29. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Koubek křičel i chválil: Zdálo se mi, že mě hráči občas v tom kraválu neslyší

Trenér Plzně Miroslav Koubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Plzně Miroslav Koubek. | foto: ČTK

TEL AVIV (Od našeho zpravodaje) Bílou košili během zápasu úplně propotil, jak od postranní čáry dirigoval plzeňské fotbalisty. Po výhře 2:1 nad Maccabi Tel Aviv v úvodním zápase 3. předkola Ligy mistrů už si mohl trenér Miroslav Koubek oddechnout: „Musím hráče pochválit.“

I když jste v závěru inkasovali gól, tak převládá spokojenost, ne?
Jednoznačně. Musím hráče pochválit, protože velmi dobře naplnili naši strategii. Za to jim patří kompliment. A že jsme tu chybičku udělali? To patří k fotbalu. Zvlášť proti týmu, který je v domácím prostředí velmi silný.

Čeká vás v odvetě ještě hodně práce?
Nepochybně. Před zápasem jsem říkal, že šance vidím padesát na padesát. Teď to jenom posunu na šedesát ku čtyřiceti, vyjádřím jen mírný optimismus. Maccabi je hodně silný soupeř, ale v odvetě to zase bude jiný zápas. Jako se domácí opřeli o vynikající publikum, tak v odvetě věříme v sílu našeho domácího prostředí my.

Naplnil průběh zápasu vaše očekávání?
Ano, naplnil. Rozhodující byl náš výkon. Potvrdilo se, že domácí jsou v ofenzivě hbití, kreativní, dynamičtí a nebezpeční. Museli jsme zvládnout jejich útočnou sílu, to znamená je dobře pokrýt. Naše taktika byla nedovolit soupeři ty kolmé přihrávky. Na to jsme se hodně připravovali. Ať už na přihrávky po zemi nebo nákopy za obranu. Bylo zapotřebí být aktivní v bloku a hrát na brejky. Proto se dostali do sestavy hráči, kteří mají ty schopnosti. Hlavně v prvním poločase se to podařilo dobře zrealizovat, když právě AidinMahmutovič a Milan Petržela vstřelili góly. Takže to fungovalo.

A druhý poločas, který se vám povedl trochu méně?
Souvisí to i s počasím. Malinko tam byl cítit úbytek sil a dostali jsme se pod tlak. Nicméně jsme dobře vzdorovali. Ta inkasovaná branka byla řešitelná a trošku mě mrzí. Druhý faktor byl, že jsme mohli nějaké situace vyřešit líp, protože oni hráli na velké riziko. Byla možnost se dostat ke třetímu gólu.

Ondřej Vaněk, Milan Petržela a Aidin Mahmutovič hráli v této sezoně poprvé od začátku a předvedli slušné výkony. Potěšilo vás, že ty změny v sestavě se vyplatily?
Byl jsem přesvědčený o tom, že to bude fungovat.

Petržela je jednou na lavičce, podruhé v základu... Jak těžké je posadit hráče širšího kádru reprezentace?
Není to těžké. Máme dvacet rovnocenných hráčů. Rozhodujeme se podle situace a podle očekávání na průběh utkání.

Ondřej Vaněk šel na hřiště kvůli defenzivním úkolům?
Ano, dvojice středních záložníků měla za úkol pohlídat prostor před stopery a zálohou, protože Maccabi právě tento hodně využívá.

Záložník Plzně Patrik Hrošovský při utkání v Tel Avivu.
Záložník Viktorie Milan Petržela se raduje z gólu.

Bude Maccabi stejně jedovaté v těch nábězích a průnicích i v odvetě
Nepochybně, to jim nikdo nesebere. To je jejich způsob hry.

Ale doma jsou silnější, ne?
Ano, výhra tady je cenná. Za posledních 57 zápasů tady vyhrál jediný tým. Takže teď je jejich bilance 58 zápasů a dvě výhry soupeře.

Vypadalo to, že jste se hodně zpotil.
A stejně se mi někdy zdálo, že mě hráči v tom kraválu neslyší. Ale jsou to věci, které znají z přípravy, takže tu gestikulaci chápali.