Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I kdyby bylo na derby připraveno video, nevyřešilo by to problém sudích, říká šéf ligy

Sport

  6:00
PRAHA - Předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda se nechal už před sezonou slyšet, že v tomto ročníku HET ligy bude sudím od jarní části v každém kole pomáhat videorozhodčí a že premiéru chystá vedení ligy už v jednom zápase v podzimní části. V nedělním derby pražských S se pak ukázalo, jak velkou spásou pro rozhodčí pomoc videa bude. Svoboda ale podotýká, že videorozhodčí všechny problémy za chybující sudí nevyřeší.

Milan Škoda se zlobí, že sudí Jan Jílek neuznal Slavii regulérní gól. foto: MAFRA - Michal Růžička/Dan Materna

Kde bylo video? Kde byli brankoví rozhodčí? A proč sudí derby absolutně nezvládli?

Pane Svobodo, duel Slavie se Spartou ukázal, jak moc českému fotbalu pomoc videorozhodčího chybí. Jak daleko je jeho vývoj?
Přípravy probíhají podle plánu. Video testujeme v zápasech juniorské ligy. Platí také, že už na podzim zápas vyzkoušíme v ligovém zápase. Řídíme se jasnými a předem danými pravidly, které asociace plní dle daných norem mezinárodní pravidlové komise (IFAB).  Ve chvíli, kdy bude tato fáze úspěšně splněna a IFAB udělí povolení LFA, může být aplikován videorozhodčí i v lize.

Předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Využijete ho po událostech v derby v exponovaných duelech Sparta - Plzeň či Plzeň - Slavia, které jsou na podzim ještě na programu?
To vám nezaručím. Řeknu vám ale jednu věc. Rozhodčí musí především zminimalizovat své chyby. Pokud pan Jílek (rozhodčí duelu Slavia - Sparta) nevyloučí po evidentních faulech slávistu Bořila, tak to videorozhodčí za něj neudělá. Navíc si myslím, že regulérní gól Slavie by měli rozhodčí postřehnout i bez videa. To nevyřeší všechny problémy, které se týkají řízení zápasů. 

Po derby se také hodně mluvilo o tom, proč v zápase chyběli brankoví sudí či nebyla využita branková technologie, která by sudímu signalizovala, že míč přešel brankovou čáru celým objemem?
Co se týče brankové technologie, o tom jsme neuvažovali. Pro nás jde o finančně velice náročnou záležitost, kterou nejsme schopni zaplatit. Navíc věříme, že projekt videorozhodčí tyto situace dokáže správně posoudit.

Jan Jílek odtrhává Milana Škodu od jednoho ze sparťanských hráčů.
Rozhodčí Jan Jílek umlčuje Costu.

Přitom v Edenu kvůli účasti Slavie v Evropské lize jsou nastaveny přístroje, které jsou schopny určit, zda gól padl, či ne...
Ano. UEFA ale rozmístila na stadiony těchto celků brankové kamery, které však nelze bez potřebného hardwaru a softwaru, jenž poskytuje UEFA dodavatel technologie jen pro utkání evropských pohárů, využít.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat