Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Hlavičkování může poškodit mozek, fotbalisté díky tomu mají větší sklony k demenci, tvrdí skotští vědci

Vojtěch Kubista v hlavičkovém souboji s Nicolaem Stanciuem. foto: ČTK, Ota Bartovský,  MAFRA

Glasgow - Podle nového výzkumu skotských vědců mají bývalí profesionální fotbalisté třikrát větší šanci umřít na následky demence než lidé stejného věku. „Naše data ukazují, že mají fotbalisté větší sklony k demenci ve stáří, ale naopak nižší úmrtnost v důsledku jiných závažných onemocnění,“ tvrdí neuropatolog Willie Stewart.
  11:02

Odborníci z Glasgowské univerzity zkoumali obavy z toho, že hlavičkování může působit poranění mozku.

Studie začala na základě úmrtí bývalého útočnika West Bromu Jeffa Astla, jenž měl zemřít v roce 2002 na následky traumatických poranění mozku, o čemž se začalo mluvit před třemi lety.

Výzkum porovnával úmrtí přibližně 8 tisíců bývalých fotbalistů s 23 000 běžné populace, vzorky byly odebrány od mužů, kteří ve Skotsku hrálu v letech 1900 až 1976 profesionální fotbal.

Z výzkumu vedeného neuropatalogoem Williem Stewartem vyplynulo, že bývalí profesionální fotbalisté mají pětkrát větší riziko onemocněním Alzheimerovy choroby, čtyřikrát vyšší na onemocnění motorických neuronů a dvojnásobně větší šanci na onemocnění Parkinsonovou chorobou.

Naopak výrazně nizší šanci mají na onemocnění jakými jsou srdeční choroby a rakovinové onemocnění (hlavně rakoviny plic).

„Toto je největší studie, která se zabývá potenciálními onemocněními profesionálních fotbalistů. Naše data ukazují, že mají fotbalisté větší sklony k demenci ve stáří, ale naopak nižší úmrtnost v důsledku jiných závažných onemocnění,“ tvrdí neuropatolog Willie Stewart.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat