Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hašek míří do Emirátů, přesto tvrdí: Trénovat národní tým je čest pro každého

Sport

  12:30
PRAHA - Už léta z Česka "utíká" trénovat do zahraničí. Do Spojených arabských Emirátů má fotbalový kouč Ivan Hašek namířeno i nyní. Nezviklala by ho však nabídka vést národní mužstvo, které se každou chvíli může ocitnout bez Pavla Vrby?

Ivan Hašek. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Kdysi v něm fanoušci viděli spasitele českého fotbalu, když byl v červnu 2009 zvolen předsedou svazu. Ivan Hašek je však po dvou letech zklamal, protože rezignoval. „Táhne mě to na hřiště, jsem trenér, ne funkcionář,“ vysvětloval.

Tenkrát Hašek národní mužstvo současně i chvíli vedl, protože mu Karel Jarolím nabídku odmítl a v pokračující kvalifikaci o mistrovství světa 2010 jiného kandidáta nenašel.

Pokud Vrba odejde do Anži Machačkala, s níž jedná, jsou právě Jarolím a Hašek podle kuloárních zpráv nejvážnějšími kandidáty na pozici reprezentačního kouče.

„Myslím si, že já mezi nimi asi nejsem. Nevím, jaká je situace, moc to nesleduju,“ řekl Hašek v rozhovoru pro iDNES.cz.

Anketa

Kdo by podle vás měl nahradit Pavla Vrbu u národního týmu, který podepsal smlouvu s ruskou Machačkalou?

Karel Jarolím 64
Vítězslav Lavička 78
Ivan Hašek 52
Zdeněk Zeman 187
někdo jiný z českých trenérů 49
zahraniční trenér 167

Jak víte, že v plánech předsedy Pelty nejste?
Když odchází trenér, tak přece musí být připraveny varianty, kdo přijde za něj. A já žádnou nabídku nemám.

A měl byste zájem?
Neznám nikoho z trenérů, který by nechtěl vést reprezentaci země, z níž pochází.

Takže byste zájem měl?
Na druhou stranu jsem rozhodnutý vzít angažmá ze Spojených arabských Emirátů. Sice jsem ještě nic nepodepsal, ale jsme domluvení, jednáme. V nejbližších dnech bych tam měl odletět. Reprezentační nabídku nemám, nezabývám se tím, co není.

V létě 2008 jste mohl být nástupcem Karla Brücknera, ale tehdy jste místopředsedu svazu Vlastimila Košťála odmítl s tím, že by to nebylo vhodné. Trenérem reprezentace jste se stal až o rok později, když jste byl zároveň v čele svazu. Ale jen na pár měsíců.
Sám jsem se tam nanominoval, abych se nenudil, abych to měl veselejší. Ale vážně, bylo jasné, že delší dobu se ty dvě funkce skloubit nedají, proto jen ta krátká epizoda.

Jaké to pro vás bylo?
Vést reprezentaci a klub, to je velký rozdíl. Řekl bych, že trénovat národní mužstvo je psychicky náročnější. Ale stejně se tady bavíme jen hypoteticky.

Tak pokračujme v hypotetické rovině. Kdyby vás současný předseda asociace Pelta oslovil, dal byste národnímu mužstvu přednost před Emiráty? Nebo byste hned odmítl?
Každá nabídka je pro mě svým způsobem vyznamenání. S každým se pobavím, řeším to. Nikoho neodmítnu, aniž bych si vyslechl možnosti.

Jaké má možnosti český fotbal, který na mistrovství Evropy propadl? Jak na tom podle vás ve skutečnosti je?
Nemyslím si, že bychom měli národní mužstvo na špičkové úrovni. Ale hrát se dá s každým, není to jen o kvalitě hráčů, ale o celkové přípravě. Tak špatně, jak to mohlo vypadat, na tom zase nejsme. Ale dobře taky ne. Naši hráči se neprosazují v zahraničních soutěžích, což je podobné jako před čtyřmi roky. Snad se brzy prosadí nastupující generace, ti mladí, které máme. Na to, jak malá země jsme, tak talentů máme pořád dost.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat