25. prosince 2017 18:45 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hlavní viník dopingové kauzy v Rusku se dočasně vzdal postu šéfa ruského fotbalu

Vitalij Mutko se musel podrobit naléhání FIFA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vitalij Mutko se musel podrobit naléhání FIFA. | foto: ČTK/AP

moskva Vicepremiér Vitalij Mutko dočasně opustil post předsedy ruského fotbalového svazu. Po dopingovém skandálu v ruském sportu na jeho odstoupení naléhala mezinárodní federace FIFA.

Na zasedání výkonného výboru Mutko oznámil, že na půl roku převezme jeho povinnosti generální ředitel svazu Alexandr Alajev, funkci šéfa organizačního výboru mistrovství světa 2018 si nicméně ponechal.

„Vitalij Mutko nikam neodchází, jen dočasně pozastavil své pravomoci předsedy svazu. Bude teď mít spoustu práce s obranou zájmů ruských sportovců i svých vlastních. Může to trvat měsíc, dva, možná na konci (únorové) olympiády v Koreji to už bude všechno vyřešené,“ řekl novinářům čestný prezident svazu Vjačeslav Koloskov.

Devětapadesátiletý Mutko dostal na začátku prosince od Mezinárodního olympijského výboru doživotní zákaz činnosti v olympijském hnutí. 

Podle vyšetřovatelů sehrál jakožto tehdejší ministr sportu ústřední roli v dopingové aféře v Rusku a případech manipulací se vzorky při zimních olympijských hrách v Soči. 

Ruští reprezentanti kvůli tomu nesmějí na OH 2018 v Pchjongčchangu startovat pod svou vlajkou, ale jen jako neutrální sportovci.

Vladimir Putin a Vitalij Mutko.
Zleva: Mutko, Putin a Isinbajevová.

Mutko po zasedání výboru prohlásil, že v úterý podá proti verdiktu MOV odvolání ke sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS. 

„Protože nemohu souhlasit s tím, co oni tvrdí o Soči 2014. Jak bych asi mohl zaměňovat dopingové vzorky? Ta obvinění nemají žádný reálný základ,“ řekl.

„Na dobu projednávání mého případu, předpokládám do šesti měsíců, jsem výkonný výbor svazu požádal, aby pozastavil výkon mé prezidentské funkce,“ konstatoval Mutko. 

„A bude také třeba chránit před napadáním naše sportovce. Ale za půl roku se vrátím, možná i dřív,“ dodal.

V čele ruského fotbalového svazu stál Mutko od roku 2015, organizaci předtím řídil i v letech 2005 až 2009. Podle některých médií naznačil, že opustí rovněž pozici šéfa organizačního výboru MS, které v Rusku začne 14. června.

ČTK
J. Moravec 996 kecaj... Hlavni vinik kandiduje na prezidenta. 21:21 25.12.2017
V. Grycz Putin by ho měl vyrazit. Je to zmetek. 19:44 25.12.2017
Y. Yoan Fetsyshkanyn Putin je zmetek ? 19:54 25.12.2017