Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Na fotbale v Indonésii bylo ušlapáno i 32 dětí, tragédii vyšetří speciální komise

Takhle to celé začalo. Znechucení fanoušci poraženého Aremy vtrhli na hřiště, vstříc jim vyběhli naproti domácí podporovatelé Persebaya Surabay. foto: Reuters

Tragédii, při které bylo po zápase indonéské fotbalové ligy ušlapáno 125 lidí, vyšetří nezávislá komise expertů. Výsledky by podle agentury AFP měla vládě předložit do tří týdnů. Kvůli události už byl mimo službu postaven policejní náčelník a dalších devět vysoce postavených policistů.
  14:50aktualizováno  18:56

Neštěstí se stalo v sobotu v Malangu, kde po skončení zápasu Arema - Persebaya Surabaya vběhli na trávník po porážce 2:3 fanoušci domácího týmu. Policie zakročila slzným plynem a v následném chaosu a tlačenici zemřelo 125 lidí včetně 32 dětí ve věku od tří do 17 let. Další tři stovky osob byly zraněny.

Rodinám obětí vyplatí vláda odškodné ve výši 50 milionů rupií (82 000 korun). Peníze by podle agentury Reuters měly rodiny obdržet během dvou dnů.

Indonésie kvůli vyšetřování jedné z největších tragédií na stadionech v historii sportu sestavila speciální komisi složenou z představitelů vlády, fotbalového svazu i médií a také bezpečnostních a dalších odborníků.

„Vyšetřování začne v nejbližších dnech a uzavřeno bude do dvou až tří týdnů,“ uvedl ministr bezpečnosti Mohammad Mahfud, který také vyzval policii, aby nekompromisně zakročila proti těm, co tragédii způsobili.

S postupem nesouhlasí řada lidskoprávních organizací, které požadují, aby vyšetřování bylo nezávislé na vládě. Policie by se navíc podle nich měla zodpovídat za použití slzného plynu.

„Vyzýváme úřady, aby použití slzného plynu na stadionu bylo rychle, důkladně a nezávisle vyšetřeno a aby zodpovědní lidé stanuli před veřejným soudem,“ uvedla Amnesty International v prohlášení.

Zásah policie zkritizoval také trenér Aremy Javier Roca. „Někteří fanoušci zemřeli hráčům v náručí. Myslím, že policie zašla příliš daleko,“ řekl chilský kouč v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Cadena Ser.

Mluvčí státní policie uvedl, že byl mimo službu postaven šéf policie v Malangu Ferli Hidajat a dalších devět členů elitní mobilní brigády. Všechny čeká disciplinární řízení. Dalších 18 policejních důstojníků, kteří jsou zodpovědní za použití slzného plynu, je vyšetřováno.

Ve stínu tragédie byla do odvolání pozastavena indonéská soutěž, ve které v celku Persije Jakarta nastupují i čeští reprezentanti Michael Krmenčík s Ondřejem Kúdelou. Podle policie je potřeba nastavit nová bezpečnostní opatření.

Na tiskové konferenci v pondělí rovněž vystoupil předseda Aremy Gilang Widya Pramana a prohlásil, že je připraven nést za neštěstí plnou zodpovědnost. „Životy jsou důležitější než fotbal,“ uvedl.

Autoři: ,