15. září 2011 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hašek nebyl dobrý předseda, říká Pelta

Miroslav Pelta (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta (vlevo). | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

JABLONEC Za svoji výhodu považuje, že ho každý dobře zná. Není tajemstvím, že Miroslav Pelta (46) se umí v českém fotbale s přehledem pohybovat. Po páteční volbě by ho chtěl vést jako nový předseda fotbalové asociace. Známý výrok o "cinklém jaru", který se majiteli jabloneckého klubu připisuje, prý už dnes žádného delegáta neodradí od toho, aby mu dal hlas.

LN: Shání se dnes peníze ve fotbale nejobtížněji od chvíle, kdy jste v něm začal působit?
Řekl bych, že fotbal má stále ohromnou výhodu. Je to fenomén. Menší sporty jsou dnes v dezolátním stavu, prakticky na hranici bankrotu. Fotbal má víc životů – jako kočka. Já jdu vždy nejdřív hledat partnera tam, kde je ve vedení člověk, co má fotbal rád. To je padesát procent úspěchu.

Kdo je Miroslav Pelta

Šéf a zároveň majitel klubu FK Jablonec.

V českém fotbale zastával řadu funkcí. Byl manažerem reprezentace, ředitelem Sparty i marketingové společnosti fotbalového svazu STES.

Jeho jméno zmiňovala média v souvislosti z rozsáhlou korupční aférou v roce 2005. Policie však případ související se Spartou odložila. Hlas v odposleších hovořící o zmanipulovaných zápasech podle vyšetřovatelů nepatřil Peltovi.

Za ODS byl zvolen do městského zastupitelstva v Jablonci.

LN: Co může sponzorům fotbal nabídnout jako protihodnotu? Nejde v Česku spíš o charitu?
Každá reklama má cenu, i když těžko měřitelnou. Firmy chtějí svoji značku dostat do povědomí, na druhou stranu jako první ořezávají prostředky na marketing. Finanční situace ve fotbale není dobrá, ale katastrofa také vypadá jinak. Vidím, že je potřeba hlavně zabezpečit okresy a kraje a vytvořit produkt, který se dá obchodovat. Zapojit se do toho musí také stát.

LN: Hodně se před volbami probírá vliv funkcionáře Romana Berbra. Bavili jste se spolu, když jste objížděl delegáty?
Jeho působení přesahuje hranice Plzeňského kraje, kde fotbalu šéfuje. Respektujeme se, ale jsem v situaci, kdy podporuje mého protikandidáta. Z toho mi vyplývá, že obzvlášť v české komoře nebude jednoduché získat nadpoloviční podporu. Kdybych si ale nevěřil, že to zvládnu, vůbec bych to nezkoušel.

LN: Proč se přiklonil na stranu vašeho protikandidáta a dosavadního místopředsedy fotbalové asociace Jindřicha Rajchla?
Určité věci mu vyhovují. Já bych to zase nepřeceňoval. Snažím se mu jeho portfolio oslabit a konkurence si určitě počíná stejně.

LN: Neškodí pověsti fotbalu podobné intriky? Stojí fotbal o vylepšení image u veřejnosti?
Naším problémem je, že jsme nejpopulárnějším sportem a okolí se o nás nejvíc zajímá. Likvidujeme se sami, jsme permanentně v občanské válce. Pořád se rojí nějaké nové žaloby a soudy. Je potřeba fotbal sjednotit a připravit jako produkt důvěryhodný pro klíčové finanční skupiny.

LN: To se dá zařídit jak?
Jako klíčové vidím výsledky reprezentace. V tom mě Ivan Hašek hodně zklamal. Když se podívám, jakých akcí jsme se zúčastnili, jak jsme hazardovali s jménem českého fotbalu kvůli prohrám s Emiráty a Ázerbájdžánem. Najednou jsme ve třetím koši při losování kvalifikace a to je průšvih.

LN: Za Haška se také zdálo, že je fotbal jednotný, ale i to nyní vypadá jako klam.
Musíme pojmenovat, jak to bylo doopravdy. Zvolení Ivana Haška bylo přáním veřejnosti a zájmové skupiny kolem Aleše Hušáka. Ivan Hašek je výborný trenér, dobrý kluk, ale z mého pohledu nebyl dobrým předsedou. Neznal vazby a vztahy, i když to myslel dobře. Ocitl se v situaci, kdy se zřejmě musel rozhodovat na základě nějakých dohod, a to mu nedělalo dobře. Proto se rozhodl skončit.

Jindřich Rajchl

Ve volbě půjde hlavně o peníze, říká další kandidát na post šéfa FA Jindřich Rajchl.

LN: Není signálem o špatné imagi fotbalu také fakt, že funkce předsedy nepřitahuje osobnosti z mimofotbalového prostředí?
Dřív se zvažovala jména Jaroslava Míla (bývalý prezident Svazu průmyslu – pozn. red.) nebo Eduarda Janoty (bývalý ministr financí – pozn. red.). Jenže fotbal je složitý mechanismus. Než by se v něm někdo takový zorientoval, skončil by. Je také potřeba vnímat, že vám tady někdo něco říká, ale něco jiného třeba dělá – fotbal je v tomhle specifický. Já radši vítám, když mi někdo na rovinu řekne, že mi hlas nedá. Člověk má alespoň pocit, že ví, na čem je. Jenže ve fotbale vládnou spíš vztahy, že slibem nezarmoutíš, což potom někdy vypadá až komicky.

LN: Často je vám připomínán výrok o "cinklém jaru" z telefonních odposlechů během korupční aféry. Jindřich Rajchl tvrdí, že by člověk s takovou reputací v zahraničí vůbec nemohl kandidovat. Jak moc vám "cinklé jaro" škodí?
Nepřijde mi šťastné, že někdo odposlouchával soukromé telefony a dělaly se z toho divadelní hry. Nebyl jsem obviněný ani potrestaný, je potřeba mě vnímat jako naprosto nevinného. Kdybyste někoho ve fotbalovém prostředí několik měsíců odposlouchávali, vznikly by výrazně nebezpečnější výroky. Nechci se na to ale vymlouvat. Poškodilo mě to, ale od roku 2004 uběhlo tolik času, že si morálně můžu dovolit na funkci předsedy kandidovat.

LN: Řekl vám někdo z delegátů, že vás kvůli tomuto výroku nepodpoří?
Uvnitř fotbalu to pro nikoho problém není.

LN: Případ policie odložila, protože se neprokázalo, že jste o "cinklém jaru" hovořil v odposlechu skutečně vy. Jak to tedy bylo?
Všichni novináři o tom mluví a já už si ho přisvojil. Neumím si představit, že jsem cinklé jaro opravdu řekl, i manželka se divila, že bych použil zrovna taková slova. Už se v tom ale nechci pitvat, s odstupem času to nehraje žádnou roli.

LN: Jak bude vypadat situace v českém fotbale po páteční volbě? Budou obě znepřátelené strany schopné začít spolupracovat?
Probíhá volební boj, ucházíme se o nejvyšší funkci v největším sportovním svazu. Vše probíhá korektně, jen sem tam někdo malinko přestřelí. Tím myslím odvolání komise rozhodčích proti vůli Ligového shromáždění nebo výrok Tomáše Paclíka, který slíbil prodat Viktorku Plzeň, když volby vyhraju. Já jim takový způsob boje nevyčítám, naopak si myslím, že mi udělali nejlepší marketing.

LN: Věříte, že Paclík svoji hrozbu opravdu splní, pokud uspějete?
Myslím, že ne. I kdyby chtěl, v Česku nenajde kupce, protože fotbal vám tady nevynese peníze. Pokud je Plzeň teď výdělečná, tak jen krátkodobě. Postoupil jsem šestkrát do Ligy mistrů, vím, o čem mluvím. Do fotbalu nastoupil Tomáš Paclík před krátkým časem a na co sáhl, to se mu podařilo. Teď ale Plzni nevyšel začátek ligy a po prohře se Spartou mu někdo asi řekl dezinformaci ve smyslu, že Pelta podporuje Spartu a jde proti jeho klubu. Myslím si, že je potřeba udržet si nadhled a nechovat se podle pocitů z jednoho zápasu. My si ve fotbale pana Paclíka ještě vychováme.

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.