Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

MS v Kataru? Z korupce ve fotbale je mi zle, pravil Lineker

Gary Lineker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gary Lineker. | foto: telegraph.co.uk

PRAHA Jakmile přijde řeč na mistrovství světa v Kataru za osm let, fotbalový svět vře. Korupce, skandál, nedůstojnost! Bohaté zemi bylo pořadatelství údajně přiřazeno neférovým způsobem, přesněji řečeno za úplatek. A oheň do večné debaty teď přilil i bývalý anglický fotbalista Gary Lineker. „Zvedá se mi žaludek,“ řekl.

„Je mi z toho opravdu zle. Korupce na tak vysoké úrovni je nechutná. Sepp Blatter, šéf FIFA, si z toho udělal své vlastní diktátorství. Výsledkem jeho velení jsou jen čím dál větší nesmysly,“ vykládal Lineker v rozhovoru pro GQ magazín.

Třiapadesátiletý muž má v Anglii velké jméno. Rodák z Liecesteru, který za reprezentaci nastřílel 48 gólů a svoji kariéru spojil také s Barcelonou, pověsil kopačky na hřebík v roce 1994. V oboru ale zůstal - na televizní stanici BBC plní roli fotbalového experta.

I proto nejsou jeho slova na adresu řídícího orgánu FIFA kdejakým výstřelem do tmy.

Naopak přiživují neutichající spory a sypou další kritiku na šéfy fotbalu. „Je to obrovská škoda, že se takové věci dějí. Fotbal pro většinu lidí strašně moc znamená,“ pokračoval Lineker.

Katar při hlasování výkonného výboru FIFA překvapivě porazil USA nebo Austrálii. V zemi panují extrémní horka a podle listu The Sunday Times je ve státě bohatých šejků velká pravděpodobnost teroristických útoků. „Volba pořadatelství byla zřejmě ovlivněna korupcí,“ napsala později britská média.

Řešením je bojkot

Arabská země ještě nikdy v historii fotbalovou akci podobných formátů nehostila. Katar čeká velká premiéra. Uvažuje se však, že vlivem vysokých teplot začne šampionát netradičně během chladnějších měsíců. „Nemám nic proti tomu, aby se fotbal hrál v různých částech zeměkoule. Ale o vedrech se přeci v Kataru vědělo dávno,“ zlobil se Lineker.

„Jediný způsob, jak něco změnit, je turnaje bojkotovat. Je ale jasné, že se to nestane, v sázce je toho dost,“ pokračoval. I když...

V červnu se objevila zpráva, že Kataru hrozí po přezkoumání důkazů odebrání pořadatelského práva. Podobný případ by nebyl raritou, už v roce 1986 hostilo turnaj Mexiko místo Kolumbie. Ta měla tehdy finanční problémy.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...