Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Historie Liverpoolu: obří tragédie, změna kultury na fotbale, sbírání trofejí

Sport

  16:00
PRAHA - Fanoušci milují vítěze a s Liverpoolem měli možnost užít si řadu oslav. Fanoušci ale při zápasech klubu, který dnes dorazí do Prahy, v minulosti také umírali. Historie "Reds" nabízí řadu zvratů. Titul nejúspěšnějšího anglického klubu 20. století už Liverpoolu nikdo nevezme.

Fotbalová tragédie na stadionu Heysel. Liverpool - Juventus. foto: Reuters

Soupeř Sparty by si rád udržel výjimečnou pověst i v budoucnosti. Na pomoc si znovu vzal muže, který zosobňuje jeho nejslavnější éru. Když do funkce trenéra nastoupil na začátku ledna Kenny Dalglish, fanoušci propadli nadšení. Není se čemu divit.

ON-LINE ZE ZÁPASU SLEDUJTE VE ČTVRTEK NA LIDOVKY.CZ/SPORT!

V Liverpoolu si dobře pamatují, že s "Kingem Kennym" u kormidla patřili mezi nezpochybnitelné šampiony. V sedmdesátých a osmdesátých letech to bezesporu platilo. Už od posledního návratu z 2. ligy na začátku šedesátých let Liverpool nikdy neskončil hůř než osmý. Jeho vzestup je spojený s působením trenérů Billa Shanklyho, který má před stadionem Anfield Road sochu a Boba Pairsleye.

SPECIÁL LN K ZÁPASU SPARTA-LIVERPOOL

"Když se ocitnete v pokutovém území a nevíte, co si počít s míčem, pošlete ho do sítě. Další možnosti probereme později," radil Paisley s břitkým humorem svým hráčům. Jako první se dokázal s Liverpoolem výrazně prosadit i v evropských pohárech. Jeho úspěšným následovníkem se stal i Dalglish, podílel se na sedmi z osmnácti titulů, které Liverpool získal, včetně toho posledního v roce 1990 – a to jako útočník, hrající trenér i výlučně jako trenér.

"Romantiku a sentiment musíme dát stranou. Pro nás je důležité hlavně vyhrávat," nastínil Dalglish po uvedení do funkce, jaký má v hlavě léčebný plán. K přiblížení se nejslavnější éře má současný Liverpool ještě daleko. Při vzpomínkách na oslnivé období nejde vynechat i dvě tragické události.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Liverpool grafika.

Po finále Poháru mistrů evropských zemí v roce 1985 truchlil celý fotbalový svět. A ne kvůli tomu, že Juventus porazil Liverpool 1:0 kvůli nepřesně odpískané penaltě. Na Heyselově stadionu v Bruselu zemřelo 39 převážně italských a belgických fanoušků pod zřícenou zdí, přes kterou na ně zaútočili z vedlejšího sektoru liverpoolští rowdies. "My o ničem nevěděli. Kdyby nám řekli celou pravdu, nemyslím, že bychom chtěli nastoupit," zavzpomínal Dalglish.

Anglie se dostala do mezinárodní izolace, ale nevyhnula se další tragédii, která byla znovu spojená s Liverpoolem. O čtyři roky později se na stadionu Hillsborough v Sheffieldu kvůli liknavosti pořadatelů nahrnulo na tribuny příliš mnoho fanoušků před semifinále Anglického poháru. V tlačenici na oplocených ochozech, ze kterých nebylo úniku, zemřelo 96 lidí – všichni příznivci Liverpoolu.

"Fotbal v jistém smyslu v ten den zemřel. Fotbal, jaký jsme do té doby znali," poznamenal bývalý útočník Liverpoolu John Aldridge. Potom začala jednat vláda: změnila legislativu, odstranila zátarasy i místa na stání. Po těchto zásazích se anglické fotbalové prostředí proměnilo do podoby, jakou známe dnes.

FC Liverpool: slavné okamžiky i tragické momenty

- Klub vznikl po roztržce mezi druhým liverpoolským klubem Evertonem a majitelem stadionu Anfield Road. Everton se v roce 1892 přestěhoval do Goodison Parku, kde působí dodnes, na Anfield Road se zrodil FC Liverpool.

- Od svého vzniku FC Liverpool získal 58 trofejí. (18x anglická liga, 7x Anglický pohár, 7x Ligový pohár, 15x anglický Superpohár, 5x Pohár mistrů a Liga mistrů, 3x Pohár UEFA, 3x Superpohár)

- Nejslavnější éra klubu spadá do přelomu 70. a 80. let, kdy se jeho hráči v čele s Kevinem Keeganem, Johnem Toshackem, Kennym Dalglishem nebo Ianem Rushem výrazně zapsali i na mezinárodní scénu čtyřmi triumfy v Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ).

- Historie klubu je spojena s dvěma tragickými událostmi. Ty vedly k boji proti násilí a trvalým úpravám na stadionech. (Odstranění plotů, místa jen na sezení.)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!