19. listopadu 2011 22:57 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hřebík opouštěl Spartu dvakrát předčasně

Jaroslav Hřebík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Hřebík | foto: ČTK

PRAHA Dvakrát do jedné řeky nevstoupíš. To ale neplatí pro fotbalového trenéra Jaroslava Hřebíka. Dvakrát Spartu opouštěl jako štvanec, ovšem nyní se zase rojí spekulace, že by se na Letnou mohl vrátit, o čemž informoval deník Sport.

Jaroslav Hřebík vedl poprvé Spartu od začátku sezony 2001/02, kdy ho angažoval tehdejší šéf Vlastimil Košťál. Letenští zanechali dojem především v Lize mistrů. V konkurenci Bayernu Mnichov, Feynoordu a Spartaku Moskva dokázali postoupit osmifinále.

V další fázi Sparta odehrála jedno z nejlepších utkání novodobé historie, když hrála vyrovnanou partii s Realem Madrid, i když nakonec podlehla 3:2. Tehdy předváděla takticky vyspělý ale také atraktivní fotbal, který byl vzorem zrovna tak, jako v současnosti herní projev Plzně.  

VÍCE ZDE:

Jenže na jaře už to tolik neklapalo. Z osmifinále Letenští postoupit nedokázali a navíc je v prvních osmi ligových kolech na vedoucí příčce předskočil Liberec. Fanoušci dokonce napadli autobus s hráči po porážce v Jablonci a vedení došla trpělivost. "Podzim vnímám jako kus obrovského štěstí. Hřebík ho odehrál v jedenácti hráčích, měl štěstí, že se mu nikdo nezranil. Je to stejné jako jackpot ve sportce," říkal tehdy Košťál.

Mužstvo pak převzal asistent Vítězslav Lavička, ale vedení v lize uhájil Liberec.

Hřebík podruhé: fanoušci ho nenáviděli od první chvíle

Podzim 2004. František Straka vedl s týmem soutěž o devět bodů. Nepostoupil však přes základní skupinu Ligy mistrů (Manchester United, Lyon a Fenerbachce), což se zdálo být klíčové.

Proto se "boss" Daniel Křetínský rozhodl jednat a místo Straky angažoval Hřebíka. "Změna je v zájmu dalšího rozvoje kvality naší hry i plnění stanovených sportovních cílů," prohlásil tehdy.

Proti tomu ale byli sparťanští příznivci. Už při podpisu smlouvy se sešli na Letné a protestovali.

Hřebík náskok na čele ještě zvýšil a titul si zajistil pět kol před koncem. V dalších čtyřech zápasech pak ale Sparta prohrála.

Při oslavách si ale Hřebík nepřišel pro medaili a stadionem znělo: "Hřebík ven!" "Titul není můj," posléze vysvětloval kouč.

Vstup do další sezony Spartě vůbec nevyšel. Nedařilo se v Lize mistrů a v domácí soutěži Letenští po osmi kolech ztráceli na vedoucí Liberec devět bodů.

Šéf Sparty Daniel Křetínský

Šéf Sparty Daniel Křetínský chce Hřebíka na místo technického ředitele.

Hřebík měl konflikty s hráči i fanoušky. Ti se ho dokonce pokusili napadnout doma v Benešově. Pak také poškodili fasádu jeho domu. Neshody s Poborským dokonce vygradovaly až k vyhazovu tehdejšího kapitána. Brzy nato ale Letnou opustil i samotný Hřebík.

Hřebík by po skončení letošního podzimu měl podle deníku Sport nastoupit do funkce technického ředitele, který by dohlížel na metodické sjednocení způsobu přípravy od nejmladších až po dospělý tým. "Áčko" by na plný úvazek měl trénovat někdo jiný. Spekuluje se o Vítězslavu Lavičkovi, Zdeňku Psotkovi i Václavu Kotalovi.