Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Infantino měl pomáhat bohatým klubům k prominutí trestů, tvrdí Football Leaks

Sport

  12:04
Curych - Šéf světového fotbalu Gianni Infantino údajně ještě v době svého působení v evropské unii UEFA pomohl bohatým klubům Manchesteru City a Paris Saint-Germain vyhnout se přísným trestům za porušení finanční fair play. Zároveň se už jako šéf FIFA podílel na přepsání etického kodexu federace, čímž omezil práci nezávislé etické komise.

Gianni Infantino, prezident FIFA. foto: ČTK/AP

Informace pocházející z platformy „Football Leaks“, jež získala množství dokumentů a e-mailů, zveřejnil mimo jiné německý deník Der Spiegel. Infantino dnes obvinění z porušování pravidel odmítl a označil je za kampaň těch, kterým se nelíbí jeho reformy.

Infantino je prezidentem FIFA od roku 2016, předtím byl generálním sekretářem UEFA. A právě v této roli se podle Football Leaks podílel na tom, aby Manchester City a PSG nedostaly za porušení finanční fair play nejpřísnější tresty, jimiž mohlo být až vyřazení v evropských pohárů.

Finanční fair play má ohlídat, aby kluby fungovaly s vyrovnaným rozpočtem, nezadlužovaly se a nedostávaly neomezené množství peněz od sponzorů s vazbami na vlastníky klubu.

Zleva: belgická královna Mathilde, král Philippe, prezident FIFA Gianni...
Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salman, prezident FIFA Gianni...

To se údajně odehrálo v případě Manchesteru City a PSG, jejichž majitelé jsou ze Spojených arabských emirátů, respektive Kataru. UEFA a Infantino podle dokumentů umožnili těmto klubům, aby ohodnotily sponzorské smlouvy mnohem výš, než byla jejich skutečná tržní hodnota. V případě PSG šlo údajně o stovky milionů eur, u ManCity o desítky milionů.

Jako šéf FIFA se Infantino přímo podílel na úpravě etického kodexu, jehož nová verze značně omezuje práci etické komise. Tato komise, jež po korupčním skandálu potrestala desítky funkcionářů včetně Infantinova předchůdce Seppa Blattera, by měla fungovat nezávisle na FIFA.

V novém kodexu, jenž se schvaloval letos v červnu na kongresu v Moskvě, jsou však práva etické komise na základě Infantinových návrhů okleštěna. Její pracovníci například nyní nemohou zahájit sami předběžné vyšetřování funkcionářů jako dříve, ale potřebují k tomu souhlas šéfa vyšetřovací komise.

FIFA v prohlášení na webu označila zprávy médií za snahu očernit jméno nového vedení federace. Naznačila, že za tím stojí i bývalí funkcionáři, kteří ve FIFA skončili po korupčním skandálu. „Není překvapením, že ti, kteří byli odstraněni, nahrazeni, nebo ti, kteří jsou nespokojení, pokračují v rozšiřování fám o novém vedení. Víme, že jsou lidé, kteří z frustrace a ze svých sobeckých důvodů chtějí poškodit FIFA,“ uvedla federace.

„Když jsme začali s reformami, bylo mi jasné, že budu mít proti sobě silný odpor, především od těch, kteří už nebudou moci hanebně profitovat ze systému, jehož byli součástí. Ale o to víc mě to motivuje, abych pracoval na naplnění svého cíle, jímž je zlepšení a rozvoj fotbalu na celém světě,“ řekl Infantino.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!