29. listopadu 2011 15:03, aktualizováno  17:56 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hráčská asociace: Pilař je rukojmí, agent mu škodí

Václav Pilař (vlevo) v souboji s Miloradem Pekovičem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Pilař (vlevo) v souboji s Miloradem Pekovičem | foto: Reuters

PRAHA Vedení České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) tvrdí, že nedávno uzavřená smlouva Václava Pilaře s bundesligovým Wolfsburgem je neplatná. Hráčův agent Jiří Stejskal podle ČAFH jednal v rozporu s řády. Pochybil prý tím, že svého klienta Pilaře nechal podepsat kontrakt v jiném klubu, přestože v Hradci Králové má platnou smlouvu do června 2013.

Stejskal s takovým výkladem zásadně nesouhlasí. ČAFH se odvolává na přestupní řád, podle kterého hráč může uzavřít smlouvu v jiném působišti pouze tehdy, když mu zbývá půl roku do vypršení předchozího kontraktu. Podle ČAFH to prý ale nebyl případ Pilaře, který celou aktuální sezonu tráví na hostování v Plzni.

Asociace agentů

Šéf Pavel Paska:
Ke kauze Václava PIlaře dosud nemám žádný postoj. Neviděl jsem totiž žádné smlouvy. A jestli může hráč podepsat druhý kontrakt, když má mandát kmenového klubu? To řešit nebudu. To je problém příslušných zainteresovaných stran. Agent Jiří Stejskal je členem naší organizace. Plní všechny práva a povinnosti jako ostatní členové.

Lidovky.cz

"Hráč totiž smlouvu jinde uzavřít může i více než půl roku od vypršení smlouvy, pokud má mandát klubu, kterému patří. A my jsme mandát od Hradce v pátek dostali, je to potvrzeno i písemně, což doložím i na legislativním úseku fotbalové asociace. Takže náš postup byl naprosto legální," bránil se Stejskal.

Pilař podle svého manažera podepsal s německým klubem smlouvu s platností od 1. ledna 2012, ale představitelé ČAFH tvrdí, že na to neměl právo. "Neviděli jsme sice kontrakt, který Pilař uzavřel s Wolfsburgem, ale podle informací, které máme, nemůže platit. Pokud má hráč někde platnou smlouvu, a ta Pilařova skončí v Hradci až v červnu roku 2013, tak nemůže podle přestupního řádu pro profesionální fotbal podepisovat smlouvu v dalším klubu," řekla členka výkonného výboru ČAFH Markéta Haindlová, která zároveň předsedá také odvolací a revizní komisi v rámci FAČR.

Asociace si nejdřív měla zjistit fakta, oponuje Stejskal

Podle Haindlové agent Stejskal pochybil a vystavil se prý také hrozbě disciplinárního řízení. "Takový způsob jednání považujeme za alarmující. Agent Stejskal hráče používá jako rukojmí, a tím jedná v přímém rozporu s jeho zájmy především tím, že se nadměrnou medializací snaží situaci vyhrotit, a zároveň tak ovlivnit ve svůj prospěch," uvedla v prohlášení Haindlová.

"Nezdá se, že by nyní pan Stejskal jednal v zájmu hráče Pilaře, spíš to je v rozporu. Budeme žádat o reakci také předsedu asociace agentů Pavla Pasku," pokračovala Haindlová. Podle Stejskala jde o ryze účelovou argumentaci a manipulaci s fakty. "V asociaci by si nejprve měli zjistit, jaká jsou fakta. A až pak teprve věci komentovat, než se pouštět do takových soudů. My jsme rozhodně ničím nepochybili," reagoval Stejskal.

Kauza "Pilař" hýbe českým fotbalem od konce víkendu. Vyhrotila se ve chvíli, kdy Plzeň vyřadila reprezentačního záložníka z nominace na ligové utkání v Příbrami, protože Pilař podle vedení klubu po předchozích událostech, kdy se podle Stejskala v pátek upsal Wolfsburgu, údajně mentálně na zápas nebyl připravený. Plzni se nelíbí, že nebyla přizvána k jednáním o Pilařově přestupu do Wolfsburgu, který má údajně Hradci zaplatit sumu pohybující se mezi 30 a 40 miliony korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!