Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Penalta v nastavení, podezření na sázky. Sudí skončil a fotbal podává trestní oznámení

Fotbalové míče foto: ČTK

Fotbalová asociace zase řešila zápas z třetí ligy, který vzbudil rozruch kvůli spornému pokutovému kopu v dlouhém nastavení prvního poločasu. Komise rozhodčích druhý den sudího Vlastimila Ogrodníka i delegáta Milana Knechta okamžitě vyřadila z listiny. Je zde podezření na nekalé sázky. Asociace podává trestní oznámení, to zvažuje i poškozený hodonínský klub.
  19:27

Důvodem vyřazení Ogrodníka a Knechta je jejich výkon ve středečním zápase Moravskoslezské ligy mezi Hodonínem a rezervou ostravského Baníku (0:3).

„Ačkoliv asociace ještě nemá k dispozici podrobnou zprávu společnosti Sportradar, zápas monitoruje v rámci svého Integrity programu v souvislosti s informacemi o podezřelých sázkách,“ oznámila fotbalová asociace.

Společností Sportradar je globálním dodavatelem řešení pro integritu ve sportu, se kterou spolupracují například i FIFA, UEFA či další fotbalové asociace. Monitoruje sázky na sportovní utkání.

Ve středečním vloženém kole se v Hodoníně hrála šestá minuta nastavení, když sudí Vlastimil Ogrodník za bezbrankového stavu odpískal pokutový kop. Hostující Drozd ho proměnil, po přestávce Baník přidal další dvě branky.

Na počet gólů za poločas i ve třetí české lize lze například sázet u asijských sázkových kancelářích. Čím víc se blíží přestávka, tím vyšší kurz, že padne gól. A když vyprší pětačtyřicátá minuty, kurz letí výrazně vzhůru.

„Šest minut to jistě být nemělo a vy pak v sedmé minutě z hodně, ale opravdu hodně přísné penalty dostanete gól,“ líčil druhý den hodonínský trenér Pavol Švantner, někdejší ligový gólman.

Cítil nespravedlnost a byl naštvaný. „Ten inkriminovaný okamžik samozřejmě probírají úplně všichni, a není se čemu divit, když se objeví informace, že jsou ve všem ještě zamotané sázky. Já netušil, že se do určité minuty dá sázet na průběžný výsledek. To mi přijde neuvěřitelné.“

„Fotbalová asociace podobné praktiky důrazně odsuzuje a připravuje v této souvislosti podání trestního oznámení, aby byl případ důkladně prošetřen. Integrity officer FAČR zároveň úzce spolupracuje s policií. Případem se rovněž bude zabývat výkonný výbor na svém nejbližším zasedání,“ oznámila asociace.

Na události ze středečního zápasu rychle zareagovala Komise rozhodčích Řídící komise soutěží na Moravě. „Kvůli vysokému počtu chyb v soutěžích MSFL a moravských divizí uspořádá komise mimořádné semináře pro rozhodčí a delegáty, a to ještě do konce září,“ uvedla asociace.

Před třemi týdny fotbal podobnou kauzu řešila i Řídící komise pro soutěže v Čechách. Pochybná penalta, znovu v nižší soutěži, znovu v dlouhém nastavení. Znovu se silným podezřením, že se mohlo jednat o sázení na výsledky.

Stalo se před pár týdny na pražské Admiře. Sudí Michal Paták odpískal pokutový kop za neexistující faul. Komise rozhodčích ho s okamžitou platností vyřadila z listiny. Paták, který léta řídil zápasy i nejvyšší soutěže, se vzdal členství ve fotbalové asociaci, protože mu hrozil od disciplinárky přísný trest. Vzhledem k tomu, že se už takzvaně nepatří do fotbalu, disciplinárka na něj nedosáhne.

Tentokrát provinění rozhodčího není tak zřetelné, ale okolnosti jsou přinejmenším podivné.

Autoři: