Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Horvátha věk nelimituje. Dál vyšlapává středový kruh

Sport

  10:45
PRAHA - Dostal se do věku, ve kterém se umí udržet ve velkém fotbalu spíše jen brankáři. V sedmatřiceti letech ale Pavel Horváth dál zůstává pro Plzeň nepostradatelný v jiné roli. Hlavně jako tvůrce hry. A po vstupu do nové sezony také jako autor důležitých gólů.

Plzeň - AC Milán (Horváth a Limberský) foto: Reuters

Kapitán Viktorie to znovu potvrdil při vítězství 3:1 v prvním utkání druhého předkola Evropské ligy na hřišti Metalurgu Rustavi. Dva góly sám vstřelil, na třetí nahrál. „Ze hry jsem snad dva góly nedal nikdy. Tohle bylo poprvé,“ připomněl po utkání, co výjimečného se mu povedlo.

Když před čtyřmi lety přicházel Horváth na západ Čech ze Sparty, jen málokdo čekal, jakými báječnými momenty ještě vyšperkuje svoji kariéru. Postup do Ligy mistrů, vítězství v lize i domácím poháru. Tolik toho nedokázal v žádném z předchozích působišť.

Čtěte také

„Všechno souvisí s chutí do fotbalu. Kdyby ji neměl, už by Pavel dávno skončil. Jenže má vedle sebe kvalitní hráče a dobrého trenéra, všechno perfektně funguje. Proto o chuť do fotbalu ani nemůže přijít,“ domnívá se Horváthův manažer Ondrej Chovanec.

Právě plzeňské prostředí má podle Chovance zásadní podíl na Horváthově úspěšnosti. „Do Viktorky přišel jako hráč, který toho měl hodně za sebou, a klub na regionální úrovni k němu přistupoval úplně jinak. Ten přístup navíc vydržel až do dneška. Jinde by to asi vypadalo jinak.“

Horváth si dál udržuje svůj specifický herní styl. „Zatímco na jiných stadionech opravují jen vyšlapaná vápna, u nás musí kvůli mně měnit i vyšlapaný středový kruh,“ připomněl nedávno se svojí obvyklou dávkou humoru, na jaké části hřiště se nejčastěji pohybuje.

Pokud zůstane hubený, bude pokračovat

Plzeňský kapitán ani nemusí udivovat sprinty. Stačí, když předvede svůj excelentní cit pro zacházení s míčem. „Podobného hráče v Česku nevidíte. Než dostane balon, už dopředu ví, co s ním udělá,“ vyzdvihuje Chovanec.

Horváthova mise ještě nemusí být zdaleka u konce, ačkoliv smlouvu má do června 2013. „Pokud bude zájem ze strany Plzně a já budu zdravý a hubený, tak budu chtít pokračovat,“ vyhlásil fotbalista.

Ani v opačné variantě Plzeň neopustí. „Od klubu už má nabídku pokračovat ve sportovním managementu,“ prozradil jeho manažer Chovanec.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!