způsobilosti a jen to dotvářelo jejich obrat toho, že kouč Sparty nezvládá tlak, pod který se po nepovedeném startu sezony dostal.

Tomáš Rosický v souboji s Petrem Marešem z Mladé Boleslavi.
Tomáš Rosický příliš povedenou obnovenou premiéru v dresu Sparty nezažil.

„Tajení zranění hráčů není v kolektivních sportech nic neobvyklého. Navíc je jasné, že naše hra s Tomášem i bez něj vypadá trochu jinak, pro soupeře je takto těžší se na nás připravit. Ze strany kouče jde podle mne o taktické manévry,“ řekl pro Lidovky.cz a LN k tomuto tématu ředitel komunikace letenského klubu Ondřej Kasík.

Znamená to tedy, že jsou pravdivé spekulace o tom, že se Rosický při dvacetiminutovém zatížení proti Mladé Boleslavi opětovně zranil? „Nikoliv. Všechno jde podle plánu, který jsme si nastavili už před jeho příchodem do Sparty a který vychází z Tomášova zranění na červnovém Euru,“ vysvětluje Kasík.

Ten ale zároveň připouští, že se kapitán české fotbalové reprezentace stále nedostal na sto procent své kondice. „Pokud se mne ptáte na to, zda je nyní schopen absolvovat v základní sestavě dva zápasy týdně, pak nikoliv.“

I přesto otázky nad zdravotním stavem brzo šestatřicetiletého tvořivého záložníka stále zůstávají. I v odpovědích Kasíka (velký rozhovor s ním čtěte ve čtvrtečním vydání Lidových novin) je skryto hodně tajemna. Na jednu stranu si má Rosický přidávat tréninky navíc, na druhou ale pro jeho současný zdravotní stav není vhodné cestování nejen na britské ostrovy, ale dokonce i do Zlína.

„O tom, jakým způsobem bude Tomáš nasazovaný do utkání, rozhodují především tři lidé – Tomáš Rosický, Zdeněk Ščasný a doktor Pavel Kolář, který se dlouhodobě stará o Tomášův zdravotní stav. Poslední slovo pak má Tomáš,“ přidává Kasík.

Klíčová otázka těchto dní pak je jasná: Je tedy Tomáš Rosický připravený nastoupit do nedělního derby se Slavií. „Ve středu si dopoledne přidal tréninkovou jednotku, když jinak dostal tým volno. Zda bude v neděli k dispozici ale není na mém rozhodnutí a nedovedu vám na toto odpovědět,“ mlží Kasík.

Převtělil se také on do role tajného agenta, nebo je skutečně největší hvězda ligy zraněná, jak se momentálně spekuluje? Dle všeho dostanou na tuto otázku odpověď všichni až v neděli odpoledne.