17. listopadu 2011 11:46, aktualizováno  16:08 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hotovo. Pelta je novým šéfem českého fotbalu

Mimořádná valná hromada, hlasování o předsedu FA. (Pelta) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimořádná valná hromada, hlasování o předsedu FA. (Pelta) | foto: ČTK

NYMBURK Novým předsedou Fotbalové asociace České republiky se stal Miroslav Pelta. Ve 3. kole o tom rozhodli delegáti mimořádné valné hromady, která se sešla v Nymburce, aby našla nástupce Ivana Haška, jenž odstoupil v červnu. Ředitel jabloneckého klubu Pelta dnes získal větší důvěru než jeho protivníci Jindřich Rajchl a Tomáš Paclík.

V 1. kole vypadl Rajchl, který sice vyhrál v české komoře, ale v součtu s moravskou komorou získal méně hlasů než Paclík. Nerozhodlo ani 2. kolo, a tak se ke slovu dostalo 3. kolo, ve kterém rozhodovala jen moravská komora, za kterou Pelta i Paclík kandidovali. Pelta dostal 55 hlasů, zatímco šéf Plzně jen 15.

ČTĚTE TAKÉ

"Děkuji za důvěru a podporu. Je to důležitý den. I pan ministr Dobeš naznačil, jakou cestou se máme vydat," řekl Pelta v prvním projevu jako nový předseda s odkazem k ministru školství Josefu Dobešovi. "Budu pracovat ve prospěch fotbalu, abyste za 19 měsíců mohli říci, že jsem splnil, co jsem slíbil," dodal Pelta.

Jelikož Pelta byl zvolen jako kandidát Moravy, musely nastat změny ve výkonném výboru. Z druhého na prvního místopředsedu se posune Rajchl, který reprezentuje Čechy. Z výkonného výboru pak musel odstoupit jeden z moravských členů a svého mandátu se vzdal Petr Kašný. Na jeho místo musí být zvolen nový člen za Čechy. Kandidáty byli Roman Berbr a Miroslav Liba, který však svou kandidaturu stáhl.

"Myslím, že dnes nikdo neprohrál. Jindra Rajchl mezi místopředsedy povýšil, Tomáš Paclík zůstal ve výkonném výboru. Mezi námi nejsou nepřekonatelné překážky, abychom nemohli společně pracovat," řekl Pelta.

Paclík bral porážku sportovně. Cenil si hlavně toho, že došlo k úpravě stanov s platností od 1. ledna 2012 tak, aby v budoucnu nehrála při volbě roli příslušnost k jedné z komor. "Je dobře, že byl předseda zvolen podle stanov, a ještě lepší je, že se udělala úprava pro příští valné hromady a volba bude v budoucnu spravedlivější," prohlásil Paclík. "Zklamaný nejsem. Pro mě je to lepší, alespoň budu mít méně práce než jako předseda," dodal.

Pelta prohlašoval, že se v případě zvolení chce zaměřit především na shánění peněz a na reprezentaci. Rovněž chce přepracovat stanovy tak, aby byly precizní. "A také bych se snažil ukončit všechny aféry počínaje kauzou Bohemians či dozvuky loňského korupčního skandálu. Hned nato bych se vrhnul na jednání se soukromým i státním sektorem, abychom zajistili dostatek peněz pro celý fotbal," řekl Pelta před dvěma měsíci.

Kdo je Miroslav Pelta

Datum a místo narození: 27. listopadu 1964, Varnsdorf
Funkcionářská kariéra: předseda FK Jablonec (1991-99 a od 2007), generální ředitel Sparty Praha (1999-2005), obchodní ředitel marketingové společnosti svazu STES (2005-07), někdejší dlouholetý člen výkonného výboru ČMFS
Vzdělání: střední průmyslová škola stavební v Liberci
Ostatní: šéf a majitel Baumitu Jablonec má za sebou bohatou funkcionářskou kariéru, vedle fotbalu je též dlouholetým členem městského zastupitelstva za ODS; úspěšný a schopný podnikatel je považován za kontroverzní postavu, jeho jméno se objevilo v souvislosti s rozsáhlou korupční aférou v lize z roku 2004, avšak žádná podezření se nepotvrdila; otec tří dětí; jako své koníčky uvádí sbírání hub.

Anketa

Je Miroslav Pelta vhodným předsedou Fotbalové asociace České republiky?

Ano 655
Ne 3557
To ukáže až čas 1033
Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ŠTÍHLÉ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč