16. listopadu 2015 17:15 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

V Anglii se mu vysmívali. Veterán v teplácích teď vychytal Maďarsku postup

Maďarský brankář Gábor Király. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský brankář Gábor Király. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ/PRAHA Ne brankářské umění, ale především netradiční outfit proslavil gólmana Gábora Királyho. Ten teď slaví největší úspěch pestré a dlouhé kariéry - 39letý démon v šedých teplácích vychytal maďarské fotbalové reprezentaci postup na mistrovství Evropy 2016.

„Poletíme do Francie!“ radoval se Király.

A pokračoval: „Pro naši zemi to znamená strašně moc. Teď bezprostředně po zápase tomu nemůžu uvěřit, ale třeba zítra už si to začnu užívat.“

Nejlepší období kariéry zažil v Německu, kde na přelomu tisíciletí chytal za Herthu Berlín. V jejím dresu se střídal s Christianem Fiedlerem a zažil i zápasy Ligy mistrů.

V té době už také nosil šedé tepláky, které ho odlišují od ostatních gólmanů. Oblékat je začal už v roce 1996, kdy působil v maďarském klubu Haladás. Původně měl černé, ale později si oblíbil šedé.

„Proč nosím tepláky? Je to kvůli komfortu. Chytal jsem na škváře, zmrzlé trávě... Když skočíte na zem, tak to bolí. Proto tepláky, které mám vždy o číslo větší, aby mě neomezovaly v pohybu. Jsem fotbalový brankář, ne model,“ vysvětloval mnohokrát.

Kromě Německa chytal také v Anglii, kde ovšem sklidil spíš posměšky za laciné góly. Nikdy se tam naplno neprosadil a dělal převážně náhradníka.

V roce 2006 navíc skončil v reprezentaci, a to po zahanbující porážce 1:2 proti Maltě. Všechno vypadalo, že se Királyho kariéra blíží ke konci.

Jenomže v roce 2009 přestoupil do Mnichova 1860. Tam nasbíral přes sto padesát soutěžních startů a vrátil se i do národního týmu.

Teď, když už zase chytá za Haladás, se zároveň dočkal největšího úspěchu kariéry - Maďarsko dovedl přes baráž na Euro 2016.

V prvním zápase proti Norsku vychytal čisté konto (1:0) a v odvetě inkasoval jednou (2:1). Gólmanem číslo jedna byl i předtím v kvalifikační skupině, ve které Maďarsko skončilo třetí za Severním Irskem a Rumunskem.

„Snažím se na sobě pracovat, tvrdě trénuju. Sice je mi už třicet devět let, ale pořád hraju a fotbal mě pořád baví. Nevím, jak dlouho ještě budu chytat, ale teď mám plnou hlavu postupu na mistrovství Evropy,“ usmíval během úspěšné nedělní noci.

Postup pro zesnulého kamaráda

Radost z postupu kazí maďarským fotbalistům smutná zpráva z minulého týdne - jejich bývalý spoluhráč Márton Fülöp podlehl ve 32 letech rakovině.

„Gól, který jsem vstřelil, byl nejdůležitější v kariéře. Chci ho věnovat právě Mártonu Fülöpovi, který byl mým skvělým kamarádem. Já i všichni spoluhráči na něj budeme s úctou vzpomínat,“ řekl útočník Tamás Priskin.

I to je důvod, proč v bráně stojí stále Király. Ten se příští rok může stát nejstarším hráčem Eura. Vždyť mu bude už 40 let. To nemá Maďarsko lepšího gólmana?

Királymu kryli v posledních zápasech záda 28letý Ádam Bogdán, jenž neúspěšně čeká na šanci v Liverpoolu, a Balázs Megyeri. Ten za reprezentaci nenastoupil ještě ani jednou a v Getafe také nehraje.

V úvahu připadají ještě Péter Gulásci (náhradník v Lipsku), Dénes Dibusz (Ferencváros) a Gergely Nagy (Vasas).

A tak Király stále nastupuje... V neděli dokonce vyrovnal rekord Józsefa Bozsika v počtu startů za maďarskou reprezentaci. Oba v dresu národního týmu odehráli 101 zápasů.

Slavná minulost. A co budoucnost?

Maďarský fotbal v posledních desetiletích strádal, ale ještě předtím patřil ke špičce. Má dvě stříbra z mistrovství světa (1938 a 1954), bronz z mistrovství Evropy (1964) či tři zlata z olympiády (1952, 1964 a 1968).

Kdo by neznal třeba Ference Puskáse, jenž v šedesátých letech válel za Real Madrid...

Ale teď? Na mistrovství světa chybí Maďarsko od roku 1986, na Euru dokonce od roku 1972. Na velký turnaj tedy postoupilo po třiceti letech.

„Myslím na hráče, kteří byli v reprezentaci v minulých třiceti nebo čtyřiceti letech. I oni se o tento úspěch zasloužili,“ řekl Király po nedělním postupu.

Stojí tedy maďarský fotbal před nadějnou budoucností? Současný tým je z části tvořený z hráčů, kteří v roce 2009 skončili třetí na mistrovství světa do 20 let.

Maďarští fotbalisté oslavují vítězství. Brankář Gábor Király a Balazs Dzsudzsák

Maďarští fotbalisté oslavují vítězství. Brankář Gábor Király a Balazs Dzsudzsák

Jenomže další podobná generace ne a ne vyrůst. Maďarsko v mládežnických kategoriích na šampionát většinou ani nepostoupí. Třeba jedenadvacítka hrála na mistrovství Evropy naposledy v roce 1996.

Výjimkou je rok 2014, kdy Maďarsko pořádalo mistrovství Evropy do 19 let a vybojovalo tam postup na letošní mistrovství světa do 20 let. Tam pak skončilo v osmifinále, ve kterém nestačilo na pozdější vítěze ze Srbska.

„V týmu mám spoustu hráčů, kteří ve svých klubech nehrají pravidelně. Ale já jim věřím. Jsou sebevědomí a nemají strach. Myslím, že postup do Francie jsme si zasloužili,“ poznamenal německý trenér Bernd Storck, jenž maďarskou reprezentaci převzal teprve letos v létě.

Budoucností se však maďarský fotbal může zabývat jindy. Teď žije přítomností - slaví velký postup na mistrovství Evropy. A zásadní podíl na tom má i 39letý veterán v teplácích.

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.