Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
13. ledna 2013 11:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Horník a jeho parta: korupční hříšníci zpět ve fotbale

Ivan Horník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Horník | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Jedna z hlavních postav největší korupční aféry v českém fotbale Ivan Horník se vrací na scénu. U druholigového celku ze Střížkova – Bohemians Praha, se ujal role sportovního manažera.

Uhodnete autora následující věty vyřečené v souvislosti s fotbalovou korupcí?

"Já jsem prostě v mínusu jak hovado!" Tipujete-li Ivana Horníka, je to logická, avšak nesprávná úvaha. Tím, kdo se takto svérázně omlouval rozhodčímu Zejdovi, že k němu včas nedorazily špinavé peníze, byl... František Mysliveček, současný sportovní ředitel fotbalové Plzně.

Muž, který v době aféry s fotbalovými úplatky pracoval pro Liberec a za korupční jednání mu byl disciplinární komisí udělen dvouletý zákaz činnosti plus stotisícová pokuta, pracuje nyní pro nejrespektovanější klub v Česku. "Mohu vyloučit, že by se pan Mysliveček něčeho nekalého dopouštěl. V Plzni má na starost čistě sportovní stránku, je to odborník, jakých je v téhle zemi málo," prohlašuje plzeňský majitel Tomáš Paclík.

Odborníkem, kterých je v téhle zemi málo, je bezpochyby i Horník. Také on se nyní vrací do profesionálního fotbalu coby generální manažer střížkovských Bohemians ve druhé lize a jak vidno – mimo jiné – z Myslivečkova příkladu, rozhodně není prvním hříšníkem zpět v akci.

Pravda, Horníkův comeback je právem diskutovanou událostí, protože jde o symbol fotbalové korupce. Pokud se ale oprostíme od emocí, těžko mu návrat upírat, když ostatní jsou již ve hře.

INFOGRAFIKA

Grafika: Ivan Horník

Vždyť i Alexander Károlyi, tehdejší šéf disciplinárky, jež tresty rozdělovala, tvrdil: "I odsouzení, kteří si odpykají tresty za nejzávažnější trestné činy, mají právo se vrátit do normálního života a nesmějí být za své provinění nijak diskriminováni. Podobně je tomu i ve fotbale."

Károlyi před necelými devíti roky rozhodoval podle stávajících paragrafů, ty jsou dnes v souvislosti s korupčním jednáním přísnější. Ani nyní však nejsou distance doživotní, po čemž se v tehdejší vzrušené atmosféře volalo. "Tyto hysterické výkřiky mě udivují," komentoval to Károlyi. "Fotbal není inkvizice a nejsem přesvědčen, že doživotními tresty eliminujeme ve fotbale korupci."

Že má Károlyi pravdu a korupce je ve fotbale věčná, dokazuje současný případ, který vyšetřuje jeho nástupce Jiří Golda, tedy případ takzvané Křetínského tašky.

Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta navíc upozorňuje, že u nikoho z navrátivších nedošlo k "recidivě". Sarkasticky lze říct, že k "recidivě" nedošlo nejspíš ani u samotného Pelty. I on byl v Horníkově aféře popotahován, byť ne odsouzen, a to za známý výrok o cinklém jaru, kterého se dopustil ještě jako manažer Sparty.

"Byla to chyba, ale už jsem si ji odpracoval," říká Pelta dnes. Sice to vyznívá, jako by byl někde na galejích, nicméně faktem je, že jeho činnost v roli šéfa tuzemského fotbalu je u odborníků poměrně vysoce ceněna.

Nepotrestán, a přesto namočen do skandálu byl například i rozhodčí Milan Šedivý, dnes marketingový ředitel v prvoligovém Hradci Králové. Stejně na tom byl rozhodčí Miroslav Liba, to mu ale nebránilo, aby se točil kolem fotbalové reprezentace a teď je mezinárodním delegátem přes sudí.

Když se autor tohoto textu Liby ptal, zda má čisté svědomí, uslyšel odpověď: "Vy jste veselá kopa, pane redaktore."

Copak o to, vtipy jsou fajn. Jde o to, zda je působení Liby a spol. ve fotbale k smíchu, či k pláči.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč